1. 1.
  doğaldır. çünkü liberal-kapitalist makro ekonomi yönetiminin amacı, büyüme için gerekli yatırımların sağlanması için, sermayenin gsyih' dan aldığı payı arttırmaktır. geriye kalan düşük gelirli kesimin gelirini ise, sermayenin ürettikleri mallara yeterli talebi sağlayacak kadarla sınırlı tutmaktır.
  bu son saydığım politika ise sadece üretim çarkının dönmesi için bir elzemdir.
  kısacası halkın gelir seviyesini, alım gücünü yüksek seviyelere çıkarmak amacımızdır. diyen liberal politikacılar, maalesef popülizm yapmaaktadır. bu durum bilinçli olarak düzeltilmez çünkü.
  temel iktisat politikası amaçlarından olması gereken; gelir dağılımda adalet ilkesi * * * *, bilinçli olarak ihmal edilmektedir.

  bu böyle olduğu için; halktan oy almak adına, ayni transferler olarak bilinen, kömür, buzdolabı yardımlarından başka seçenek kalmaz.

  (bkz: acı gerçekler)
  2 ... siddartha
 2. 2.
  kapitalist düzenin gerekliliği sonucu biriktirmek ve bu birikim sonucunda farklı veya yeni yatırım yapan kapitalist,bu birikimini artırmak için,artı değer yaratmak ve bunun sonucu olarak da daha fazla işçi sömürülmesi ve buna bağlı olarak elde edilen durumdur.
  ... ysnornek
 3. 3.
  (bkz: para parayı çeker)
  2 ... jsoul
 4. 4.
  zenginlerin hepsi büyük soygunlar/hırsızlıklar yaptıklarındandır. çok para haramsız falan...
  ... embesilite
 5. 5.
  basit çe ali babacan gibi lafı dolandırmadan söylemek gerekirse; 1 lirası olan 1 lira kazanır, 100 lirası olan 100 lira kazanır. bu arada azdan az çoktan da çok gider.
  ... irsaliyeli fatura
 6. 6.
  ne kadar büyük oynarsan o kadar büyük kazanırsın.
  ne kadar büyük kazanırsan o kadar zengin olursun.
  buda eşittir ne kadar zengin olursan o kadar zengin olursun.
  ... kenethosmann
 7. 7.
  kapitalist düzenin kaçınılmaz kuralıdır. fakirler daha çok fakirleşmek zorundadır. zenginler daha çok zenginleşmek zorundadır.

  şöyle düşünelim. monopol olarak üretim yapan bir şirketiniz var ve tabii ki monopol olduğu için, ürettiğiniz mal ikame edilemeyecek bir maldır. bütün ülke o maldan almak zorunda olduğu için, fakir insan da haliyle o mala talepte bulunacaktır. ancak ufak bir zam artışında bile fakir insan gelirinden bir kısım kesmek zorunda kalacak. yani parası daha çok gidecek. ancak siz o ufacık zam sayesinde bile milyonlarca doları kaldırabileceksiniz. işte bu yüzden zenginler genelde daha çok zenginleşir. bu sadece ufak bir örnekti. piyasada bundan çok daha farklı şeyler vardır elbette.
  ... shimmyshimmy