bugün

pinhani'nin yeni çıkacak albümünde olmazsa olmaz mükemmel parçası.

kalk , geç karşıma , aç gönlünü , dön gel yavaşça
ben sensiz yanan bir ateştim , söndüm zamanla
bir düşman gibi gel üstüme , özletme kendini
sen bir dost gibi , kardeş gibi özlenen sevgili

sabrı öğütler zaman , oysa odur durmayan
ben beklerim de zaman beklemez ki beni

iyisi mi sen kalk , geç karşıma , aç gönlünü , dön gel yavaşça
ben sensiz yanan bir ateştim , söndüm zamanla
muhtesem bir parcadır. böyle güzel sözler, vokal ve müzikle böyle güzel uyabilirmiş. yeni albümde olmazsa marmaristeki en yüksek yapıya çıkıp "atarım lan kendimi" diye haykırabilirim.
http://www.youtube.com/watch?v=lW_fQzOSVNc
26.04.2008 tarıhınde cıkmıs olan pinhani albumu.
-zaman beklemez
-düğün
-ağlama
-ne güzel güldün
-dursana dünya
-sırası degil
-yansın
-bir anda
-yanlızlık
-sevmekten usanma
inandığın masallar albümüne kıyasla daha da cesur bir albüm. yine darmadağın edecek,zaman zaman ''hadi yahu oturmaya mı geldik?'' dedirtecek parçalar da mevcut.
ne güzel güldün ve bir anda parçaları kavak yelleri yüzünden oldukça tanıdık o yüzden albümde en çabuk bıkılan parçalar bana göre. genel olarak hoş bir albüm olmuş en azından pinhani tek albümlük grup olmadığını kanıtladı zaman beklemez ile.
albüm kapağı tabiri caizzse taş gibidir mükkemmeldir.
iletiniz olabilecek kadar anlamlı sözcüklerden oluşan etkileyici bir şarkıdır.facebookta wall ınıza yazabilirsiniz nede olsa sizsinizdir o şarkıdaki.
isim seçimiyle insana bir "ah" çektiren albüm.

"ben beklerim de zaman beklemez ki beni..."
sözleri mükemmel olan yepisyeni pinhani parcasi..$arap misali dinledikce daha da guzelle$ecegine eminim.
albüm kapağında .mcık resmi vardır.
http://i208.photobucket.c...dam/Kapaklar/pinhani1.png
(bkz: ama tutamıyorum zamanı)
(bkz: zamanın hedonist olması)
evet itiraf ediyorum bu albüm çıkmadan önce pusuya yatmış bekliyordum. ilk albümleri ile kimsenin tanımadığı grup pinhani'nin birdenbire kavak yelleri ile gelen şöhreti beni biraz kızdırmıştı. hatta bu grubun adını bilmeyip dost meclislerinde, aile ortamlarında ya baksana kavak yelleri diye bir grup* çıkmış hadi bi gel * diye şarkıları var negzel * dinledin mi hiç şeklinde diyaloglar gelişyor/geliştiğini sanıyor idi. bende hafiften sinir olmaya başlamıştım bu popülerlik hallerine.

sonra ikinci albüm çalışmalarından önce kavak yelleri dizisinde henüz çıkmamış albümlerinden bir kaç şarkı çalınca sinir katsayım karmaşık sayılar seviyesine gelmişti. bu level atlama olayı benim pusuya yatmam için gerekli reel sebepleri teşkil etmemi sağladı. daha önce bu pusuya yatıp popüler olunca meşe odununu verdiğim/vereceğim ilk grup değildi *.

mesela duman'ın ilk albümünü dinleyip akabinde gelen albümlerine vermiş veriştirmiştim ki bu konuda tecrübeli sayılırdım *. pinhani benden korkmalı idi.

sonra albümlerini dinledim ve tüm yukarıda yazdıklarımı yemek zorunda kaldım ki buraya haklarında yazacağım onca olumsuz şeyi yazmadım daha. benim için durumun vehametini tasavvur ediliyorsunuz sanırım. tüm yazacağım olumsuz şeyleri kafamda albüm çıkmadan tasarlamam da benim için ayrı bir vehamet/salaklıktır.

albümlerinin şahane olması gerçekten sevindirici. böyle grupların ülkemizde çoğalması tek temennimiz. sürekli başarılı olmaları ve güzel müzik yapmaya devam etmeleri hem kendilerini hem dinleyicilerini mutlu kılacaktır. tebrikler.

tanım: güzel bir albüm. evet tahmin ettiğiniz gibi haklarında tek olumlu şey düşünmedim *. elimden gelen budur şimdilik.
dizi sayesinde çok iyi reklam yapılan albümdür.ve gerçekten de harika bir albüm niteliği taşımaktadır.3 yıldır takip ettiğim grubun buralara kadar yükselmesi beni mutlu etti,yolları açık olur umarım ve daha iyi müziklerle karşımıza çıkarlar.
ancak favorim halen ' hele bi gel ' şarkılarıdır.
kanaatimce sırası değil ve yalnızlık haricindeki parçaları bekleneni veremeyen albümdür. dursana dünya da iç gıcıklayan bir şarkı, hakkını vermek lazım.

ama yine diyorum, tekrar diyorum, kavak yelleri öncesi pinhani diyorum, daha iyiydi diyorum.
--spoiler--

Sabrı öğütler zaman, oysa odur durmayan.

