bugün

Zihinsel gelişmenin yavaşlığı. Doğuştan gelen ya da bebeklik çağında ortaya çıkan zihinsel yetersizliğe bağlı olarak ruhsal gelişimi duraklayan kişilerde görülür..
gerizekalı olmanın belirtilerinden galiba.
tıptaki karşılığı mental retardasyondur.
devletin başına geçmeyi engellemeyen rahatsızlık.
(bkz: abdal) değil (bkz: aptal) olma hali.
kasedi kim çekti şeklinde tekrarlayan söylemlerde bulunmak semptomlardan biridir.
(bkz: uludağ sözlük yazarları)
insanlar her gün monoton yaptıkları basit hareketleri yapmayan bir insanı zeka geriliği ile suçlayabilirler, zeka geriliği olduğunu düşündüğümüz bazı insanlar aslında dahidir.

kendine zeka geriliği sahibiyim diyen insanlar kendini psikolojik olarak buna şartlamış konumda olurlar ve bu da özgüven eksikliği doğurur,

beyninize güvenin iplerini bırakın yapacaklarına siz bile şaşıracaksınız, herkesin yaptığı işleri yapmadığınız için üzülmeyin, kendinize bende zeka geriliği var demeyin kimse sizin yapacaklarınızı tahmin edemez, bu daha iyidir.

bir insan çok iyi yol bulabilir ama yol bulmak yetmez gittiğin yolun sonunda ne yapacağın daha önemlidir.

eintein'a da gerizekalı ve aptal demişlerdi, sonuç 100 yıl sonra adamın ortaya sunduğu düşünceyi kanıtladığımız için seviniyoruz, her insan bir dahi adayıdır kimse dahi doğmaz.
bir süredir müzdarip olduğum bir durum. bilal seviyesine indiğim doğrudur.
sahip olduğum rahatsızlık.
Cogu insanım yaşadigi ama kabullenemedigi bir durumdur.
Bende olduğuna inandığımdır. insanın kendini bilmesi çok güzel bir şey inanın. Kafam rahat.
beynimin matematikle ilgili olan kısmındaki rahatsızlık.
Yasadığım gerilik.ailem bana söylemiyor ama ben farkındayım.cok geç konusup geç yürümüşüm.

Bazen çok basit isleri yapamıyorum.cok basit konuları anlayamiyorum. 5 yasindaki cocugun yapabildigini yapamiyorum bazen. Yolda yürürken nereye gittigimi unutuyorum.para üstü alirken yanlis hesapliyorum.kizlar falan markette gülüyorlar.arkamdan salak ya bu diyorlar.

Sizin gibi değilim kusuruma bakmayin.tutuk zekaliyim.iq seviyem 70.. Ama benim de haklarim var ve insan gibi yasamak istiyorum cok bir sey degil.
Bugün çapa tıp fakültesi profesörleri tarafından tarafıma konulan tanı. Müthiş şanımı kırdı.
Dil bilgisi çalışmayın ifadesi dolaylı olarak dil bilgisi kuralları kullanmayın dediği ihtimalini veya dediğini düşündürmeye, bu durum da benim zekamın biraz gerilemesine neden olmuş olabilir. Yaklaşık olarak 1,5 - 2 ay önce derin derin düşünebiliyorken şimdi de düşünüyorum ama eskisi kadar düşünemiyorum. Bir de arapça, Kuran-ı Kerim öğreten bir site olarak bu ifadeyi kullanması ikilem ve çelişkili durum oluşturdu bende.
"geri zekalı" lafı genellikle birini aşağılamak için söylense de zeka geriliği genellikle akraba evlilikleri sebebiyle doğuştan gelen bir durum olabiliyor . doğuştan zeka geriliği olan çocuk ya da yetişkin birey kendi farkını fark etmiyorsa da ailesi için sabır ve mücadele gereken bir yaşam ortaya çıkıyor.

ha normal zekalı biri kitap okumuyor, kendini geliştirmiyor falan diyorsanız o da farklı bir durum.
kendini geliştirmemek belki var olan zekayı geriletmiyorsa da gelişen dünyaya uyum sağlamakta insanı zorluyor.