bugün

Sümeyra Sağlam ın yazdığı, Yarımada Yayınları Çanakkale Kitaplığı Dizisi nden bir eserdir.

--spoiler--

Küçük Ali; Dede, düşman Çanakkale´ye dayanmış. Silahını vatanıma çevirmiş. Benim sülalemde rahat rahat döşeğinde ölen erkek var mı? Sen ve babam, ´vatan tehlikede´ deyip gidiyorsunuz. Vatan sevgisini böyle mi öğrettiniz? Ben de geliyorum, ben adam değil miyim?"(Sayfa, 20)Onbaşı Nezahat; Durun!" diye haykırıyor. "Analarımız bizi bugün için doğurdu. Haydi amcalarım, haydi babalarım!" Ve sonra askerlerin önüne fırlayarak en kritik anlarda zaferlere ulaştırıyor." (Sayfa, 31)Ali (Aleko); Küçük bir Rum kızının yüzerek düşman gemilerinin altını deldiğini, bir genç Rum´un, üç yüz kişiyle yüzlerce düşmanı bozguna uğratıp, yurdunu kurtardığını unutmuyordu. Bir Türk çocuğu da böyle bir şey yapamaz mıydı?"(Sayfa, 46)Gönüllü Bombacı;"Henüz 13 yaşında bir küçük delikanlı; ismi bile bilinmeyen kahramanlardan. Duruşuyla, kararlığıyla, gözlerinden okunan özgüveniyle "Gönüllü Bombacı"; Ne yapmıştı da ona bu sıfatı layık görmüşlerdi?"

--spoiler--

kaynak: kitap vadisi