Terbiyeden yoksun, büyüklerine karşı saygısız ve vurdumduymaz. Telefon elinde oradan oraya turlar evin içinde. insanların yüzlerine bakmazlar kim gelmiş kim gidiyor umurlarında değil.
Bundan sonraki kuşakları bilmem ama z kuşağı adam olmaz. Erkekleri çıtkırıldım tıpkı kızlar gibi. Bu Adamlar ev bile yönetemez. Var olanı Ellerinden alırlar onlar seyreder, çünkü çoğunun Namus kavramı da yok.
--spoiler--

siyasal islamı tarihe gömecek kuşaktır inşallah.

--spoiler--

büyük lokma yiyin ama büyük konuşmayın diyorum. çünkü yarının ne getireğini hiç kimse bilemez diyorum.
tek derdi sikinin keyfi olan kuşak. bu kuşak hepimizin kuşağından daha samimi.
Tik tok ile z kuşağının ne olduğunu anlamak daha kolay oldu.

Allah sizin gibi bir kuşağa (hepsi değil tabi) ülke yönetmeyi nasip etmesin.
gelmiş geçmiş ve gelecek en kofti kuşaktır.

şişirenler boşuna şişiriyorlar.

insanlık tarihinin görüp görebileceği en balon kuşaktır.

ezberci sistemin yanık kafalı bebeleridir bunlar.

eğlenceleri ve zevkleri ne mal olduklarını belgeler nitelikte.

doğru düzgün cümle bile kuramamaktalar. kendilerini ifade edemiyorlar.

bağlam denen şeyden habersizler. konuşmaya başlıyorlar devamını getiremiyorlar. çünkü başladıkları cümlenin gerçekten bir devamı yok...
fikir yolda kazanılmaz derim ben hep.

fikirsiz insan fikrini konuşmaya başladıktan sonra bulamaz.
konuşmaya başlamadan önce bulmalıdır.

bunun içinde düşünmeye ve sorgulamaya ihtiyaç vardır. okumak şüphesiz mühimdir lakin okumaktan bile daha mühim bir şey vardır. o da nedir? düşünmek düşünmek düşünmek...

bu kuşağın en büyük eksiği düşünememek..

gerçi bi önceki kuşağın mensuplarından biri olarak kendi kuşağımın çok düşünceli olduğunu da söyleyemem. bizim kuşak da rezildi bunlar bizden de rezil...
siyasal islamı tarihe gömer mi bilmem tek misyonları buymuş gibi geliyor, onun dışında bir halta derman olacaklarını sanmıyorum.
Bazı sahtekar insanların hakkından gelecek kuşak.
“Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar. Yetişkinlere karşı saygısızlar. Ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenleri sinirlendiriyorlar.”

“Günümüzün gençleri öyle umursamaz ki ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı davranmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”

Bu sözler Aristoteles’e ait, M.Ö 350’de söylenmiş; ikinci ise M.Ö. 800’de yaşayan Heseiod’a ait.

Yani her nesil bir sonraki gelen nesili beğenmez sanki kendileri bir bokmuş veya bir boka yaramış gibi küçük olanları küçümser.

Z kuşağı tartışmaları ben bu şekilde görüyorum.

Aslında hiçbir kuşak gelenleri beğenmedi. Alışılagelmiş alışkanlıklarının bu şekilde son bulacağı korkusu var.

Geçenlerde bayramda yaşlı bir amca bir çocuğa elini uzattı öpsün diye çocuk neden elini öpecek mişim anam mısın babam mısın dedi.

Adam terbiyesiz der gibi yapınca aramızda alt tarafı 50 sene var. 50 yaş önce dünyaya gelmen bana hükmedeceğin anlamına gelmez dedi.

Ağzım açık izledim. Adamın çaresizliğini gördüm zira onun borusu ötmüyordu öldüğü zaman ise hiç ötmeyecekti.
Kendilerine: "Size biçilen rolleri, alfabenin en son harfine adeta Zurna'nın son deliği misali, Zurna'nın ilk harfi olan "Z" harfini veya benzeri harflendirmeleri kabullenmeyin. Siz duygu ve düşünceleri olan birer "BEN"siniz. Çok mühimsiniz..." diye tavsiyede bulunduğum kuşaktır.
Z kuşağı bitince ne kuşağı başlayacağını merak ettiğim kuşaktır.

