bugün

zamanı geriye akıtmanın yolu ileriye geri geri ilerlemektir.
Zamaağn geriye aksıın.
Hiç gerçekleşemeyecek olan eylem ama mümkün olsun çok isterdim.
7 yıl öncesi benim için yeterli olurdu.
O zaman ben bir 3 yıl öncesine alayım, mümkünse üstüne benmari usulu sos ve yanına kuş lokumu.

(bkz: zilean)
yalnız sakar ve patavatsızları anlayabileceği.
her şeyin yolunda olduğu zamanlara dönme isteğidir.
pişmanlığın tavan yaptığı anlarda ortaya çıkan hissiyat. bazen de işe geç kalmamak için kurulan saat çaldığında...
Yapılan hataların gün yüzüne çıkması sonucu istenen imkansız durumdur.
yenilgiyi kabul etmektir yani düpedüz pes etmek.
geçmişte yaşananlardan alınan zevkler neticesinde aynı şeyleri tekrar yaşayabilmek çok güzel olurdu.
Zaman makinesini elinde bulunduramamanın acısını duyar.
ağır bir pişmanlığın sebep olduğudur.
mümkün olsaydı eğer çok az insan günahıyla sevabıyla zamanı geri almadan devam ederdi hayatına diye düşündüren hayaldir.
yasanilan güzel seyleri tekrar yasayabilmek icin duyuluyorsa cok tatli bir özlemle hissedilen istek.
fakat telafisi olmayan bir hatanin pismanligiyla yasamayi ögrenmeye calisirken, cogu zaman sessizce, icinden, kahrederek aptalligina ve acizligine, yüregin en derinlerinden yüzlerce binlerce "keske"yle birlikte geliyorsa ve olmayacagini bildiginden insan, onun yerine olacagi kesin olan tek seyi istiyorsa artik utanmadan, hayat ve zaman ikilisine bambaska gözlerle bakiyorsa bu yüzden, en aci veren bir istektir.
(bkz: hayatı save etmek)
pişmanlık duygusunun sürüklediği gerçekleşmesi mümkün olmayan istek.
"keşke"lik işler yapılınca istenir bu.
genellikle baş fena halde derde girdiğinde, olumsuz durumlarla karşılaşıldığında hissedilen; "ah keşke bunların hiçbiri yaşanmamış olsaydı, zamanı geri alsaydım da aynı hatayı yapmasaydım" türünden olan istektir.