--spoiler--
ilk albüm ile karşılaştırıldığı zaman insanın parmağını ağzına götürüp gözünü kısarak bir müddet düşünmesine sebep veren albüm.
herkesin nasıl da zamanla derdi olduğunu bana anlatan parça.salak gibi bir tek derdi olan benmiş zannederken, içime oturandır.bağıra bçağıra söylerken içimin nasıl da dolduğunu anladığımdır.
pinhani'nin, 26 nisan 2008 çıkışlı ikinci stüdyo albümü.

ilk albümünde yüksek ivme kazanan grubun, ikinci albümünün, yüksek beklenti sebebiyle, önyargılı bakış açıları hastalığına gitmesi kuvvetli muhtemeldi ilk başlarda; ben de, haliyle mümkün olduğunca objektif bir şekilde dinlemeye çalıştım albümü, elimden geldiği kadarıyla anlatayım:

öncelikle; zaman beklemez, kesinlikle ortalamanın üstünde bir albüm olmuş.

pinhani; zaten genel-geçer olmayan müzik kuralları kalıbına saygı gösterirken, bunun dışına çıkmaktan çekinmeyen, yerinde düzenlemeler ve şairane sözlerle bezili bir müzik tarzının son yıllarda türk müziğindeki en iyi temsilcilerinden biriydi ve bu albümde de bu çizgiden çıkmayacaklarını daha da göstermiş oldular. öyle ki; eğer zaman beklemez'in vokallerini sinan kaynakçı değil de, alalade herhangi bir vokalist kaydetmiş olsaydı, şarkılar dinlenirken, sound'un pinhani benzerliği yine büyük dikkat çekicekti ve bu da ilk albümünü beğenmiş sadık pinhani dinleyicileri için, ikinci albüm hakkında verilebilecek en iyi haber bence.

düzenlemeler yine çok yerinde. akın eldes'in ilk albümde* yer alan "dön bak dünyaya" performansına yakın bir performansı maalesef yok; ama bu, grubun, ikinci albümde, "gitar grubu" performansından ziyade, çok sesli müziğe dönüş sinyalleri yaptığının göstergesi gibi.

cem aksel ise yine çılgın atmış, ilk albümdeki muhteşem davul performansından kesinlikle aşağıda değil.

albümde diğerlerine nazaran öne çıkan dört parça var ki; bu, onbir şarkılı bir albüm için yeterince iyi bir rakam.

·zaman beklemez: gerek söz, gerek düzenlemesiyle, bana kalırsa albümün en güçlü halkası. her bir sözü ayrı ayrı incelenebilecek, muazzam bir felsefe altyapısıyla, aynı zamanda da dostane bir samimiyetle yazılmış, inci inci işlenmiş adeta. başta üflemeliler olmak üzere, muhteşem bir armoniyle ilerleyen enstrümanlar, sinan kaynakçı'nın şu ana kadar bana kalırsa yapmış olduğu en başarılı vokal performansına okullarda ders olarak gösterilebilecek mükemmellikte eşlik etmiş.

·sevmekten usanmam: sakin ve vakur bir havada giden altyapıya, sinan'ın hem kabullenmiş, hem de isyan eden sesleri ve sözleri, çok yerinde ve zamanında kullanarak eşlik ettiği çok güzel bir parça olmuş sevmekten usanmam. zaman beklemez kadar iddialı bir parça değil belki, ama pinhani'nin 'sound'unda en yakın parçalardan olduğu su götürmez. ilk albümün fanatiklerinin muhtemelen bu albümde en beğeneceği parça olmuş. aynı etkiyi albümdeki ne güzel güldün'de de görmek mümkün.

·bir anda: pinhani'nin, 2007 kışında kavak yelleri isimli dizinin müziklerini yapmaya başlamasıyla popüler olmasının, en yüksek mevkisinin somut halinde olan bir parça olmuş bir anda. şahsi beklentilerimi parçayı albümden önce dinlediğimde de karşılamamıştı, yine karşılamadı. bu albüme girmesinin en büyük sebebinin kavak yelleri vasıtasıyla pinhani'yi tanımış kalabalık olduğunu düşünüyorum. muhtemelen çok sevilecek ve bu albümün hitleri arasında yerini alacaktır.

