1. 1.
    Kendi yaşamadığı, yaşamayacağı bir hayatı yaşayan, maddi olarak durumu kedisine göre daha iyi olan herhangi bir insanın başına kötü şeyler gelince sevinen, iyi olmuş, oh beter olsun moduna giren insandır.

Hemen fakir olsa böyle olurdu, zengin oldu böyle oldu der. Hep bir ezilmişlik...

Bilinçaltında benden iyi olan herkesin hayatı bok olsun vardır.

Oturduğu yerden ahkam keser de çalışıp çabalamak, kendi hayatını çeki düzene koymak aklına gelmez.

Herkesin kendi standardına göre yaşayacağını aklına getirmez.
    Gencecik insanlar uçak kazasında ölmüş, oturduğu yerden onlar da oraya gitmeseydi, gavur adeti çıkarmasaydı başımıza der.

Size abla tavsiyesi, kimseye bakmayın, dönün kendinize bakın, insan olun, insancıl olun.

Edit: başlığa ezik yazarken tereddüt ettim ama bak okumadan eksiliyor.
    5 -6 ... yasak merve
  2. 2.
    aslında zengin-fakir arasındaki dengesizlik de buna neden oluyor olabilir; adam bi kendi hayatına bakıyor, boğuştuğu, direndiği, emek verdiği şeylerden aldığıyla, bunların hiçbirini yapmadan bi şeylere sahip olanların elindekini mukayese ediyor. e haliyle kinleniyor. en sağlam değer biçme aygıtımız görüntüdür ve gördüklerimizi istemeye bayılırız.

"o arabaya ben binmeliydim" demek kadar çirkince bi temenni yok sanırım. tek derdimiz bu olmamalı. para ve kariyer, belki bi nebze şöhret, bunlar önemlidir evet ama tek kriter değildir. hepsinden önce kişisel bi evrim, eğitim gerekiyor insana.

yeni nesil serbest medyanın, internetin de bunda etkisi var; maalesef zenginlerimiz köklü ailelere mensup değiller. en zenginimizin bile iki nesil evveli ırgat. yani görgüsüzlükle zenginliğin etiketi eşitlenmiş durumda. "zenginim, o halde bunu herkese göstermeliyim..."

halk genel olarak nefret eden bi kitledir. zenginden de, kendisi gibi olmayandan da, yabancıdan da nefret eder. sürünün hayatını kolaylaştıran bi duygudur nefret. ama onlardan biri olmamalıyız. nefret ederek hayat geçmez.

sadece zengin-fakir meselesinde de değil ki; sahip olmadıklarımıza sahip olan insanlara iki duyguyu yansıtırız; hayranlık, kıskançlık. ya ona hakkını veririz ya da ondan onu kıskanarak, yok olmasını isteyerek bi şey almaya çalışırız.
    9 -3 ... agnottott
  3. 3.
    bence güzel bir konuya parmak basılmış ama başlıktaki ''ezik'' kelimesi metnin ana düşüncesini biraz söndürdüğünü hissediyorum.
    ... bedreddin