bugün

kötü bir durumdur. zamanında yapılamamış olan şey pişmanlıklara sebep olur ve her akla geldiğinde üzer, keşke dedirtir.

(bkz: ukte)
Yıllarca acısını çekersiniz çünkü belki de tek yapacağınız ufak bir hamlede siz, siz olmayacaktınız.
psikolojik sorunlara sebep olur.
Keşke yapsaymışım dedirtir. Ama belki yaptıktan sonra da keşke, keşke yapmasaydım denilebilir. Neyin ne olduğu belli değildir hiçbir zaman. Eğer gerçekten istiyor olsaydık yapardık. Demek ki tam anlamıyla istememişiz. çok olmak uğruna az da olabilir insan, işte bu an da bu tür durumlardan birisidir.
yüzden fazla antik kent gezmek: ✔️

okyanusta tropik bir adanın açıklarında yüzmek: ✔️

bir hangover gecesi yaşamak: ✔️

bir mehter takımı ile konser vermek ve geçit törenine katılmak: ✔️

bir bayan voleybol takımı ile antrenman yapmak: ✔️

bir sualtı batığını incelemek: ✔️

tayland'da wet masaj yaptırmak: ✔️

off road yaparken beline kadar çamura batmak: ✔️

bursaspor taraftarı ile deplasmana gitmek: ✔️

helikopterden atlamak: ✔️

buz gibi bir nehirde yüzmek: ✔️

bir deve güreşi organizasyonunda güreş ağası olmak: ✔️

ege denizindeki bir adaya yüzerek gitmek: ✔️

orta asya türk cumhuriyetlerine gitmek: ✔️

bir futbol kulübü başkanlığı yapıp parayla rezil olmanın ne demek olduğunu anlamak: ✔️

vahşi ve yırtıcı bir hayvanla karşı karşıya gelmek: ✔️

konya ovasında bir obruğun dibine inmek: ✔️

toroslarda daldızdaki balı yalamak: ✔️

sırf ipnelik olsun diye uçurumdan araba yuvarlamak: ✔️

büyük taarruz ve sakarya savaşı'nın tüm mevzilerini gezmek: ✔️

baba olmak: ✔️

bir kez daha baba olmak: ✔️

oha lan...!
yapılabilecek her şeyi yapmışım zaten.
o yüzden içimde herhangi bir dert yok. vay amünyum...
Üniversite yıllarında bir plan yapıp bulunduğum şehire en yakın şehirden başlayıp uzak şehirlere doğru günübirlik gezmek. Yaa çok pişmanım.
Hak edene hak ettiği cevabı verememiş olmak en büyük derdimdir her zaman. Sonradan pişman olacağım şeyleri söylemeyeyim diye kendimi firenlemekle geçti ömrüm. Söyleyemediğim için de pişmanım. Tü Ka Ka herkese. Pisler.
ah kafam, o kızı nasıl...
psikolojik sorun yaratır söylemine sonuna kadar katılıp altına imzamı atacağım durumdur. son pişmanlığın fayda etmediği viraja girilip birde iş işten geçtiyse vay haline, acabalar ile yaşamak zorunda kalırsın.
psikolojik sorun yaratabilir ancak bir süre geçip kabullendikten sonra sorun olmayabilir. mesela benim 2021 yazında bununla ilgili bir olay başıma gelmişti. edirne keşan'a denize gitmiştik. orada eypio'yu görmüşüm aslında ama onun burada ne işi var diye düşünüp sormamıştım. bilsem konuşurdum onunla. tiktok'ta da benzinci biri edirne'de benzincide fotoğraf çekilmiş kendisiyle. eşi ve kızını da görmüştüm. yüz yüze gelmiştik.
zamanında tekwandocu olmak istiyodum. zamanında dediğim de lisede. babam kız kısmısının ne işi var tekwando'da, otur dersine çalış demişti. öyle kalakalmış içimde. şimdi izliyorum böyle yakın dövüş sporlarını, çok özeniyorum ya.
Ortaokul sonda piç bir çocuk vardı. Hep uğraşırdı benimle. Onu dövmediğim için pişmanlık duyarım.
Araba tamircisi olmadığıma pişmanım.
Hangi mecrada ve hangi cehetten kim söylemiş hatırlayamadım ama, Geçmiş zaman bir yazı okumuştum aklımda kalıp beni düşündürebilen;
"'Keşke yapmasaydım'" diye hayıflanmak, "'Keşke yapsaydım'" diye hayıflanmaktan daha acı verici bir pişmanlıktır..." Mealinde bir cümleydi.
Bu cümledeki perspektifin doğruluğu veya yanlışlığı hususunda hala kesin bir kanıya varmış değilim; Benim için Zaman ve koşullara, Pisikolojik vaziyetime ve neticeye göre değişiyor bu durum.
Ezcümle; Gerek yaparak gerekse yapamayarak olsun, Hayata dair birçok pişmanlık yerini alıyor anılarda malesef.
Hırs, arzu, pişmanlıklar ve vicdan muhasebedir insan hayatı ve insanlık tarihi.
psikolojik sorunlara sebep olur.
zamanında yapılan bir işten ötürü duyulan pişmanlıktan 10 kat daha kötüdür.
gençlerin yasalar dahilinde içlerinden geleni yapmaları gerektiğine işarettir. biz geç kaldık siz geç kalmayın.
bir şeyi yapmayıp pişman olacağıma, yapıp pişman olmayı tercih ederim. en azından “denedim olmadı” diyebilmek için.
pişmanlıklara sebep olur.
pişmanlığa ve devamında psikolojik sorunlara sebep olur.
zamanında yapabilsem ama olmasaydı en azından "denedim olmadı" derdim. ama yapamadığım için kendimi suçluyorum.
Yapmasak da yaptı derler. O yüzden mecbur yapıcaz.
O zaman öyle düşünüyordum, tecrübesizdim diye düşünüp fazla dert etmemek lazım bence.
yapabilseydim ama olmasaydı en azından "denedim olmadı" diyebilirdir.