bugün

çok çok doğru bir savdır.
zeki olan biri kötü olduğunu bildiği, hiçbir yararı olmayan, lezzeti dahi olmayan bir şeyi sırf herkes içiyor diye içmez.
sigaraya başlayanlarının başlama sebepleri genel olarak özenme durumudur. bu insanlar başka insanlar ne yapıyorsa onu taklit eden karaktersizlerdir.

neyse, zeki insan "herkes"ci değildir, olayın mantığını kavrar, önemli olan ona doğru gelip gelmemesidir. bu yüzdende sigara içmezler.

edit: irade deniyor; ulan bunun nesi irade ? neresi çekici ? başlamadan önce neyin iradesi. zaten sorun bu. zeki insana çekici gelmez, gelse de içmemesi gerektiğini bilir.
ayrıca türkiye de prof. olmak çok da zeka gerektirmiyor, onları örnek vermeyin. zeka ile çalışmak, akıl farklı şeyler.
zeka ile değil de nefse hakim olmakla ilgili bir durumdur.
tanıdığım çok zeki birkaç insan var ve püfür püfür sigara içiyorlar.
alakası yoktur. atatürk zeki değil miydi?
sadece atatürkte değil tarihe yön vermiş bir çok kişi sigara içer.
nefse hakim olmayla alakası olmayan durum.
zeki insan sigaraya başlamayacağı için nefs ile alakası yoktur.

aşırı depresyonda olan, yaşamaktan ümidi olmayıp içenler olabilir. olay özenip içenler.
(bkz: sigarayla iq testi)

Edit: einstein içki ve sigara alışkanlığından hiç vazgeçmemiştir. Napcaz şimdi?
görsel

(bkz: einstein was here)
enteresan sav. sigaraya başlamadan önce zekiydim. sigaraya başlayınca beyin duman oldu.
zeka ile değil irade ve tercihle alakalı olduğunu es geçmiş sav.
şimdi bu mal başlıktan yazarın sigara içmediği tahmininde bulunursak,zekayla iradeyi birbirine karıştıran sikik kendisini sigara içen göğüs hastalıkları profesöründen daha zeki zannediyo.. Yazık la.
zeki ve mantıklı bir insan sigara içmez. hem sigaraya para verip hem de sağlığına zarar vermez. sigara içmek enayiliktir.
sigaraya para vermeyen adam zeki falan değildir. cimridir net. böyle bir zevkten mahrum kaldığı için asıl enayi odur. ayrıca gece 03 00 da ateşlenen sigara başlığına yazamaz. ahahha.
sanmıyorum zekanın bir sigarayla ölçülebileceğine. boş yere tartışmışsınız. sağlıklı hayat farklıdır zeka farklıdır.
iyi o zaman zaten ne zamandır aklımdaydı pipoya geri döneyim dedirtir.
Uzun vadede Karizmatik bir hareket.
ayran içer kesin.

(bkz: amk)
zeka değilde aklını biraz kullanabilen adam gerçekten içmiyor yada bırakıyor.

sigaraya sigara gibi bakma da yanan bi madde olarak bak, biraz olsun anlayacaksın. ulan hangi yanan şeyin dumanını içine çekiyorsun ki.

zaten şu sikimsonik şeye yarrak kürrek anlamlar yükleyenin de ..

15 sene içtim o da ayrı mesele.
Doğrudur.. kendimden biliyorum.
Zeki adam saglığını düşünür. sigara içen birisine de bu kişi zeki değil diyemeyiz. Ama içmeyen birisine bence zeki denebilir.
içmiyorsan tamam da içene niye karışıyorsun arkadaşım seni ne ilgilendirir. Enayiymiş lafa bak, şimdi sen kendinin çok akıllı olduğunuda düşünüyorsundur.
Sigara içmeyen zeki değil bence sigara içen mal.
yanlıştır. atatürkte içerdi. ama zekiydi. evet.
zekalıyım ama içiyom.

ne yapsak?
Zeka seviyesi ile alakasi yoktur diyr dusunuyorum. Bile bile aptallik yaptigimiz zamanlar olmustur. Sigarayi içmiş hatta daha yeni yeni bırakmış bir adamim bu başlığa gore ise
(bkz: zekası sonradan açılan adam)
(bkz: zeki ama calismiyor)

Olabilirim.