·yansın: albümün geneline göre çok daha hareketli ve hızlı bir parça. 2004 yazından mor ve ötesi ve vega'yla başlayan tarkan gözübüyük menşaili büyük prodüksiyon şarkılarına biraz selam etmiş gibi dursa da, bana kalırsa zaman beklemez'den sonra bu albümden çıkmış en iyi iş. ilk albümdeki hele bi gel'le kuzen demek sanırım şarkının nasıl olduğuyla alakalı en iyi fikri verecek cümlelerdendir.

düğün dernek'in etnik, oynak ve samimi yapısı, sırası değil'in muhteşem intro'su, ağlama'nın alışılagelmemiş sert yapısı ise albümün diğer dikkat çeken tarafları.

bana kalırsa albüm hakkında bulunabilecek tek olumsuz yön; bas gitarları, Zeynep Eylül Üçer'in değil, demirhan baylan'ın çalmış olmasıdır. demirhan baylan'ın muhteşem bir bas gitarist olması su götürmez bir gerçek, ama sanki zeynep'in pinhani'nin basçısı olarak kayıtlarda ve partisyon yazımlarında bizzat bulunmuş ve üstüne kafa yormuş olması, bir nebze daha grup aktivasyonuna yakın olacaktı.

aynı şeyi ise cem aksel için söyleyemeyeceğim, zira çok bariz bir şekilde grup; sinan ve zeynep kuzenler üzerine kurulu gözükmekte.

neyse.

sinan ise gitarların yanı sıra eşlik ettiği muhteşem nefesliler ve harikulade vokali için eller patlayana dek alkışı haketmiş bence.

ne haddime olduğunu bilmeden, kendi konsepti içinde not vermek gerekirse yıldızlı pekiyi'yi haketmiş bir albüm olmuş zaman beklemez. sözlere ise on üzerinden onbir veriyorum.

son bir not: tekini överken, tekini itin poposuna sokmak gibi bir amaç gütmeden söylemek isterim ki; radiohead'in nine inch nails'le başlayan, albümleri internet üzerinden yayınlamak felsefesi sosyete bazlı ortamlarda bile müzikte bir devrim diye nitelenirken bu toprağın en iyi müzisyenlerinden olan, pinhani'nin, ilk albümü gibi bu albümünü de internet üzerinden dinleyebileceğini hatırlatmak istedim.

velev ki; albüme para vermemek konusunda inatçısınız, yahut iki paket sigaradan daha ucuza gelmekte olan albümü pahalı bulduysanız, torrent, limewire gibi binlerce erotik download'lara sürüklenmektense, pinhani grubunun resmi sitesinden dinlemenizi tavsiye ederim: http://www.pinhani.com/

albümle alakalı olarak:

(bkz: Hami Ünlü)
(bkz: Selim Aydın)
(bkz: Ceyhun Kaya)
(bkz: Can Ömer Uygan)

yolluk:

--spoiler--
"kalk, geç karşıma, aç gönlünü, dön gel yavaşça;
ben, sensiz yanan bir ateştim, söndüm zamanla.
bir düşman gibi gel üstüme, özletme kendini.
sen, bir dost gibi, kardeş gibi özlenen sevgili.

sabrı öğütler zaman, oysa o dur durmayan.
ben beklerim de zaman beklemez ki beni ?

iyisi mi sen kalk."
--spoiler--
zamanda sıçrayan kız isimli animenin çıkış noktası olan tümce.
"time waits for no one"
nerden indirilebileceğini bilmez bir şekilde etrafta dolaşmamı sağlıyan albumdür.
oha lan bu ne güzel müzik, ne güzel sözler bunlar diyerekten 15-20 defa repeat yaptığım harika pinhani parçası. dinleyin, dinletin, dinlettirin, dinletititittirin ve bunun gibi birçok fiilde bulunun. çünkü bu parça bu değeri hakediyo.
'kalk! geç karşıma, aç gönlünü dön gel yavaşça,
ben sensiz yanan bir ateştim söndüm zamanla
bir düşman gibi gel üstüme özletme kendini
sen bir dost gibi, kardeş gibi özlenen sevgili.
sabrı öğütler zaman
oysa odur durmayan
ben beklerimde zaman beklemezki beni....
iyisimi sen kalk geç karşıma aç gönlünü dön gel yavaşça
ben sensiz yanan bir ateştim söndüm zamanla.'

sözleriyle, müziğiyle masal gibi bir şarkı.*
şahane bir albüm olmasının dışında, şarkı sonlarındaki gereksiz elektro sololarıyla biraz saşırtmış/baymıştır.