bugün

Zengin ateist, kemalist, lgbt fanatiği, feminist bir solcudan daha düşük tutkudur. Pandemi döneminde yapılan şaçma sapan sapıklık dolu boğaz partilerine bakarak anlaşılabilir. Her fırsatta avrupa yalayıcılığı yapıp evindeki çataldan üzerine giydiği iç çamaşırına kadar her şeyini bizzat gidip paristen milanodan alan güruhun hayatına bakarak netleştirilebilir.
Dincilik, hasetlik üstüne kuruludur.

Komşusu arabasını değiştirse kıskançlığından yatamaz.

Ufak bir sosyal hayat belirtisi gösterse sağda solda dedikodusunu yapar.

Bu insanlar zenginleşince değişecek değil ya...

Hiçbir vasfı yok ne yapsın? O da parasını gözümüze sokar.
Siz siz olun zenginlik kötüdür şükredin diyenlerden uzak durun. Bunu diyen tersini yapıp paraya para demiyordur.

Ne demişler ? Dünya malı dünyada kalır.

Heleluyyah god.
normaldir. çünkü ülkedeki çoğu insan gibi, lüks tüketim yapan insanları bilgili, görgülü, ''kaliteli'' insan zannetmelerindendir.

ülkemizde lüks tüketim eşittir saygın insan kafası var.
millete şükretmelerini söylerler ama kendileri varlık icinde yaşarlar.
Milletin parası tutkusu beni tabii ki ilgilendirmez ama ev döşemesi, giyim kuşam, takı, aksesuar derken ciddi anlamda bir zevksizlik söz konusu biraz zarafet lütfen.
dincilerin ortadoğu görgüsüzlüğünü de kabul etmelerinden dolayı olduğunu düşünüyorum. ayrıca bu gruptan henüz o kadar parayı yeni bir gelir kaynağına dönüştürmeye çalışanı da görmedim. hepsi araba-çanta-mobilya vs. satın alarak kendilerini tamamlanmış/üstün hissetmeye çalışıyorlar sanırım.
Var böyle dallamalar. Ama en azından bir kısım kemoş zenginler gibi içki,kumar,zina,swinger gibi haramları işlemiyorlar. israf haramını işliyorlar.
genellemeler yanlışlıklar doğurur. Cemaatin önde gelenleri sadaka, zekat, bağış alıp mercedes'e biniyor diye lüks yaşıyor demek uygun olmaz. bunlar toplumun günahlarını parayla satın alan kişilerdir lütfen! bizlerde orta çağ hristiyanları gibi aydınlanma çağı yaşayacağız, yok mu aranızda gutenberg.
sonradan görme birer aç olmalarından kaynaklanır. e araplara tapmak da vardır elbette. din, Allah diyip gazı verirler, şükrediniz halinize derler ama kendileri zevk-ü sefada yaşarlar. dünyanın en iki yüzlü insanları dincilerdir. ha bir de cihangir sosisyalistleridir.
Dindarlıkla değil sonradan görme dediğimiz durumla iniltilidir.
Lüks tutkusu değil de kibirli ve kul hakkı yemeye düşkün olmalari bana çok samimiyetsiz geliyor. Dinimizde en önemli iki şeyi eş geçip, dindarlığın arkasına sığınan çok insan gördüm. Sigortasız üç kuruşla küçücük kızları çalıştırıp, sakatlanınca azarlayan, gözümün onunde çırak dövüp asagilayip, benim konuştuğum iş arkadaşıma müdahale eden, giyimime karışan patronlarim vardı. O kadar çocuğun insanın hakkıyla her sene umreye giden patronlarima benim hakkım helal değil. Gerisi Allah'ın takdiri.

Edit; konu dışına çıkmışım. Ama zaten kimin ne harcadığı değil beni ilgilendiren kısım, nereden kazanıp harcadığı.
sonradan görme olma ihtimali yüksek sırf dinci değil inançsız kişilerde bu var. ama dini inancı olanda abes duruyor. bastırılmış duyguların dışa vurumu olarak değerlendiriyorum. birde mütevazı olmayan kişilerde bu durum var.

zaten islam israf lüksü reddeder. peygamber ve sahabe hayatına bakın inceleyin. ama bazı kötü niyetliler dini kullanıyor ya da din düşmanlığı yapıyor.
Bu tarafın birde diğer tarafı var. Dinci de olsalar mezara para ya da malla gömülmediklerini bilseler yeterli olur da,bir gün hiç düşünmedikleri anda ölecekmiş gibi yaşamıyorlar malesef...
Din üzerinden geçinen dinciler, kâfir oldukları için firavun gibi yaşarlar.
Unutmadan; dindar ile dinci arasında ki farkı bildiğinizi farz ediyorum.

Din onlar için cebine ve uçkuruna çıkar sağlayan bir araçtır.
Ömür boyu yetersizlik dışlanmış olma cehalet ve dinmeyen açlık sonunda eline geçirdiği her imkanı bastırılmış yaşanmamış duygularını tatmin için kullanır.
Tabi ki içinde bitmez öfke ile...

Bunun en çarpıcı örneğini ticaret tarikat cemaat üçgeninde görebilirsiniz.
Arapların "estetik" zevklerini içeren lüks tutkusudur.

Ne kadar deneseler, para dökseler de olmaz, olamaz, olduramazlar, sadece güldürürler..

Daha 50 yıl iktidarda kalsanız yine de kültürel iktidarı ele geçiremeyeceksiniz.
Kompleks.
Dünün aç, cahil ve görmemiş köylüleri olmalarından mütevellittir.

Yeterli kültür seviyesinde şehirli olabilmek en az üç kuşak ister, bazen o bile yetersizdir.

O noktadan sonra zaten dinci olunmaz, olunamaz.. Kafayı yemiş veya aşırı açıkgöz bazı tipler hariç..
Villalarda oturan müteahhitler
Jeepe binen türbanlı bacılar
Esarpi neredeyse bir asgarî ücret kadınlar
Bir düğün için 100.000 TL harcatan busralar kubralar
Yeni doğmuş bebeye altın partisi yapan Taze anneler..
Lüks iftar sofraları

Şunların sadece lüks için harcadıkları parayla bizim 7 mahalle doyar...
(bkz: zenci dincilerin aşırı lüks tutkusu) diye okudum amk.
fakir dinsizlerin zoruna giden durumdur. adam çalışmış kazanmış sizde çalışın kazanın amk..
bunun en büyük sebeplerinden biri kendi yaşayamadıkları hayatı yaşayanlara duydukları cinsel öfkedir. zengin olunca mutlu olabileceğini, huzura erebileceğini sanan dinciler bunun doğru olmadığına bir türlü inanmak istemezler ve mutlu olana kadar kendilerini lükse boğarlar ama yine de sonuç olmaz.
şu 1000 liralık gözlük takan türbanlılar

ve jeeple Türbanlılar var oldukça sayıları hep artacaktır...
Göz kanatmıştır.

O nasıl mutfak birader ya? Ruhum sıkıldı lan.

Anladııımmm bunlar da kendi saraylarını yaratıyorlar sanırım kendilerince.
bastırılmış duygular, görmemişlik, yarışma hissiyatı ve görgüsüzlük ile harmanlanınca ortaya çıkan duygu oluyor. göz kanatan zevkleriyle bizleri de ayrıca ölüdürüyorlar.

https://www.instagram.com/p/B5BV5GUBIlq/

https://www.instagram.com/p/B4_eCvZBU_v/