bugün

sözlüğün girişine asılması gereken söz. ayrıca her yazara sürekli tekrar ettirilmeli. bir sanatçının müziğini sevmediğimi belirttiğim için eksileniyorum. kişisel tercihlere saygı bu mu?

zito!
baba gibi de tartışılır. zevksizlerin ağzından düşmeyen kelime
renk körü biriyle tartışılabilir.
-şu yeşil araba güzelmiş.
tartışılsa da söz konusu olan kişinin skinde olmayacağı için tartışmak fayda sağlamaz.
zeka özürlü insanların kullandığı ortamdan kaçış sözü.
bal gibi de tartışılır.
bir tartışmada bunu söyleyen adam zaten bitmiştir. "lütfen beni daha fazla rencide etme." demek istiyordur.
ama işte o ilk söyleyen adam... o ne yaşamış da buna bir de "renkler" kelimesi eklemiş tam bir muamma.
- muamma da ne güzel kelimeymiş aamet abi.
+ ha yok ben pek şeapmıyorum. böyle bi ağzı dolduruyor söylerken zevk almıyorum.
- zevkler ve renkler abi.
+ hı hı.
+zevkler ve renkler tartışılmaz

-sen benim rengim olamazsın tartışmıyorum, başkasının zevkisin karışmıyorum.
geççen o işleri hacı.bütün sorun zevklerin ve renklerin tartışılmasından çıkıyor zaten.şurda bile iyi kötü butonu olması bunun en büyük göstergesi.e olur buyrun tartışmayalım o zaman.ben naçizane diyorum ki; en azından bir gün ''zevkler ve renkler tartışılmaz'' günü olsun, iyi, kötü, eh işte butonu kaldırılsın mesela.insanlar birbirlerine: ''ama canım sende o öyle olur mu??'' demekten vazgeçsin.peki diyelim, ve tartışmayalım.olmaz mı?

şimdi kalkıp ''yanlış bir önermedir'' dicem, zevkler ve renkler tartışılmaz diyeceksiniz.
oof oof gelde çık işin içinden abbas efendi...
en büyük kaçış cümlesidir.
tartışmayı kaybeden tarafın kullandığı cümledir. asılsızdır, yalandır. bal gibi de tartışılır.
(bkz: yemedi dimi)
doğruluğu tartışılamaz... bizi hayata bağlayan bir renktir, başkalarını hayata bağlayan başka bir renktir. zevkler ve renklerin herkes için farklı olması kadar doğal bir şey yoktur. dolayısıyla zevkler ve renkler tartışılmaz. farklılıklara saygı duyulmalıdır.
zevkler ve renklerin tartışılıp tartışılmayacağı konusunda bir şeyler söyleyemem. yani esasen tartışmak gibi de bir niyetim olmadı hiçbir vakit. uğraşılacak iş değil. vakit kaybı. ama zevkler ve renkler denilen ve insanların genel tercihlerini kapsayan bu olgu, geliştirilebilir. insanlar yaşadıkça, okudukça, dinledikçe, farklı tatlardan denedikçe, denedikçe, tecrübe ettikçe... evet, yani hayatın her noktasından çekiştirip her noktasına temas ettikçe gelişir hep daha iyisini düşler hep daha farklısını hayal eder, ister, hep denemediği şeylere dokunmak ister. sabahtan akşama kadar serdar ortaç dinleyen birisi bir vakit sonra, serdar ortaç'tan bıkacaktır ve farklı şeyler aramaya koyulacaktır. insan doğası gereği sabit olamaz. elbet değişecektir zevkler ve renkler.

dediğim gibi tartışılamaz ya da tartışılır ondan emin değilim ama... değişir kesinlikle.
niyetsizce adlı filozof bile demiş ulan.

yalan bu söz yalan!
bal gibi de tartışırım.

eğer sen bana serdar ortaç dersen ve ben sana misfits dediğimde bana zaaa xd dersen. değil müziği ananı, babanı, yaşadığın yeri bile tartışırım!
beni zor durumlardan kurtaran kısa ve öz cümle.
Sarışın mı esmer mi ? Sorularını anlamsız kılan önerme.
kısaca "tercihler tartışılmaz" diye kısalttığım özlü söz. doğrusu ben tartşma başlatmak için değil bitirmek için kullanırım.

