1. 1.
  26 kasım 2018'de yurda dönmesi beklenen zeugma'nın dahası gaziantep'in simgesi ünlü mozaik.

  bilgi.

  Çingene Kızı mozaiği tarihçesi
  Çingene Kızı mozaiği, Nizip'te Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti'nde 1998 yılındaki kazı çalışmaları esnasında çıkarıldı. Fakat birçok kayıp parçası vardı. Çünkü yaklaşık 300 metrekarelik bir alan üzerine işlenmişti.

  Çingene Kızı ismi verilmesinin sebebi ise, eseri yapan kişinin, eserdeki insan suretinin saçlarını örgülü ve renkli kurdelelerle resmetmiş olması. Kimilerine göre Büyük iskender, kimilerine göre ise Yer Tanrısı Gaia'dan esinlenilerek oluşturulmuş.

  Bölgede kaçakçılar tarafından yapılan kazılarda gözden kaçırılan Çingene Kızı mozaiği aslında tek parça değil. Büyükçe bir odanın zeminini tamamen kaplayan bir eserin küçük bir parçası. Mozaiğin geri kalan parçaları ise kaçakçılar tarafından yıllar önce ABD'ye götürülerek satıldı. Ohio Üniversitesi'nde bulunduğu bilinen kayıp parçaların 4 yıllık yoğun çalışmalar sonucunda Türkiye'ye ait olduğu kanıtlanarak ait olduğu yere, Zeugma'ya dönmesi kararı alındı.

  Özellikleri
  MS. 2. yüzyıla ait.
  Eser sahibi belli değil fakat sanatçının bir deha olduğu konusunda yetkililer hemfikir.
  Çingene Kızı mozaiğinin sadece Çingene Kızı suretini içeren kısmı sanıldığından daha küçük. Yaklaşık 70-80 cm genişliğinde.
  Bakışlarındaki hüzün ve yapımında kullanılan teknikler nedeniyle Zeugma'nın Mona Lisa'sı olarak anılıyor.


  zeugma çingene kızı mozaiği

  haber.

  "Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan 'Çingene Kızı' mozaiğiyle ilgili de açıklamada bulunan Bakan Ersoy, "Kazılardan bahsetmişken; hâlihazırda ABD'de Ohio Bowling Green State Üniversitesi'nde bulunan Zeugma Çingene Kızı mozaiği parçalarının 26 Kasım'da Gaziantep'e, ait olduğu topraklara getirileceği bilgisini de burada sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum" diye konuştu."

  kaynak.

  http://www.milliyet.com.t...i-tarihcesi-molatik-9541/

  https://odatv.com/sevindiren-haber-19111812.html
  ... o halde umabilir miyim
 2. 2.
  daha önce kaçırılan (1965) ve kayıp sayılan parçaları abd'den geririlmiş. thy ile gönderilen parçaları ankara"dan sonra gaziantep zeugma müzesine gönderilecekmiş.

  https://odatv.com/boyle-t...e-getirildi-27111800.html
  ... o halde umabilir miyim