1. 1.
  teatral yönü baskın, sembolik öğelerle dolu, izlenesi bir sinema filmidir.
  1 ... stalker
 2. 2.
  şener şen oynamaktadır.
  ... siriusx
 3. 3.
  özel msj bölümüme gelen 15 - 16 haziran 1970 işçi direnişi ile ilgili mesajdan sonra tesadüfen* varlığını öğrendiğim ve izleme fırsatı bulduğum 1988 yapımı film.
  ... pusluca
 4. 4.
  tiyatro sahnelerinin en iyi oyunlarından biridir. perde kapandığında, selamlama sırası 'selim', karakterini canlandıran oyuncuya geldiğinde izleyenlerin 'yuhlaması' o'gün için tuhafıma gittiyse de, sonradan aslında rolünü en iyi yapanlardan birinin onun olduğu gerçeği, oyunu ikinci defa izlememe neden olmuştu. izlerken etkilenenler karaktere göre nabız verirken, oyunun senaryosu, oyuncunun sahne performansını seyirciyle beraber bütünleştirerek, yaşattığı tiyatro sahnelerinin en kaliteli oyunlarından biridir. "zengin mutfağı"

  --spoiler--
  Gençlik yıllarındaki pehlivanlığı ile övünen Lütfü Usta , zengin işadamı Kerim Bey’in evinde aşçıdır. Bir sabah kalktığında evde kimsenin olmadığını farkeder. Yanında çalışan kızın, o gün nişanı vardır. Ama sözlüsü Selim de ortalıkta görünmez. O sırada gelen şoför Seyfi’nin ağabeyinden, işçilerin grev ve yürüyüş yaptığını, patronun - ne olur ne olmaz- diye Avrupa’ya gittiğini öğrenir. Selim’le genç kız nişanlanır. Ortam sakinleşir, Kerim Bey döner. Lütfü Usta, gelirken getirdiği eğitimli kurt köpeğine özel yemek pişirdiği için sinirlenir. işsiz nişanlı Selim, evlenebilmek için ihtiyacı olan parayı bulma amacıyla kargaşa çıkaranları ihbar eder. Bunlardan biri Selim’i tanır. Öldürülmekten korkan Selim, Lütfü Usta’ya sığınır. Lütfü Usta’nın konuştuğu Kerim Bey, bu “muhbir vatandaş” genci özel bir kampa yollar. Selim döndüğünde değişmiş, havalı ve agresif biri olup çıkmıştır. Saldırgan ve huysuz kurt köpeğini ise Lütfü Usta zehirler. Bunu ancak anarşistlerin (!) yapacağını düşünen Selim araştırma yapar, nişanlısından şüphelenir. Kerim Bey iki köpek daha getirir. Genç kız ise Seyfi’den şüphelenildiğini sanır, ancak kendisi olduğunu anlar ve Selim’den ayrılır. Ahmet ve Seyfi gösteri yürüyüşlerine katılır. Lütfü Usta birgün gazetede miting alanında Selim’le eski nişanlısının kavga ederken resmini görür. Eski pehlivanlığı depreşir. Bir kız kadar yürekli olmadığını düşünür. Köşkten ayrılmalı mıdır, yoksa kalmalı mıdır? Bu ikilemde öylece kalakalır..
  --spoiler--
  ... karaanj
 5. 5.
  "istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nca Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde önceki akşam sahnelenen ve “bir faşizm eleştirisi” olarak bilinen “Zengin Mutfağı” adlı oyun, kendisini “ülkücü” addeden bir grubun saldırısına uğradı. Oyunda “Aşçı Lütfü” karakterinin söylediği “Ben böyle faşizmin...” sözüne “kurt” işareti yaparak tepki gösteren ülkücüler, oyunculara küfürler ederek salonu terk etti. Küfür eden grubu da yaklaşık 400 izleyici ayağa kalkarak protesto etti. Oyun 1978'de de Ülkü Ocakları'nın el bombalı saldırısına uğramıştı."

  http://www.cumhuriyet.com...;kn=12&ka=4&kb=12
  ... klimanjaro
 6. 6.
  zengin mutfağı
  ... recomax
 7. 7.
  faşizmi eleştirdiği için şehir tiyatroları'Nın şubat ayı programından kaldırılmış, bir vasıf öngören eseri:

  http://haber.sol.org.tr/k...erimden-kaldirildi-haberi

  bugün fatih reşat nuri sahnesi'nde saat 15.30'da son gösterimi oynanacak.
  1 -1 ... anadol
 8. 8.
  faşizm iyi bir şey midir ki eleştirmek kötü olsun diyerek neden yasaklandığına aklımın ermediği oyun!

  oyun bu oyun!

  (bkz: istibdat devri)
  ... cymbeline
 9. 9.
  şener şenin oynadığı sinema filminin tiyatro versiyonu.

  18 ocak ta üsküdar da izleyeceğim tiyatro oyunu.

  çok sevdiğim lise edebiyat hocam tavsiye etti, umarım beklentilerimi karşılar.
  -1 ... maweraunnehir
 10. 10.
  Sağlam bir Türkiye eleştirisi yapan ve ne yazık ki 40 yıl öncesi ile bugün arasında değişen bir şey olmadığını gösteren oyun. Şehir tiyatrolarının gazabına uğramadan gidip izleyin.

  Şöyle bir incelemesi de var (bkz: http://bahcelerdemaydanoz...esur-bir-baks-zengin.html)
  ... dellytecus