bugün

zaman gazetesinden ne beklenirdiki yorumunu yapmamı sağlayan dandikten anket.
gerçekçi olduğuna inanılmayan anketler safsatası.
sonucuna gore akp'nin ucun birini (yuzde 33.333333333) alacagi ortaya cikan anket.
çıkan sonuçlara göre muhtemelen; istanbul'da fatih, ankara'da kızılcahamam, izmir'de kadifekale ilçelerinde yapıldığı izlenimini veren benzer örneklerini son zamanlarda sıkça gördüğümüz kendini kendini tatmin , hükümete yalakalık etme komedisinin son örneği. bu sonuçlara en büyük tepkiyi verecek kişi muhtemelen melih gökçek olacak. yaptığı ankette sadece ankara'da akp'nin oyunun yüzde 63 olduğu sonucunu çıkarmıştı. buna dayanarak bir zahmet zaman gazetesi anket sonuçlarını tekrar düzenlesin..

ama bu kadar yüksekten attıktan sonra, 23 temmuz sabahı seçim sonuçları ellerinde patladığında yazık olacak gariplere. intihar etmeseler bari. ya da intihar etsinler be..

ne güzel işte bir taşla iki kuş..
utah haritasından çok rahat çıkarılabilecek sonuçları olan anket...

görsel

solda birleşme akp'ye karşı güçlü bir alternatiftir;
%65 hocam "katılmıyorum" dedi, %30 hocam "kesinlikle katılmıyorum" dedi, %5 hocam'a daha soramadım

sağda birleşme akp'ye karşı güçlü bir alternatiftir;
%45 hocam "katılmıyorum" dedi, %40 hocam "kesinlikle katılmıyorum" dedi, %15 hocam'a daha soramadım

mitingler belirli bir ideolojik birlikteliktir;
%30 hocam "katılıyorum" dedi, %60 hocam "kesinlikle katılıyorum" dedi, %10 hocam'a daha soramadım

367 şartı akp'nin cumhurbaşkanı'nı seçmesine engel için;
%25 hocam "katılıyorum" dedi, %60 hocam "kesinlikle katılmıyorum" dedi, %15 hocam'a daha soramadım

cumhurbaşkanını halk seçmeli;
%40 hocam "katılmıyorum" dedi, %35 hocam "kesinlikle katılmıyorum" dedi, %20 hocam'a daha soramadım, %5 hocam seçmeli

cumhurbaşkanlığı seçiminin anayasa mahkemesine götürülmesi doğru mu?;
%80 hocam "hayır" dedi, %5 hocam'a götürülmeliydi, %15 hocam'a daha soramadım
Zaman gazetesi yaptığı için ilk aşamada taraflı bir anket olduğu şeklinde algılanıyor.Ancak sonuçlara bakıldığında hiçde taraflı değil.

Kimse birbirini kandırmasın.Bugüne kadar yapılmış tüm araştırma kurulmarının -ki bunların sayısı 20 civarı- hepsinin sonuçlarına göre zaten akp bir kaçı hariç %35 üstünde oy alıyor.Gerçeklerden kaçmak bukadar kompleks yaratmamalı insanlarda.

http://www.internethaber..../news_detail.php?id=88331

alın chp nin anket

http://www.internethaber..../news_detail.php?id=87908

alın selçuk üniversitesinin anketi

Ve alın diğer anketler ;

SONAR'ın Mayıs 2007 'de yaptığı ankete göre;

1. AK Parti %29
2. CHP %14.1,
3. DP %12.1
4. MHP %12.1.

BAŞKENT şirketinin araştırmasında

1.AK Parti %33.1
2.CHP % 17.2
3.DYP % 14.2

ODAK'ın Nisan ayında yaptığı anketlere göre

1. AK Parti % 43.2
2. CHP %20
3. MHP %11.7.

AK Parti'nin kendi yaptığı anketlere göre

1. AK Parti % 42.5
2. CHP % 17.83
3. MHP %11.

ANAR'ın çalışmasına göre

1. AK Parti % 47.9
2. CHP % 15.9

METRO şirketinin araştırmasına göre

1. AK Parti %38,2
2. CHP % 17.1

ESTiMA'nın araştırması

1. AK Parti % 29.6
2. CHP % 19.2
3. DYP % 15.3
4. MHP % 10.3
bilimsel olmayan, insanları manipüle etme amaçlı ve uygulandığı yer özellikle seçilmiş bir başka anket daha. ipnelere bak, git odtü'de, istanbul üniversitesi'nde yap o anketi bakalım kaç kişi akp'ye, bbp'ye sp'ye oy veriyor.
(bkz: fetosla konustum haberler iyi)
sonuclari diger medya kuruluslarının ve arastirma sirketlerinin anketleriyle paralellik gosteren bir anket. ama mesele anketin sonuclari degil de anketi yapan olunca nedense kendilerini islah edici goren bazi sahsiyetler vaveyla koparmaya basariyorlar hemen.

lafi uzatmadan,
bir soz vardır.

