18 kasım 2017 cumartesi günü fatih/kocamustafapaşa başıma gelen olay.

100 tl çektiğim bankamatik 2 tane 50 tl olarak verdi parayı. direkt kontrol etmeden cüzdanıma koydum, yani bankamatikten çektiğimiz parayı hangimiz kontrol ederki. parayı hiç çıkartmadım cüzdanımdan. akşam alışveriş yaptığım esnaf 50 liranın sahte olduğunu söyledi. parayı bankamatikten çektiğimi bunun olmasının mümkün olmadığını söyledim. esnaf, bazı emeklilerin de başına geldiğini söyledi, onların da eline bu şekilde sahte para geçiyormuş. ben de parayı çektiğim bankamatiğin 100metre ilerisindeki para yatırılabilen kocamustafapaşa şubesinin bankamatiğine gittim, parayı bankamatik kabul etmedi. müşteri hizmetlerini arayıp durumu ilettim ve şikayet oluşturdular. tabii sonuç çıktı mı hayır?

bugün bankaya gittim bana yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler, gönderdiler. yani arkadaşlar bankalara bile güvenemiyoruz artık. biraz araştırma yaptığımda bankamatik paraları iki haznede ayrılıyormuş, para yatırdığımız kısım ile çektiğimiz kısım ayrıymış. yani içeriden yerleştirilen bir sahte para dolandırıcılığı bu. galiba bu aralar sağlam bir vurgun dönüyor.

görsel
görsel
paranın arkası da bu, durumdan eminim arkadaşlar, parayı bankamatikten çektiğim gibi cüzdanıma koydum hiç cüzdanımdan çıkmadı.
semtimde meydana gelmiş olaydır. karakolun yan tarafındaki ziraat bankası önündeki bankamatik ise aynı gün öğle saatlerinde 4 defa denediğim halde benim paralarımı kabul etmemişti. paralarda herhangi bir sıkıntı yoktu baktım almıyor 300 metre ilerideki büfe tarzı bankamatiğe yatırdım tek seferde aldı. eğer aynı yerde sıkıntı varsa akşam tırmıkları meşaleleri alıp gidelim yağmalamaya *
biri atmye yedirmistir, atmde sana yedirmis. olur arada.
yoksa devlet bankasi sahte parami suruyor piyasa amk, nasil is bu bu! sahte paranin karsiliginde eline gecen parayi nereye kullaniyor devlet bankasi diye soru sorariz yoksa.
işlem saatindeki 50 tl'lik banknot çıkış adeti kayda geçer. Gün sonunda da kasada kalan ve çıkan adet mutabakatı yapılır. Makinede kalan para için netice alırsınız. Sıkıntı olmaz.

Lakin makinenin sahte para vermesi durumu biraz farklı. Eğer atm'ler çıkan parada seri numarası kaydı yapıyorsa, yani böyle bir sistem varsa, para haznesine kimsenin sahte para koymaya şeyi yetmez. Yani bunun tespiti kolay.

Muhtemelen böyle bir kayıt yok. Dolayısıyla akıllara tek bir seçenek geliyor. Evet atm sahte para verebilir. Atm'lere para yetiştirmekle görevli mutemetler var olan sahte paralarla gerçek paraları değişip atm haznesine yerleştirmiş olabilirler. Makinenin para çıkışında "bu para sahte bunu ödeyemem" gibi bir algoritması yoksa, ki normali olmaması gerekir(banka sahte para vermez), kolayca para haznesine sahte para yerleştirilebilir.

Benim görüşüm bu yönde.
Kim diyor atm sahte para almıyor diye . adamlar yaklaşık eski parayla 20 trilyon yeni haliyle 20 milyon liralık atm lerden vurgun yapmış.

bunlar kalpazanlıkta çıtayı bayağı yükseltmişlerdir.

Alın bu da haberi : https://www.sabah.com.tr/...i-atmye-boyle-yutturdular
güncel Önemli Başlıklar