bugün

zamanın ne olduğundan çok neler yaptığından bahsedebiliriz.. taze bir gülü kuru bir yaprak...
genç fidan gibi bir kızı buruşmuş bir kütük haline getirebiliyor.
başlıktan sonra internete şöyle bir bakayım dedim. bilim adamları bişeyler zırvalamış lakin hepsi zamının mutlaka var olduğundan yola çıkmış.
o zamanda olay yanlış gelişiyor. mesela güneş vardır, ay vardır ama zaman varsayılan bişeydir.
nereden baktınız ya da hangi delille ispatladınız ki bu kadar eminsiniz.
bak mesela karadelik var diyosunuz. o tamam çünkü kardeliğin etrafındaki çekimi ispatladınız falan filan.
zamanın var olduğuna dair hangi kanıtınız var.
gerçekten anlamıyorum da soruyorum. şimdiki kanıtlar ışığında zaman kabulden ibarettir. geçtiğine aktığına dair hiç bir delil yoktur.
Zamanı tanrı yaşarmış insanoğlu hep ölmek için yaratılmış. (Tengri kaan-yollug tigin )
belirlenmiş iki olay arasında, kabul edilmiş bir tekrarlı olayın tekrar sayısıdır.
misal bir gün, güneşin doğuşu ile batışı arasındaki saat tıktıkının sayısıdır.
güneşin doğuşu ve batışı iki olay, saat tıktıkı da tekrar eden belirlenmiş bir olaydır.

buradan çıkarabileceğimiz sonuç ise zaman diye gerçek bir olgu yoktur. kabul edilmiş, varsayılmış bir olgudur.
bu bilimsel yaklaşımdır.

tabi olayın dini yaklaşımı daha farklıdır. dinlerin çoğuna göre zaman. evrenin yaradılışı ile kıyametin kopması arasındaki, gene kabul edilmiş, tekrarlayan büyüklüklere göre tekrar sayısıdır.

not: bilimsel dedik te kafama göre bilimsel.