1. .
  Zihni T. Anadol, 1918'de Devrek te doğdu. Ankara Musiki Muallim Mektebi nde başladığı orta öğrenimini, 1940 yılında Haydarpaşa Lisesi nde tamamladı. Daha sonra çalışma hayatına atıldı.
  1944 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikası nda işçiyken Türkiye Komünist Partisi ne (TKP) üye olmak, yönetimine katılmak savıyla altmış beş arkadaşıyla birlikte yakalanarak 141. maddeden yargılandı ve üç buçuk yıl hüküm giydi. Hapisten sonra, üç buçuk yıl da askerlik yaptı.

  1951 yılında Yeni Ses Dergisi nde yayınlanan yazı ve şiirlerinden ötürü yargılandı. Aynı yıl, faaliyeti olmayan bir sendikayı işlevli kılabilmek için uğraş verdi, ancak, sendika kurmak ve illegal faaliyet göstermek iddiasıyla tutuklandı. Dokuz ay yattı, yine arkadaşlarıyla birlikte beraat etti.

  1957 yılında Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Kerim Korcan ve diğer arkadaşlarıyla Vatan Partisi ni yönetmek savıyla yeniden tutuklandı. Yirmi ay hapis yattıktan sonra, arkadaşlarıyla birlikte beraat etti.

  1975 yılında kurulan Emekçi Partisi yönetiminde görev aldı. Partinin kapatılmasından sonra, on yıl süren yargılamadan sonra beraat etti.

  Türk Solu, Emekçi, May, Toplumsal Kurtuluş, Gerçek Sanat, insancıl ve daha birçok dergide yazıları yayınlanan Anadol, Emek gazetesinde başladığı köşe yazılarını, Yeni Evrensel gazetesinde sürdürdü. 11 Mayıs 1999'da istanbul da öldü.
  3 ... hizir
 2. .
  kemal anadol'un babası olan değerli şahsiyet.
  2 ... fowler