1. 1.
    iman tanımaz bir nesil geliyor. Beğensekte beğenmesekte durum bu
    11 -13 ... min son
  2. 2.
    Bence bu çok önemli değil ama adamları salsalar mesela illa Müslüman ya da ateist olacaksınız diye bastırmasalar bence bu oran mesela %50 ye %50 olabilir herkes dininde özgür ayrıca.
    1 ... golatanslimani
  3. 3.
    Sanane lan hesap sorucu melek misin artis, diye karşılık verilir.
    2 -3 ... knight of jerusalem
  4. 4.
    %1 ile tespih çekeceğiz. 1001 kulhu.
    -2 ... mastor
  5. 5.
    z kuşağının yüzde 99 u ateist
    9 -1 ... was geth
  6. 6.
    Umarım öyledir.

Aydınlık bir gelecek bizi bekliyordur.
    3 -5 ... mavi huydur bizde
  7. 7.
    (bkz: iyi sallıyorsunuz)
    (bkz: iyi sallıyorsunuz bare güzel sallayın)
    -2 ... teksin61
  8. 8.
    huzursuz adam güzel özetlemiş. daha ayrıntılı anlatmak isterdim ben de ama insan bazen bunları yazarken bir bıkkınlık yaşıyor. o yüzden bazı şeyleri hayatın kendi içinde canlı canlı görerek tartın,ölçün biçin diye ayrıntıya girmedim. ama tek tavsiyem var korku dünyası olarak değil. düşünmeye başladığınızda toplumun gidişatına yönelik de sorumluluklarınız oluyor. buralarda şunu ayırt etmeye dikkat edin kişinin kimyası yalnızca dinle mi terbiye olmuş. yani onun/onların din gömleğini çıkarınca nasıl bir insan olmasını öngörüyorsunuz. eğer ki tanıdığınız bir insanın üzerindeki manevi sorumlulukları yani dini görevler vs kaldırdığınızda bu insanın topluma zararlı olma ihtimali varsa, çevresine zarar verme ihtimali varsa mesela bu boşlukta "nasıl olsa artık günah değil" diye anayasayı unutacak kadar bir haz ve suç dünyasına karışacak bir yapısı olduğunu görüyorsanız, o insanı manevi sorumluluklarından arındırmayın,arınması için çabada bulunmayın. bu hem kendinize hem de topluma zarar verir. esas kaosta böyle çıkar zaten. ama olur ya tanıdığınız veya tanımadığınız bazı insanların sükünetli davranışları,kendini terbiye etmesi (küfürden bahsetmiyorum) , olayları değerlendirmesi belli bir mantık silsilesindedir, dersiniz ki bu adamın özü de sözü de bir, bunun kimyası böyledir, he işte o adamlarla hem rahatça felsefi sohbet edebilirsiniz. (ki zaten bunu yapabilmeniz onun kimyasına özgü bir reaksiyondur) hem de çabalarınız, onun manevi sorumlulularını atması sonucu onu bir adım ileri götürüp daha dolu dolu bir hayat yaşamasını sağlayacaksa, ona bir yarar sağlayacaksa (dini yaşamın sona ermesi sonucunda bireysel haz konularında elde edilen özgürlük bu konu dışında kalmalı bence) , modern tıptaki meşhur jargonlardan daha fazla "kaliteli yaşam/ yaşam kalitesi" elde edecekse o adamı uyandırmak için çaba sarfedin. bu çabalar içinde anlatım tarzınızda bir hakaret olmadığı halde size hiddet gösterenlerden hem uzak durun hem de onları uyandırmayın. bırakın kendilerini bağlamış oldukları manevi sorumluluklarla yaşasınlar. sonra sonuçlarını geri almak mümkün olmaz çünkü. uyandırmadığınızda ise en azından onların hayat gidişatını takip edebilirsiniz.
    -3 ... mantiksalpozitivizm
  9. 9.
    küçükken tüm vakti camilerde geçmiş, aile tarafından bu günah bunu yapamazsın diye yaşamış biri olarak belli bir müddetten sonra bir şeyleri yanlış olduğunu düşünmeye başladım. biraz toplumun yaptıklarının ve dediklerinin uyuşmaması biraz bana saçma gelen, yıllardır böyle devam etmesine anlam veremediğim kurallar sonucu da araştırmalar yaparak kendimce doğru olanı kabullenmeye başladım. Bir şeye inanmamak daha beklentisiz, bu sayede daha mutlu bir hayatı getiriyor.
    3 -1 ... curlyhairmadwoman
  10. 10.
    yok öyle bir şey. gayet imanlı gençler geliyor. ateisti de vardır elbette ama onların da iyileri zamanla iman eder meraklanmayın.
    1 -2 ... kan bankasi soyan sivrisinek