1. 1.
  Afrin'e insani yardımların daha kolay ulaştırılabilmesini sağlamak amacıyla Hatay'dan bölgeye geçiş için yeni bir gümrük kapısı açılması kararlaştırıldı. Açılacak gümrük kapısının adı Zeytin Dalı olacak.

  --spoiler--
  HAMAM KÖYÜ'NDE AÇILACAK

  Cilvegözü’nden sonra Hatay’dan Suriye’ye açılacak ikinci gümrük kapısı olacak olan yeni kapının, Hatay'ın Kumlu ilçesi Hamam köyü yakınlarında açılması planlanıyor. Yeni gümrük kapısının güzergahı Bükülmez ve Oğulpınar arasından Cinderesi’ne, oradan da Afrin’e giden yol olarak belirlendi. Bu bölge, gerek mesafe gerek coğrafi koşullarının uygunluğu, meskun mahallerin engellik vasfının olmaması ve düz zeminde ilerleyen arazinin uygunluğu dolasıyla kısa sürede Afrin’e yardımların ulaştırılmasını sağlayacak güzergah olarak öne çıktı.

  YOL CiNDERESi'NDEN GEÇECEK

  Alternatif diğer güzergahlar ise sarp ve kayalık coğrafi yapı ve güzergahın açılmasının uzun süre alacağı değerlendirmeleri sonucu tercih edilmedi. Türkiye tarafında Hatay-Reyhanlı arasındaki yolun yakın olması da yeni kapının kısa sürede hizmete açılmasına imkan sağlayacak. Kapının açılacağı yol, Afrin’den sonra en büyük ikinci yerleşim yeri olması nedeniyle stratejik öneme sahip olan Cinderesi’nden geçecek.

  EN KISA TiCARET YOLU

  Hatay’dan Suriye’ye açılacak yeni kapı, şimdilik Afrin’e yardımların ulaştırılması amacıyla planlansa da Suriye savaşı sona erdiğinde Halep’e ulaşacak en kısa ticaret yolu olarak da kullanılabilecek. Halen Reyhanlı’dan Suriye’ye açılan Cilvegözü Sınır Kapısı ve ticaret yolu Hama-Humus istikametinden Suriye içlerine ilerliyor. Yeni kapının tesisi için bölgede AFAD nezdinde çalışmalar başlatıldı.
  --spoiler--
  ... bay efendi