(bkz: it urur kervan yurur)

edit : halk, vermis oldugunuz eksi oylara sandikta fazlasiyla cevap verecektir. *
(lutfen bakınız: bsg)
sonucunu okumanın gereksiz olduğu anket.
(bkz: anladın sen)
tarafsızlık ve entellektüellik kisvesi altında iktidar yalakalığı yapan bir paçavranın kendi yorumlarını halka onaylatma çabası.bu şu anlama geliyor:biz iktidar partisine yıkama yağlama çekiyoruz ve birbirinden özgün yorumlar yapıyoruz.boş konuşmuyoruz.aziz halkımız da bizimle aynı fikirde.

ben de kendimce bir anket yaptım.sonuçlar çok çarpıcı:

-zaman gazetesi entellektüel bir görüntüdedir ama aslında gentellektüel(geri zekalı entellektüel)dir.
katılıyorum:%40 kesinlikle katılıyorum:%40 sensin geri zekalı:%20

-zaman gazetesi türkiye'yi bölme projesinin bir ürünüdür:
katılıyorum:%41 kesinlikle katılıyorum:%50 allah seni ıslah etsin:%9
malum parti ve yandaşları bana bir şarkıyı hatırlattı...

-inan bana n'olur

Palavra palavra palavra

- Dinle beni

Palavra palavra palavra

- Yalvarırım

Palavra palavra palavra

- Yemin ederim

Palavra palavra palavra palavra palavra
Hepsi palavra inanmam sana

Çok dinledim

- Ne olur dinle beni

Hepinizde aynı taktik aynı yalanPalavra palavra palavra palavra palavra
Hepsi palavra inanmam artık sana
zaman gazetesi'nin 06.06.2007 tarihli nüshasında kamuoyuna açıklanan ankettir. Ankentin sonuçlarına http://www.zaman.com.tr/w...r/haber.do?haberno=548341 adresinden ulaşılabilir.

Bir anketin nasıl andavalca yapıldığının en güzel örneklerinden biridir.

Ankete katılanların profiline dikkat çekmek gerekir:

Ankete katılanların 3 kasım seçimlerinde oy verme dağılımına (görsel ) bakıldığında görülecektirki ankete katılanların %40'ı AKP, BBP ve SP'ye oy vermiş kitledir. Bununlabirlikte ankete katılanların %10'u hangi partiye oy verdiğini belitmemiştir. Bu durumda ankete oy verenlerin oranından hareketle bu partilere oy veren %4 lük bir kısım daha dikkatimizi çekmekte ve siyasal islamcı kesimin %45'e yakın bir oranla ankette temsil edildiği ortadadır. Siyasetinde islami motigler barındıran MHP yi de buna dahil ettiğimizde bu oran %55'e çıkacaktır.

Diğer ilginç bir unsur işe şu şekilde gerçekleşmiştir. Ankete katılanların %25,2'si 18-25 yaş aralığındadır. Anketin yapıldığı kişi sayısı 11.926 olarak belirlenmiş, 3 Kasım seçimlerinde katılanların hangi partiye oy verdiğini gösteren tabloda ise 8.502 kişi gösterilmiştir. Bu durumda 3.424 kişi daha önceki seçimlerde oy kullanmamıştır. 18-23 yaş aralığının seçimde oy kullanamadığını düşünürek %25,2'nin ise 3.005 kişiye denk geldiğini hesaplarsak (buradan doğru orantılı ile bunların yarısından fazlasının oy veremediğini düşünerek burada karşımıza 1.600 sayısı çıkar) bu durumda karşımızda ankenin %10 luk kısımını oluşturan oy vermeyen bir kesim mevcuttur. Ama bunlar karasız mıdır, yoksa 18-23 yaş aralığında mıdır, bilemiyoruz, yada hesaplanırken ortada bir karışıklık mı vardır? Kısacası bu ankete katılan %10 hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.

Bununla birlikte ankette 26 il ve ilçelerinin saha olarak kullanıldığı belirtiliyor. Ama bu illerin hangi iler olduğu belli değil, illerin Türk siyasetindeki önemini aşikar olduğuna göre anket burada da sağlıklı bir değerlendirmeden uzak duruyor.