-yemek süper olmuş lan.
+(iğrenerek yemeğe bakarken) tercihler tartışılmaz.
her hücresine kadar doğru önermedir.

zira ben başkalarının zevkine uymak değilim. başkaları da benim zevkime uymak zorunda değil. herkesin özgür düşünce hakkı vardır ve bunu layığıyla uygulayabildiği sürece insan olma sıfatını hak eder.

örneğin, ben yazarların favori grupları diye bir başlığa benim kulak zevkime göre hoşlandığım müzik tarzını giriyorum. bunu beğenmek zorunda değilsin fakat saygı duymak zorundasın. ben seni şunu şunu şunu dinliyorsun diye toplumdan dışlıyor muyum? hayır.

bu çerçevede insanlar iletişimde zorlandıkları insanlara yüz yüze yapmaya cesaret edemedikleri eylemleri klavye delikanlılığıyla zevk uğruna saygı duymamaktan asla usanmıyorlar.

yapsınlar; onlar kendilerine yakışanı yaparak saygısızlık yapıyorlar, bense kendime yakışanı yaparak onlara saygıyla gülüyorum.
bir konuda hiç bir vizyonu olmayan tiplerin,saçma fikrini beyan edip,yandaş bulamadığında,bunuda savunacak bir altyapısı olmadığından,söyleyipte durumdan kurtulduğu cümledir.örneğin sonradan görme,evini yaptırmak için mimarla anlaşır.Sonra mimari açıdan birbiriyle hiç bağdaşmayan dünya kadar şey ister.mimarı çileden çıkartır,sonrada zevler ve renkler tartışılmaz der,çıkar işin içinden. mimar kişi de "zevksizse öğle bir tartışılır ki,apışıp kalırsın seni cahill". demek ister de diyemez.Adama sormazlar mı? sanat bile tartışılabiliyorken,bu kadar sinema,tiyatro,resim,müzik eleştirmeni varken zevkler ve renkler niye tartışılmasınmış.koy bakalım bi adamı,kırmızı,pembe karışık boyalı bi odaya yarım saat,midesi kabarıp,kusuyomu kusmuyomu göriyim.sonra geçsin karsıma o kişi ben pembeyle kırmızıyı yanyana yakıştırıyorum desin.yani bilmiyosan bilenine sorar öğrenir ahkam kesmessin.sonuçta herkes herşeyi bilmek zorunda değildir.
o kadar boktan bir klişedir ki bu... o kadar saçmadır, o kadar dayanaksız bir sözdür ki...

allah aşkına nedir bu? tartışma gibi bir niyetin yoksa sessiz kal. lütfen bu cümleyi kurma. elinde argümanın yoksa bir şey demene gerek yok.

en yüzeysel sözlerden biri. soğuyorum bu sözü söyleyenlerden...

neden tartışılmasın zevkler? zevklerini meşrulaştırmaya mı çalışıyorsun? yoksa etrafına kabuklar mı örmek istiyorsun?
hayatımda duyduğum en saçma sözlerden birisi. zevklerin tartışılmayacağı doğru, isteyen istediğini yaparken mutlu olur. kimi yüzerken zevk alır, kimi yemek yaparken...

peki renkler?
ne alaka kardeşim? sırf renkvezevkkelimeleri birbirleriyle uyumlu diye kullanılır mı bir arada? tartışılmaz mı renkler?

+ bu ne renk?
- mavi.
+ bilemedin yeşil.
- nasıl yani? bildiğin mavi bu.
+ oğlum salak mısın, renkler ve zevkler tartışılmaz.
- haa... anladım şimdi.
Etrafındaki kişilere karşı yanlız kaldığında konu buysa söylenir ama çok doğru bir sözdür.
çok çirkin bir kızla beraber olan erkeğin arkadaşlarından tepki alması sonucu ortaya sunduğu klişe.
zevksizlik diye bir kavram olduğu için yanlış bir önermedir.
tartışılsada sonuca varılmayacak polemiğin ta kendisidir.
hem kendi sevdiğini bir başkasınada sevdirmenin yahut sevdiği şeyden dolayı * birini yargılamanın anlamı nedir ki...
(bkz: uğraşmayın benle lan)