1. 1.
  uzunca bir süre anlamında kullanılan deyim.
  1 ... pilotmont
 2. 2.
  (bkz: eşek sudan gelinceye kadar)
  ... hasnicktir
 3. 3.
  + sonsuza giden versiyonu için, (bkz: eşşek ağaca çıkana kadar)
  1 ... roy mustang
 4. 4.
  eşek sudan gelinceye kadar dövmek şeklinde de kullanlır.
  ... dilruba
 5. 5.
  sonsuza kadar de başka bişi de nie eşek sudan gelinceye kadar.esek delimi niye suya gidiyor.hadi gitti diyelim neden gelsin.yada taam gelebilirde ama neden gitmesi değilde gelmesi okadar uzun sürsün.esek aynı esek değil mi?gelirken giderkenki hıza niye sahip olmasın?yada belkide giderken yawas gelirken hızlı olmak isteyen bi eşek söz konusu nerden bilioruz?..gibisinden insanın aklına sorular getiren kelime grubudur kendisi.
  2 ... saribela
 6. 6.
  ortalama bi' adamın dövülme süresi.
  1 ... dreamshower
 7. 7.
  eskiden köylerde çeşmeler yaygın degildir. hayvanlar su içsinler diye dere gibi tatlı su kaynaklarına sahiplerince götürülürler. tabiki bütün gün susuz bekleyen hayvan, o tatlısu kaynagından bir türlü ayrılmak istemez. dönüş vakti sahipleri onları ite kaka tekrar köye getirir.

  kısacası, hiçbir hayvan kendi rızası ile orayı terketmeyeceginden, "eşek sudan gelinceye kadar" terimi "sonsuza kadar" demek için kullanılır.

  zeka dolu anlamlı bir sözdür. dalga geçilecek hiç bir yanı yoktur.
  ... exonotzor
 8. 8.
  eğer eşşek v hızıyla sudan gelirse t sürede,eğer eşşek v hızıyla gelirken sahibinin "hayde","deh deh" gibi sözlü tahriklere maruz kalırsa 2a ivmesiyle hızını artırarak t/12 zamanda gelebileceği bir durumdur.**
  2 ... hakanimsi
 9. 9.
  eşeğin 0.5 lt'lik pet şişe taşıması sonucu beklenilenden erken gerçekleşecek durum.
  1 ... ebaturab
 10. 10.
  eşeğin hızını pek kestiremeyen insanların, yıllardır kafasını kurcalayan deyim. çok kişi, kaplumbağa hızının daha uygun olduğunu düşünür. eşeğin suyu çok sevmesi halinde mantıklıdır.
  1 ... tepesersemi