Malum z son harf.
evet kabul etmeseniz de türk topraklarında bir daha ortaya çıkamayacak üzere siyasal islam'ı silip atacak kuşaktır. sizin hamasi goygoylarınıza hiçbiri aldanmıyor emin olabilirsiniz. onlar eğlenmek istiyor; iyi eğitim almak istiyor, avrupa'yı gezmek istiyor, donanımlı cihazlara sahip olmak istiyor. menderes, tüp kuyruğu, kriz vb. demagojik zırvalarınız umurlarında değil.
Şişirilmiş buna bağlı olarak da terbiyesiz kuşaktır
1997-2012 yılları arasında doğanları kapsıyormuş. benim de içinde bulunduğum ama kendimi buraya ait hissetmediğim kuşaktır.

gösteriş meraklısı, kaba, seksi düşkünü, vurdumduymaz olduklarını düşünüyorum. kızların çoğu instagirl, erkeklerin çoğu instaboy takılıyor. bana kendimi yaşlı ve paslanmış hissettiriyorlar açıkçası...
dahil olduğum acınası kuşaktır. Aklı fikri yerinde olanlar dışında çoğu sosyal medyayı kullanır, iki lafı bir araya getiremez. varlık üzerine, bilim üzerine, din üzerine, sanat üzerine, edebiyat üzerine düşünmez. Yer, içer, sıçar.
gelmiş geçmiş en his yönü zayıf kuşaktır.
Twitter da hergün birşeyleri tt yapan ergenlerdir.
Yakarsa dünyayı Z kuşağı yakar.
Bir şeylere uyanan gençlerdir. Bağnaz düşünceleri bırakıp yenilikçi bir anlayış benimsemişlerdir. Tabii çoğu böyle değil aslında. Aralarında bir boktan anlamayan ezik gelişmemiş tipler. Tiktokta ağız yamultanlar ve hayatın kendileri için ne ifade ettiğini bilmeyenlerde vardır.
Ama bazılarındaki adalet tutkusuna, sorgulama isteğine hayranım.
Böyle bir tanıdığım da var. Kendisi daha 18ine gelmemiş bir kız ama hem sürekli gelişiyor hem de hayatını sorguluyor. Kendi bir şeyler için uğraşıyor. Ona kendimden bir şeyler katamıyorum ama. Kendi düşüncelerine sıkı sıkı bağlanmış çünkü.
Sanırım Z kuşağının da sorunu bu. Eski düşünceleri kabul etmemeleri.
alphalardan önce olan kuşak, ileride çocuğum olursa birlikte pubg gireceğiz bebeğm.
nasil yaşli dedigimiz insanlarin cogu sorgusuz sualsiz akp diyorsa, bunlarin da çogu sorgusuz sualsiz chp diyor.
hiç bir şey bildikleri falan yok türkiye'nin sağcısı da solcusu aydını da aynı bokun ürünüdür.
internete kolay erişimleri olduğu için bir kısmı diğer ülkelerdeki akranlarının hayatlarını araştırıp o imkanlara sahip olamadığı için pesimist ve depresif bir diğer kısmı internete kolay ve bilinçsiz erişimlerinden dolayı tiktokçu olan bir nesil.
ateizm, deizim ve agnostisizm diğer kuşaklarda olmadığı kadar yaygın.

"z kuşağı çok aptal" "z kuşağı çok terbiyesiz" veya "z kuşağı çok akıllı" gibi genellemeler saçmadır amaçsızdır dikkate almayınız koca bir nesili böyle genellemeye çalışanlar aptal oğlu aptaldır başlığın altında da çokca mevcuttur.
ülkede ki ahlağı 0 a indirecek olan kuşaktır. islamı inanılmaz köreltecek , bir boka yaramayan , daha 14 yaşında olup aklınca aşk meşk den kendisini depresyona sokmaya çalışıp ''beni anlatıyor '' ayağına si*imsonik yabancı şarkılara sığınan , ailesinin fedakarlığını si*lemeyen , annesinin ''yavrum yatağını toplasana'' sözüne çıldırıp ''bunlar beni hiç anlamıyor ya sanane ya. beni sal artık be. ne geri kafalılar ya'' tarzı sözler kurup kurmasa bile böyle düşünen , instagram fahişesi , kendisinin dünyada ki en büyük dertlere sahip olduğunu sanan , babasının alın teri sayesinde sahip olabildiği telefonla whats app dan ergen ergen depresif , salakça ve gerizekalıca muhabbetler kuran , 25 yaş üstünü oldukça salak sanan halbuki yeryüzüne gelmiş en aptal insan nesillerinden biri olduğunu bilmeyenlerin oluşturduğu özürlü topluluğudur , kuşağıdır.
Siyaseten Biraz fazla abartıldığını düşünüyorum. Genel seçmen davranışında bir değişime görece bir etkisinin olmayacağını düşünüyorum.
malum zihniyeti sandığa gömecek kuşaktır.