bugün

asla espri yapamayacak, yapmaya çalışacak ve genellikle sıçacak öğretmendir.

sınıfa ilk girdiğinde bu sözleri sarf eder. fakat bu esprileri asla duyamazsınız. bazen o kendi çapında yapar fakat siz anlayamazsınız. böyle değişik bir öğretmendir işte.
'ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlence. cıvımayın derste.' diyen öğretmenin amcasının oğludur.
öğrencileri derse sevdirmeye çalışan öğretmen söylemidir. ilk önce ders işlenir kalan son 5 dakikada ise temel dursun şakaları yapılır. gülünür, eğlenilir vs.
böyle dediği an öğrencinin gözünde bitmiş olan öğretmendir.
bu sözü kendi sosyal hayatında kullandığını düşünsene;
"merhaba ben de x..şurda oturuyorum, şurdan geldim vs... he zaman zaman espri de yaparım."
hele üniversitenin ilk günlerinde insanlarla tanışırken kullanırsan bırak o okulu derim.
dersine girdiklerimden bazılarına: "zaman zaman da ders yapsan!" dediğim öğretmenler.
(bkz: geyik muhabbeti)
en asil duyguların öğretmenidir.
espri yapar eleştirilir sadece ders anlatıp çıkar eleştirilir. eleştirmek parayla değil ya.
40-45 dakikalık ders süresinde öğrencinin derse algısının 20-25 dakika olduğunu düşünürsek doğru olan bu arayı en iyi şekilde değerlendirmektir. bir fıkra olabilir, espri olabilir vs.
devamında "bunlar hep size dersi daha çekici kılmak içindir" de der.
yaptığı espiriyi duyunca kusmak istenilen öğretmendir. 40 yılda bir yapar o espiriyi o da bir şeye benzememektedir.
(bkz: geç bunları hoca)
genel olarak kendinin bile inanmadığı sözler söyleyen öğretmendir.
(bkz: 1 nisanda yapılan öğrenci şakaları)

(bkz: 12 dersten 9 u sıfır olan öğrenci)

(bkz: aile parasını sigara ve biraya harcayan öğrenci)

(bkz: aptal tembel asosyal öğrenci modeli)

(bkz: ba aldığı dersin bütüne giren öğrenci)

(bkz: bankadan para çekemeyen öğrenci)

(bkz: belinde silahla okula gelen öğrenci)

(bkz: bir öğrenci evinde görülebilecek en iğrenç sahne)

(bkz: ff manyağı öğrenci)

(bkz: final gününü final bittikten sonra öğrenen öğrenci)

(bkz: erasmus deyince aklına seks gelen öğrenci)

(bkz: ev kirasını iddaa ya yatıran öğrenci)

(bkz: evin pis oluşuyla gurur duyan öğrenci)

demek ki neymiş : adamına göre muamele değil, adam olana muamele.
sözleşmiş gibiler hepsi aynı şeyi söyler.
öğrenciyi bir boka saymayan kendisi espri yapmaya çalışan fakat kimsenin yapılan espriye gülmemesiyle akabinde kendi gülen öğretmedir.
uslu durursan şeker alıcam sözünün okul versiyonudur.
'hani ben heeeeeç espiri yapamam pek de öğrenciyle aram iyi değildir' demeye getiren öğretmendir.
bunu diyen öğretmenlerimizin espri yeteneği yok denecek kadar az olmakla beraber espri kelimesinin sözlükteki anlamını da bildiklerini sanmıyorum. yıl içerisinde bir kez yaptığı espriyi komik sanarak* "arada bizde espri patlatırız canım, hah hi hoh ho..." diyen öğretmen arkadaşlarımız da yok değildir hani. mesela benim bir hocam vardı "öz enerji" konusunu anlatırken öz diyarbakır otobüslerinden yola çıkarak bir şeyler üretmeye kalkışmıştı ki tüm sınıf buna salya sümük güldü. * bir de bu insan prof. olacak üniversitede. hey yavrum, hey...
Espri yapılacak zaman var derz yapılacak zaman var.
(bkz: Klasik öğretmen söylemi)
kırk yılın başı yaptığı esprinin gururuyla gevrek gevrek gülen hocadır.

Ama nedense sevimli oluyo böyleleri.