1. 1.
    zihnimin en derin koridorlarında, en gizli anılarımla, sonu olmayan bir yolculuğa çıktım. kimi zaman güzel anılara denk gelsem de günahların arasından sıyrılmayı başaramadım. kötü anıların acısını yeniden yaşadım ve eninde sonunda kendimi bir ormanın içinde buldum.
    sonbahar yaklaşırken sararmış yapraklar kendini toprağa bırakmıştı. ölümün bu gizemli çağrısındaki izleri takip etmek istedim. kuşlar kulaklarımı sağır edercesine şarkılarını söylüyordu. ağaçların göğe uzanmış dalları arasından yayılan güneş ışınları bedenime ok gibi saplanıyor ve rüzgarın yarattığı bu soğuk havayı bir an olsun yok ediyordu. neredeydim tam olarak bilemiyorum; belki sonunda, belki ortasında, belki de en başındaydım yolun. yine de bu beni ilgilendirmiyordu. bir ormanın için kaybolmak ve insanlardan uzak kalmak bir süreliğine hayatın kötü anlarından ve nazlı cilvelerinden uzaklaşmamı sağlamıştı.

güneş kaybolurken ve hava kararırken kuşların cıvıltısı yerini çekirge seslerine ve uzaklardan gelen kurt ulumalarına bırakmıştı. anlıyordum ki günahlarımın arasında kaybolmak üzereydim. bir çıkış yolu aradım kendime ama bulamadım. gökyüzüne baktım; bulutların arasından yayılan ay ışığı önümü aydınlatmaya yetmiyordu. derin bir karanlığın içinde kaybolmuştum ve buradan kurtulamayacağımı düşünmeye başlamıştım.
    uzun bir süre boyunca yürüdüm. bazen dallara, bazen de ağaçların gövdelerine çarptım. yaklaşan kurt ulumaları beni korkutuyor, baykuşların gizemli gözleri üzerimden ayrılmıyordu. ah tanrım, nedir tüm bunların anlamı? ne için buradaydım?

korku dolu anların içinden hüzün dolu günlere, gülmekten karnımın ağrıdığı zamanlardan ağlayarak uyuduğum gecelere kadar her hatıramı yeniden yaşadım.
    bir bahar akşamı zihnimin en karanlık bölgelerinde kaybolmuştum. bir çıkış yolu bulamadan saatlerce yürüdüm ve her defasında başladığım noktaya geri döndüm.
    4 ... nunquam dormio
  2. 2.
    Zihnin derinliklerinde yolculuk yapmak tehlikelidir. dehlizler de kaybolma riski taşır bu seyahat. Sen tam kaybolmak üzere iken En razından başladığın noktaya dönebilmişsin. Dönebilmen gösteriyor ki çıkış noktanın yani şuanki durumunun pozitif yanları da Yok değil. Mesela ben de yıllardır yolculağa çıkarım (iş seyahati) sonra hep eve geri dönerim. sana tavsiyem bu pozitif yanları ön plana çıkararak umudunu yitirmemem. Herşey güzel olacak.
    ... judas
  3. 3.
    yolcudur abbas, bağlasan durmaz.
    ... monk of monkmountain