1. 2.
    insanlara kolay kolay güvenmemeyi de öğretir.
    7 ... cimbomlu yazar
  2. 3.
    tek gerçek, zamandır. geçen sene dedem öldüğü zaman cenazesine gidememiştim, o da zaten son gördüğümde bana ''sen kimsin?'' demişti. vazgeçtim zaman ölmektir. ayrıca geçen hafta on beş senedir konuşmadığım babaanemle konuştum. zaman pek konuşkan değildir. galiba zaman değil de bizler bir şeyler öğreniyoruz. yoksa akrep ve yelkovan hep birbirini kovalıyor önemli olan onlar birbirini kovalarken bizim neler yaptığımızdır. ayrıca zaman elli dakika durmadan ders anlatan öğretmendir tabii çocuğun aklı dışardaki ağacın dalındaki kuşlardaysa zaman anlamsızdır.
    8 ... bedreddin
  3. 4.
    Beklemeye değmez.
    8 ... isim bulamayan yazar
  4. 5.
    hiçbir başarı tam mutluluk vermez.

yeni dertler getirir, elde edince daha değersiz, önemsiz görünür. olmak istediğin şey olursun, başka şey olmak istersin.

aslında bunu frp öğretti ama zaman onayladı.
    5 ... gemideninmem
  5. 6.
    üryan geldim, üryan giderim'i öğretiyor hayat size bir süre sonra arkadaşlar.

ne yapsak boş, üryan geldik, üryan gideceğiz. ha bugün, ha yarın.

her anın kıymetini bilmek gerekli.
    12 ... canabar
  6. 7.
    yaşama devam ettiren anlamların,değerlerin bir bir döküldüğünü ve boşa çıktığını görmek. Bunu da adil olmayan bedeller vererek öğrenmek.

Kalan sonuç ise yürümek için yeterli gelmiyor.
    5 ... solus auctor petrus
  7. 8.
    Insanlar gelir geçer,izlediklerin,okudukların seninle kalır.
    7 ... tsukky
  8. 9.
    Anlık duygularla iyi de olsa kötü de olsa .. asla karar verme.
    6 ... sonhayalbukucu
  9. 10.
    Her şey zamansız bir ölüm kadar soğuk olacak.
    Sen üşüdüğünde durursan zaman seni yutacak.
    Peki siz ölmeyi biliyor musunuz?
    ... demir kelebekler
  10. 11.
    Zaman eninde sonunda yapayalnız olduğunu öğretir aslında. Geldiğin şekilde gideceksin bu dünyadan sıfır bakiye ile.

Doğaya aitsin ayrıca. Her ne kadar en güzel evleri arabaları da alsan kendine mağarada yaşayan ateşi bulan insanlar kadar da ilkelsin aslında. Nihayetinde bir tür hayvansın. Biraz hayallerin fikirlerin var tek fark bu işte. Bir noktasın evrende ve bir hiç. Biyolojik döngünün sadece bir halkası. Allah istese dünyayı, seni kusursuz ve mükemmel bir iyilikte yaratırdı. Ama evrene ve sana bir son biçti. Eninde sonunda ait olduğun yere döneceksin. Her şeyin bir sonu var. Acılarının da mutluluklarının da.

Yalnız bir de sırrımız var ki hiçbir zaman oraya gitmeden bu tünelin ucunda ne olduğunu göremeyeceksin.

Başına gelen her şey, yaşadığın bu hayat, biyolojik döngü ve bu muhteşemlik sadece bir tesadüf mü... Bir gündüzün yanında neden bir gece, bir iyiliğin yanında bir kötülük, bir mucize yanında bir talihsizlik ve insanın içinde neden sonsuz yaşama arzusu var...
    5 -1 ... loveneverdies