1. 1.
  apartman kapılarında daire kapılarında gordugumuz huzun verici cocuktur.

  daglar yuregimizi, ulasamaz zile bir turlu. cocuk gozlerinde masum bir huzun. parmak uclarında yukselir umarsızca. ama ulasamaz zile... tek istedigi otomata basacak sefkatli bir annedir. içeri girmektir dilegi... sıcak evdir dilegi... ama ulasamaz zile, bekler apartman onunde. kucuk gozlerinde iç yakıcı bir huzun...

  sonra ordan gecen tesadufi amca beklenir. fedakar, zile yetisebilen bir amca. baba demek ister ona cocuk. kapıyı acmıstır ona cunku.

  asansore biner cocuk. kucuk bacakları canta tasımaktan yorulmus. kolları uzanır tuslara ama eli ulasmaz 7. katın tusuna. aynı huzun coker yine asansore. cocuk iner asansorden. yuruyerek cıkar katları tek tek... evine gelir bitkin, bezgin ve aglamaklı... artık tek istegi ana kucagıdır. ama yine ulasamaz zile. yuksektedir cunku ziller, hep yuksekte. cocugun ulasamayacagı kadar yuksekte... kapıyı tekmeler cocuk ufacık ayaklarıyla. aglar bir yandan caresizce. sonra acar annesi kapıyı. masum gozlerde kristal taneleri...anne zillere basmak istiyorum der. annesi yutkunur. caresizce yutkunur. olacak kucugum der, olacak.

  ama sen uzulme kucugum, huzunleme. aglamaklı olma. bugun ulasamadıgın zili yarın dizinle calacaksın, hatta ayaklarınla belki. yeter ki umidini kaybetme sen, hep dik dur. calıssın hipofiz bezin ve epifiz tabi ki. senin de uzar bir gun boyun. kocaman olursun sende. biter bu kara yazgı. insanlar ust raflardaki kitapları ister senden. kapılara carpan basın, dolmusta kafanı egersin ayaktayken..sen yurekli ol kucugum..sen umutlu ol yeter ki..
  7 ... sosyoklon
 2. 2.
  tuvalet ışığını yakarken daha çok sorun yaşayan çocuk.
  ... kekistanlihobbit
 3. 3.
  mahallede yapılan hunharca planların içerisinde aktif rol almak isteyip de bir türlü alamayan acıların coçuğudur. o gece plan hazırdır. ahmet , veli , hayri ve zile ulaşamayan çocuk ahmet amcaların apartmanın zillerine basıp kaçacak ve balkona çıkanlara görünmeden olay yerinden uzaklaşarak etwh naraları ile mahalleyi inleteceklerdir. plan yapılır

  - ahmet şimdik gidiyoz. sen zilllere yukardan aşağı gömüyon olm tamam mı?
  - yaaa ben basacam hayri yaa
  - ya zile ulaşamayan çocuk, allahını seversen yiyebileceğin boku konuş ya! sen adının anlamını hiç düşündün mü olm?
  - hımmm.. düşünmedim... * neymiş ki?
  - offf allahım off... neyse ahmet bas lan şu zile de kaçalım hadi..
  ... aby
 4. 4.
  kısa boylu bir çocuktur
  1 ... lapaci
 5. 5.
  apartman kapısındaki doğalgaz borularına tırmanıp zile basmaya çalışan çocuktur.
  ... junkie
 6. 6.
  ayakkabısını çıkartıp zile basan çocuktur. boyu kısadır ama aklı uzundur.ve bütün kısa boylular zekidir genellemesini bozmayan çocuktur.
  (bkz: kısa boylular repleri görelim)
  1 -1 ... sarp
 7. 7.
  kapıyı tekmeleyen çocuğa dönüşecek çocuktur.
  ... arabaciarabayatasget
 8. 8.
  zillere basıp kaçma eğlencesine ulaşamayan çocuktur.
  ... bir bardak demli cay
 9. 9.
  elinde ne var ne yok zile basmak için kullanacak olan çocuktur.
  ... berrak sudaki kirmizi balik
 10. 10.
  zile ulaşmak yerine kek karşılığında zili sarp levendoğluna çaldıracak zekaya sahip çocuktur.
  ... bkrcnr