1. .
  eveeeet. sevgili ergen yuzırlar,

  sabahinbesi ile gerçekler acıdır temalı entarilere (bu birincisi ama geleneksel hale getiricem inşallah) hoş geldiniz.

  bu entaride üç gerçek var. hangisi daha acı ona sen karar ver.

  gerçek bir:

  ergen kızların tamamına yakını zengin koca hayaliyle büyür. benim için mühim olan insanlıktır diyen bir kızla karşılaşırsan yalan söylediğine rahatlıkla inanabilirsin. bu olgunun sebebi biraz kızlarımızın yetiştirilme tarzları biraz da kolay yaşama olan özlemleridir.

  şimdi: istisna olarak idealist bir kız düşün. okuyup öğretmen olsun. okulu bitirip hayatın dereli tümsekli yollarına düşünce öğretmenlikten kazandığı paranın boyalarına yetmediğini görüp, yeter ulen yine öğretmenliğimi yapayım ama zengin de bir kocam olsun ki luiz edit: (aysengruda dedi ki "lui diye okunuyormuş. aman yanlış okumayın çok kızıyor) vitondan da giyineyim demeye başlayacaktır. başlamazsa gelsin bana ben evlenirim onunla.

  gerçek iki:

  ikince gerçek ayan beyan ortada. mevzubahis etmeye bile gerek yok lakin söyleyelim. ne yazık ki hanım kızlarımıza yetecek kadar zengin oğlanımız yok. zenginlik göreceli bir kavram olduğundan o kadar çok zengin olsa yine kimse zengin olmazdı. bunu şöyle aforizmalaştırabiliriz: herkesin zengin olduğu yerde zengin yoktur.

  gerçek üç:

  ilk iki gerçeği alt alta toplayınca üçüncü gerçeğe ulaşıyorsun zaten. bunu da şöyle formüle edelim: gerçek + gerçek = gerçek.
  ne dedik kızlarımızın tamamına yakını yastığa kafayı koyduklarında gelecekteki zengin kocalarını düşünüyorlar. sonra da dedik ki memlekette o kadar zengin yok. ne oluyor bu ikisini toplayınca? zengin koca hayaliyle büyüyen ergen kızlarımız babayı alıyorlar. bence en acı gerçek bu. ergen kızımızın kurduğu hayallerin yalan olduğuna mı yanarsın yoksa bu hanımefendiyi zevce edinen adamın haline mi yanarsın. neye yanarsan yan.

  entarimi bayburt dolaylarından bir türküyle bitirmek istiyorum.

  de get bayburt de get sende nem kaldı.
  ergen kızlar * alsın benim kadamı.
  4 -2 ... sabahinbesi
 2. .
  (bkz: hanfendü)
  1 ... ilgicekicinik
 3. .
  (bkz: elli karakter)
  (bkz: 50 karakter)
  2 ... sabahinbesi
 4. .
  (bkz: üçün birini almak)
  1 ... sovenist sovalye