1. 1.
  zaman, insanların bir ölçüm yapmak için kabul ettikleri bir olgudur.

  malum zamanı akıp giden bişey olarak kabul ederiz ama hani nerede? nereye akıp gidiyor. kaynağı nerde. herhangi bir şekilde ispat edilemiyor mu? bunların hepsine ancak yok ve hayır cevapları verebiliriz.
  ne başladığı yer yani kaynağı, ne nerede aktığı, ne de nereye doğru akıp gittiği bellidir.
  1 -5 ... pilotmont 1
 2. 2.
  (bkz: bilimin mantık dışı kabulleri)
  -2 ... pilotmont 1
 3. 3.
  bir varlığın bozulması veya şekil değiştirmesi zaman olduğuna işaret midir.
  her varlık değişir veya yok olur.
  bunun zamanı ispat eden yönü hangisidir.
  -1 ... pilotmont 1
 4. 4.
  Tabi ki. Çünkü zaman bir boyuttur. En, boy, yükseklik gibi.
  5 ... gokdelende kapici
 5. 5.
  beynimizin bize hissettirdiği durumdur bence. göreceli bir kavram olarak bakıyorum bu duruma.

  örneğin şimdiye kadar kaydedilmiş en uzun rüya 7-8 saniye(imiş). ama beynimiz bunu bize saatlermiş gibi hissettirebiliyor. yani beynimizin bize oynadığı bir oyun zaman kavramı.

  başka bir örnek de verecek olursak, mesela bir insan gayet eğleniyorken, keyfi yerinde iken maksimum düşünebileceği bilgi, fikir boyutu; o insanın dertliyken veya canı sıkkınken düşüneceği şeylerin boyutundan daha küçüktür, azdır. buna örnek, canımız sıkkınken zamanın yavaş geçmesi diyebiliriz.

  zamanı en doğru şekilde kullanabilmemiz önemli. boş zaman harcayıp sonra üzüleceğimiz bu yılları daha verimli kullanalım, kullanmaya çalışalım.
  8 ... piyano calmaya calisan adam
 6. 6.
  güzel ve doğruya yakın bir çıkarım. zaman dediğimiz kavram bir yanılsama. gerçek orada bir yerde ancak bunu insan bilinci ile gözlemleme şeklimize "zaman" diyoruz. gerçeği saf hali ile insan olarak gözlemlememiz mümkün değil. bunu renkleri görmeye benzetebilirsiniz. farklı bir yapıda evrimleşseydik renkleri değil onun asıl kaynağı olan dalgaları görebilirdik.

  zamanı daha doğruya yakın bir şekilde tanımlamak gerekirse entropi kavramı ile iç içe olduğunu belirtmek gerek. entropinin artması, sabit kalması, azalması gibi durumlar zaman kavramını etkiler.

  buradaki önemli soru şudur:

  entropi mi zamana yol açar? yoksa zaman mı entropiye neden olur?

  eğer ilk sorunun üzerine gitmeyi deniyorsanız doğru yola biraz daha yakınsınız demektir. entropi parçacıklara ait bir özelliktir. parçacıkların devinimi ve düzensizleşmesi bizde zaman algısını yaratıyor. mutlak sıfır derecesinde bir maddenin iç enerjisi sıfıra çok yakın, entropisi ise sıfırdır. madde içerisindeki tüm parçacıklar tek bir noktaya çökmüş ve hareketsiz kalmıştır. bu da bu madde için zamanın durduğunun göstergesidir. eğer kuantum düzeyindeki parçacıklara hakim olmayı ve o düzeyin en küçük yapıtaşını kavrayabilseydik belki de zaman dediğimiz kavramla oynamayı da başarabilirdik.
  1 ... john misty
 7. 7.
  zaman yoksa mekan da yok demektir. Bu iki olgu birbirinden ayrı düşünülemez.

  Mekan olduğuna göre bunun bi süreci olmalı. işte o sürece biz zaman diyoruz.
  2 ... frekans
 8. 8.
  Buna dair farklı konulara değinmiştim. Zaman algısaldır ve bu dünyadaki algıyı etkileyen kavramlar vardır mesela schuman rezonansı (#37423968)

  Bunun dışında zaman kavramının varlığının meçhulluğü söz konusudur. Bunun için wheeeler dewitt denklemine bakabilirsiniz.
  1 ... keyf kahyasi
 9. 9.
  çok doğru, bilge kağan bile diyor ya,

  "zamanı tanrı yaşar insan hep ölmek için doğar."
  2 ... feynman x
 10. 10.
  Kavram kargaşası yaratılıyor gibime geliyor. Zaman sandığınız gibi bir şey değil bir boyuttur. Maddeyi tanımlayan bir boyut. Sizin eninizin boyunuzun ve yüksekliğinizin olması sizi evrende tanımlamaz. Sadece kütlenizin olduğunu (var olduğunuzu) belirtir. Zamanı da belirttiğiniz anda o kesitte ki varlığınız tanımlanır.
  1 ... gokdelende kapici