bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  yogunluğundan dolayı su ile karıştırılınca üste çıkan sıvı.
  2 ... kısmetsiz
 2. 2.
  cok lezzetli bir sividir. salatayla birlikte zeki metin gibi olurlar.
  1 ... laz pacino
 3. 3.
  vazgecemedeigim harika sıvı. hayalini sık sık kurdugum sey. bir gun herseyi bırakıp gitme hayallerimin esas nedeni. soyle alacaksın donum donum zeytinlik ile baslayan cumlelerin gizli oznesi.

  bir dilim kızarmıs ekmek, * taze koy peyniri ve yanına bir kase zeytinyagı. sabahları cayla harika otesi, istah acıyor ustelik. veya aksam balık, yanında bol limonlu yesil salata ve pırıl pırıl parlayan, ozel sisesinde zeytinyagı. illa masada servis edilecek ama.

  bunların siseleride harika. her cıkılan seyahatte veya her gidilen markette, riviera, sızma, taze hasat, kekikli, biberiyeli, damıtılmıs cesitlerinden illa alınacak. sonra tanıdıklara siparis edilecek sonbahardan. gemlik ten, trilye den, ayvalık tan, edremitten gelecek zeytinyagı. ve onlar daha onceden alınan siselere aktarılacak. hatta evde, yemekler icin, onceden hazırlanmıs icinde sarımsak olan kavanoza biraz ayrılacak.

  evde olmaması mumkun olmayan tek sıvı once su, sonra zeytinyağı.
  3 ... kabaktadi
 4. 4.
  (bkz: tariş)
  1 ... kabaktadi
 5. 5.
  türkiye de en kaliteli ve leziz zeytinyagının cıktıgı yer edremit körfezi cevresidir. en meşhuru ve belkide en iyisi ayvalık ın ki dir.
  1 ... like a_ rolling stone
 6. 6.
  akdeniz mutfaginin basrol oyuncusudur. limonla beraber ekmegi bandira bandira yenildimi tadina doyum olmaz. zeytinyagli dolmamizin tadi ayridir. Arap alemine iki yerden zeytinyagi gonderilir. suriye ve turkiye. bizim zeytinyagimiz daha tutulanidir ona gore de fiyati yuksektir.
  1 ... cooldiver
 7. 7.
  binlerce yildir anadoluya damgasini vuran vazgecilmez sividir. arkeolojik kazılarda antik cag donemindeki zeytinyagi degirmenleri bulunuyor hala.

  ÜRetim prensibi basit:

  - Toplanan zeytinler degirmende sıkılır hamur haline getirilir.
  - Bu hamurlar gözenekli cuvalara koyulup ezilir
  -Daha sonra ortaya cikan sıvı, su dolu bir tekneye dokulur.
  - Bir süre beklendikten sonra , su teknesinde, zeytinyahı su yuzeyine cikar
  -Buradan kasıklarla kaplara alınan yag afiyetle yenir.
  2 ... papaya
 8. 8.
  Egelilerin her yemekte kullandığı bu topraklarda yüz yıllarca şifa kaynağı olarak kullanılmış, ülkemiz insanının hem alışkanlık hem maddi olarak pek tutmadığı, insanların uzun yaşama sırları. çökelek,kekik ve zeytinyağın birleşimi sabah kahvaltılarının vazgeçilmazi olur.En güzel yağda ayvalıkta olur...
  1 ... il010471
 9. 9.
  rakı içmeden önce bir çorba kaşığı alındığı takdirde hazmi kolaylaştıran ve sarhoş olmanızı engelleyen mucize sıvı.*
  1 ... tabuttamenemenyapanimam
 10. 10.
  egelilerin doktora gitmeme sebebi. *

  (bkz: kırlangıç)
  (bkz: tariş)
  ... habis