bugün

karşınızdaki kişilerle iletişim sorunu. onlar sizin seviyenize çıkamayacağına göre her seferinde siz onların seviyesine inmeniz gerekir.
ilişkiler kısa ömürlü olur.
(bkz: hepimiz dolly iz)
(bkz: farkındalığın verdiği acı)
(bkz: zeki oldugunu sanmak)
insanların açıklarını çok kolay yakalayıp her an huzursuz olmak ve güvenecek kimse olmadığını anlamak.
(bkz: resat calıslar olmanın dezavantajları)
anket acmamayı bilmek.
(bkz: evde kalmak)* *
john lennon : ''they hate you if you're clever and they despise a fool till you're so fucking crazy you can't follow their rules''
Muhabettin sevilmez, arkadaşların azdır.

(bkz: her şeyin fazlası zarar)
etrafınızdakiler aşık oldum, ay ojem çıktı diye zırlarken dünya sorunları yüzünden uyuyamamak.

kısaca mutsuz olmak. intihara eğilimli olmak.
mutlu olmak zorlaşır.
insanların sürekli sizden beklenti içinde olması.
bulmacalar kısa zaman da çözülür zevk alınmaz.
gerçekten de muhabbetin sevilmez, arkadaşların sınırlıdır, pek iyi geyik yapamadıkları için de, konuşma anında pek bol kesilirler, 'bu salaktır, ya da bizim gibi düşenemiyor; konuyu o zaman buna anlatmaya gerek yok' diye düşünülen bünyeler oldukları için, genelde muhabbet anında kendisine konuyu anlatılan kişi olamazlar maalesef ki. her b.ku da inceden inceye düşündükleri için, kafayı sıyırma noktasına gelebilirler, ki bu konuda kafayı sıyırma noktasına geldiği şeyi diğerlerine de çaktırmadığı için, diğerleri onun hakkında, ''hiçbir şey yapmıyor ki zaten!'' diye düşünür. eğer bir kişi zekiyse, dışarıdan salak gibi görünüp de kafasında binbir tilki dolaşıyorsa, bu tür dezavantajlara da sahip olabilme potansiyeline de sahiptir.

tabii ki, ne kadar zeki olunuyorsa, kişisel ölçümler babında...
bu konu hakkında bir çok yanlış görüş vardır.

muhabbet edememek, aşık olamamak, geyik yapamamak zeki insanın vazgeçilmez özürleri değildir. fakat zekilikten kaynaklanan, zeki kişilerde yaygın olan bir sosyal sorun olabilir.

kimsenin aşırı önem, değer, güven, sevgi haketmediğini farketmek...
farklı olduğundan dolayı dışlanmak ya da ön yargı ile yaklaşılan biri olmak...
beklentilerin, ve hayat görüşünün artışıyla gelen sıkıntı...
(bkz: algıda farklılık)
(bkz: unutkanlık)
bir çok olasılığı ve risk görmesinin doğurduğu sonuç olarak kararsız kalmasıdır.
Zeki insan kendi hayati ile ilgili projerlerden ziyade din, felsefe, siyaset, evren, astronomi, insan irklari vs gibi konularda tuhaf projeler uretir. Tabi bu yuzden kendi hayatini oteler, oteleyince de bir baltaya sap olamaz. ben gibi mesela.
günlerden bir gün cok sevdiğiniz bir mesleğinizi yapamamaktir. etrainizda beraber calistiğiniz insanlari koordine ederken onlarin hayalgüclerinin kisir olmasi ve düsünmeyi ve beceremedikleri için el reni ile gitmek zorunda kalirsiniz.

bugunu, yarini hala bir hata sonrasini bile değil aylar sonrasini bir sekle simale soktugunuz ve yolu en ufak ayrintilari kestirdiğiniz halde 'ya ben bunu anlamadim, sunu neden böyle yapiyoruz' gibi şapsalca nidalara boyun germeyi gerektirir.

hadi anlamak kişinin zeka ve akli seviyesi ile orantilidir. ama en uak seyi bile dusune zahmetine katlanmadan 'ya ben anlaadim bunu' lafini duymak sinir bozucu oluyor.

heleki kit kaynaklar ile ya herro ya merro oyuna dalip vaad edilmiş topraklara giderken iken yolda ay ayağima taş kacti diyerek kaileyi durduran vizvizlarla ugrasmak zordur.

kavrayişin en dip noktalarinda bulunanlarla birlikte calismaya mecbur eden küür edersiniz kendinize mi bilemiycem.

gün gelir sevdiğiniz işi yönetirken işin tıkandiğini ve camurda patinaj cektiğini görürsünüz. birden kafaniz atar kaputt dersiniz, bittirirsiniz işi ve severek yaptiğiniz mesleği belki de ebediyete kadar birakirsiniz.

ömrünüzü, gencliğinizi, mutlugunuzu, hayallerinizi gömdügünüz bu meslekten elinizde kala kala bir kaç hatira kalir sadece.

meslektaşlariniza mi kizarsiniz, kendinize mi kizarsiniz yoksa kadere mi küür edersiniz bilemiycem.

için hissedersiniz azla zeki olmadiğinizi ama eslektaşlarinizin ne bu kadar gerizekali olusu sizi ister istemez körler ülkesinin tek gözlü krali olmak fena eder.

diger insanlarla ayni rekansi yakalabilmek için içersiniz yahutta kendinizi kaziklamayi beceririsiniz. el freni cekik giden bir araba nasil ki motoru cozutur bir şekilde sizde cozutursunuz.

sonuc mu ne olur? ben söyliyeyim hemen nerde kasvetli birisini görürseniz anlayin ki zeki insandir. bilmem anlatabildim mi kuzucuklar?
zeki olduğunu farketmektir.
iyi espiri yapmak ve sürekli neşeli biri olmak. evet evet dezavantajdır bir süre sonra * çevrenizdeki insanların sadece 5 dakika neşelerini yerine getirmeniz için çevrenizde olduklarını düşünmeye başlarsınız.
bir çok ihtimal düşünüp en aptalcasını uygulamak.