1. 1.
  3 köy daha teröristlerden temizlenmiş.
  1 -1 ... haylaz sirin
 2. 2.
  Rakamları oldukça gerçek dışı gelen bir harekat. 2680 terörist öldürülmüş ve buna karşın 37 civarı türk askeri ölmüş. Tamam o'nlarda düzenli ordu yok ama yinede inanması zor bir rakam. Ayrıca gerçekten bu harekata ihtiyaç var mıydı ? Halk; "vatan savunması" denilerek ikna edilmeye çalışılıyor. Sivil zahiyatta oldukça fazla, keşke biraz daha sorgulayan bir halk olsaydık...

  Öte yandan birsürü askeri dizi peydah oldu, bu da insanın aklına birsürü şey getirmiyor değil.
  6 -10 ... honor
 3. 3.
  dağları taşları bombalamadan ibaret olan harekat.
  7 -6 ... kivilive
 4. 4.
  kandan beslenen devletin koltugunu garanti altina almak icin uydurdurdugu uyduruk bir harekat.
  7 -5 ... madlen dede
 5. 5.
  Evet hep dağ taş bombalanıyor. Zaten bunca Pkklı hewal de çevre bilinci ile ağlıyor.
  6 -2 ... elyaze
 6. 6.
  TÜRKiYE CUMHURiYETi nin CUMHURiYET olarak kalabilmesi için yapılması gereken bir operasyondu. Devamını bekliyoruz TÜRKiYE CUMHURiYETiNDEN.
  6 -4 ... ffverenhoca
 7. 7.
  Rte'nin en olumlu hareketidir.
  3 -3 ... ataturkcu 20
 8. 8.
  Genel anlamda kuzey Suriye’deki bölücü unsurlara karşı yürütülen askeri harekatın ismi. Neden bu isim verildiği defalarca söylendi o yüzden tekrar değinmeyeceğim.

  Peki ölü ele geçirilen terörist sayıları gerçekçi mi?

  Bu tarz askeri operasyonlarda ölü ele geçirilen terörist sayısına tabiri caizse icraat gözüyle bakılır. Operasyon neticesi hiyerarşik bir silsile yoluyla üst makamlara aktarıldığından ve bu üst makamların sıklıkla diğer istihbari kaynaklardan da neticeyi tesbit etme imkanı olduğundan ölü ele geçirilen terörist sayısının net olamayabileceği durumlarda muhtemel en düşük rakamlar belirtilir. Örneğin açıkta 3 unsurun bulunduğu bir düşman Karargah mevzisi imha edilmişse içeride başka düşman unsurlar bulunması kuvvetle muhtemel olsa dahi bu sayı 3 olarak kayıtlara geçer.

  Peki örgüt neden bu kadar çok kayıp veriyor?

  Bunun iki nedeni var. Birincisi operasyonel tecrübeleri yok. Örgüt içindeki Avrupadan gelen asker eskisi yabancı savaşçılar dahi her ne kadar kendilerince elit birliklerde bulunmuşlarsa da kabiliyetleri ancak almış oldukları eğitimle sınırlı. Çoğusu sıcak çatışma yaşamamış tipler. Buna karşın bizim kendi unsurlarımız yakın tarihte Hendek olaylarından dolayı meskün mahal tecrübeleri var. 81 ilden özel harekat polisleri afrin’e gitti. Somut bir örnek vermek gerekirse Bingöl pöh Marmaris’te mak timlerini canlı yakalayan, Nusaybin’de, idil’de, Cizre’de, sur’da pek çok başarılı operasyonlar gerçekleştiren bir grup. Buna karşın ypg militanları teknik olarak üniforma giydirilmiş milislerden öte değil.

  Peki bu operasyon gerekli miydi?

  Bırak huduttaki askeri birliklerimizi Suriye sınırındaki şehirlerimizi, batıdaki metropollerimizin dahi güvenliği bitmiş bir durumdaydı. istanbul, Ankara’daki patlamalar ve Doğu illerinde kamu kurumlarına yapılan Silahlı eylemlerin pek çoğusunun faili suriye kaynaklıydı.

  Peki neden öso?

  Örgüte karşı bir öfkeleri var? Bu öfke ideolojik olmaktan öte örgütün geçmişte kendilerine karşı olan eylemlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca Suriye’nin içinde önemli bir klavuz rolü görüyorlar.

  Peki savaştan sonra ne olacak?

  Fırat Kalkan’ıyla örgütten kurtarılan sözde kanton pek çok kimse farkında olmasa da şu an 82. Bir vilayetimiz gibi. Hastanesi, postanesi, karakolu filan var. Suriye’yle ilişkimiz normalleşmese dahi sınırımızın ötesinde dost bir bölge ticaretten tutun da turizme kadar en basit anlamda bize bir nefes alma sahası olacak.

  Peki kuzey ırak bölgesine de benzer bir harekat düzenlenir mi?

  Barzan aşireti Peşmerge’nin maaşlarını dahi ödeyemiyor o yüzden sesini çıkaramıyor.

  Özetle Kürdistan rüyası içte ve dışta kabusa döndü. Umarız Kürdistan diye sayıklayanlar bu uykudan uyanırlar.
  1 -2 ... centurion
 9. 9.
  "peki, türkiye afrin’e askeri harekat düzenledi diye ışid’in canlı bomba eylemleri son bulacak ve abd “başta ele başı fetullah gülen olmak üzere fetö’nün müritlerini” erdoğan’a teslim mi edecek? yoksa, pyd/ypg silahları bırakıp kaçacak, pkk de silahlı mücadeleyi bırakmaya mahkum edilmiş ve artık kürt sorunu çözülmüş mü olacak?

  bir an için afrin’e yönelik askeri operasyonun bir ihtiyaç olduğunu kabul edip hükümetin amaçlarına ilişkin iddialarına biraz yakından bakıldığında bile, bu sorulara aklı başında hiç kimsenin “evet’ yanıtı vermesi mümkün değildir. askeri harekatı savunanların sözünü ettiği sonuçların elde edilmesinin olanağı yoktur."

  Öte yandan akp basınına göre, sınır ötesinde muazzam başarılıyız, 2600 terörist öldürülmüş, heryeri tek tek ele geçiriyormuşuz falan filan... fakat başka kaynaklar durumun hiçte böyle güllük gülistanlık olmadığını çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tsk'nın kontrolünü ele geçirdiğini söylediği köyler ve diğer mekanlar, saatler içinde tekrar teröristler tarafından ele geçiriliyor.

  Ayrıca memlekette eşi benzeri görülmemiş bir fetişizm var; "şehitlik fetişizmi" Dini inançları olan kesimin bir ütopyası, viking savaşçıları, savaşırken ölmeleri halinde valhalla adında, iskandinav tanrısı odin'in yönetimindeki biryere gideceklerini düşünürlerdi. işte aynı amsalak beklenti binyıllardır değişmemiş durumda ve buna birde vatan millet sakarya, vatan savunması kelamlarıda eklenince, halk zeytindalı operasyonu hakkında zerre muhakeme yapmamakta.
  1 ... honor
 10. 10.
  Afrinin 2. kandil olmasını engellemiş operasyon. buradan yorum yapmak bize düşmez kahraman askerlerimizin elbet bir bildiği vardır.
  ... besharfli