bugün

ortamdaki bir arkadaş veya öğretmenler tarafından gruba sorulup, sinir eden bir gülüşle cevabı beklenen sorulardır. zihin soruyla meşgul olmaya başlar. başlar başlamasına ama soruyu soran arkadaş bir çuval inciri berbat etmek tabirini hayata geçirerek cevabı orta yere bırakır. uzun bir yola çıkmaya niyetlenmiş bünyenin daha dış kapıyı aralamadan olduğu yere yığılıp kalması can sıkar. kuvvetle muhtemel cavabı gayret göstermeksizin elde eden bu bünyeler önemli bir hobiyi kendinden uzaklaşılan tatsız bir konu haline getirir. geriye kendilerine artı değer kaydettikleri sanal karizma kalır.
Bir cinayet işlenmiş ve tek görgü tanığı var. Duruşmada görgü tanığına hakim sormuş:
" Anlat bakalım nasıl oldu ? "

Görgü tanığı da aynen şöyle anlatmış:
" Sahilde yürüyordum iskeleye yanaşmış olan gemide adam kafasına silahı dayayıp 2 el ateş etti."
Yani görgü tanığı adamın intihar ettiğini iddaa etmiş.

Hakim de adamı " Bu vurdu, tutuklayın. " demiş.
Hakim bunu sizce neye dayanarak söylemiş olabilir?

cevaplayabilen beri gelsin.

edit: zeka mı ölçüyor onuda bilmiyorum yazacak bir yer bulamadım.

edit2: cevabı buldum beyler malum jeton köşeli ya bizim.
polislik mülakatında çıkmış sorularda içine dahildir.

-arkandaki duvarın rengi nedir.

(bkz: dönüp bakanı vururlar)
iki tren eşit mesafeli iki noktadan bir istasyona geliyor. yükleri aynı, hızları aynı. ancak bir tanesi 80 dakikada varıyor bir tanesi 1 saat 20 dakikada. neden?

not: einstein dikkat ölçme sorusu.
S,S,D,S,G,H,A,? soru işareti yerine hangi harf gelecek?

--------------------------

iki kız kardeş aynı anneden, aynı yılda, aynı günde ve aynı saatte dünyaya gelmiştir. fakat ikiz değillerdir. Nasıl olur?
2x2=? gibi saçma soruların boy gösterdigi konulara zeka sorusu denir.
en öndeki solucan arkamda 3 solucan var demiş.
en arkadaki solucan önümde üç solucan var demiş.
ortadaki solucan önümdede arkamdada solucan yok demiş.
bu durumun nedeni nedir??
cevap:

ortadaki solucan yalan söylüyomuş. (takip edin beni)- (entry yazın hakkımda) (bkz: EloK)
4 adet 1 kullanarak yazılabilecek en büyük sayıyı nedir?

-------------------------

cevap 11 üssü 11 dir.
5 tanesi 5 liradan 5 yumurta kaç lira eder ??
Zeka mı dikkat mi bilmıyorum ama bi kişiyi karşınıza alın ve sormaya başlayın ;

- 10 10

20

- 20 20

40

- 40 40

80

- 2099 10

???

Son soruda genelde tıkanırlar ve 3009 ya da 2999 falan derler. Tabi yazıyla basit geliyo ama sorun anlarsınız.
güncel Önemli Başlıklar