1. 1.
  değerli yeşil bir taş.
  ... kotu adam
 2. 2.
  (Emerald / Smaragd)
  Gözalıcı güzellikte bir yeşil renge sahip olan zümrüt, en kıymetli taşlardan biridir.
  Sertlik derecesi: 8
  Kim. yapısı:
  Özgül ağırlığı:
  Unsuru: Hava
  Çakra: Üçüncü göz, Kalp
  ... nirvana
 3. 3.
  Zümrüt'ün fiziksel etkileri
  Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir.

  Metafiziksel ve psikolojik etkileri
  Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir.
  Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.
  Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir.
  1 ... nirvana
 4. 4.
  üç,dört liraya alınabilecek büyük sükse yapmış,ama bu ününe layık olmayan bir köpeköldürendir.
  1 ... electronica
 5. 5.
  eskiden zümrüdün göz bozukluklarına ve sara hastalığına iyi geldiği düşünülürmüş. doğumda kadınlara yardımcı olduğuna, kötü ruhları kovmaya yaradığına ve yılanlarla ejderleri kör ettiğine inanılırmış.
  ... dalga ve golge
 6. 6.
  zümrütler elmastan daha nadide, bir gramı bir gram altından binlerce kat değerli olan bir taştır. dünyanın en büyük zümrütlerinden biri olan küçük bir elma büyüklüğündeki taş 231.000 paunda satılmıştır.
  Hintli idareciler zümrütlerini cümle aleme göstermenin servetlerini koruyacağına dair mistik bir inanca sahip olduklarından mümkün olduğunca zümrüt takarlarmış
  1 ... dalga ve golge
 7. 7.
  Tarihten bu yana pek çok toplumun kültüründe zenginliği simgeleyen zümrüt, içeriğindeki krom ve vanadyumdan aldığı eşsiz yeşil rengiyle hayranlık uyandıran bir taştır. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan yeşil ya da karanlık yeşil renklerine de rastlanır.

  Zümrütler nadiren kusursuzdur, bu yüzden çoğunlukla yağlanarak çatlak ve boşluklarının dolması, kusurlarının gizlenmesi, renginin canlılaşması sağlanır. Materyal kaybını azaltmak için genellikle düz-kesim uygulanır ki buna zümrüt kesimi de denir. Oymacılık ve kabartma yöntemleriyle kusurlar atılarak en iyi sonuca ulaşılır. Günümüzde zümrüt laboratuar şartlarında da üretilebilmektedir. Bugün en iyi zümrütler Kolombiyada çıkarılmaktadır. Diğer kaynaklar Avusturya, Hindistan, Avusturalya, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, ABD, Norveç, Pakistan ve Zimbabwedir.
  1 ... lilith
 8. 8.
  Gazeteciler Cemiyeti Türk Film Festivali tarafından düzenlenen ödül töreninde sadri alışık'a en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran film.
  1 ... daydreamers
 9. 9.
  lise yıllıklarında boy gösterecek fotoğrafların çekilmesi gereken, abuk pozların verildiği fotoğrafçı. aynı kalitede resimleri mahalle fotoğrafçısı da çekebilir, maksat burda aslında sağ alt köşede zümrüt yazısını göstermektir.
  1 ... sapka yapamayan cuheyla
 10. 10.
  toprak sergen, yasemin alkaya, nail kırmızıgül, alp öyken'in başrolleri paylaştığı cine 5 in 2000 yılında yürüttüğü, eski türk filmlerinin günümüze uyarlanması temalı bir proje kapsamında çekilmiş filmlerden biri.

  filmin konusu şöyle: tıp fakültesinde okuyan selim * okurken bir yandan da adada yaşayan hasta ve yaşlı bir adama * bakıcılık yapmaktadır. adamın genç ve güzel karısı feride * ile aralarında bir aşk başlar. ancak selim, feride'nin hareketli yaşamına ayak uyduramaz ve ondan ayrılır. selim'den vazgeçemeyen feride de ondan intikam almak için, selim'in en yakın arkadaşı olan fuat'ı * baştan çıkarır, fuat'ın lükse ve kumara olan düşkünlüğünü kullanarak genç adamın hayatını alt üst eder.

  filmin ilk versiyonu 1959 yılında lütfi akad tarafından çekilmiştir.
  1 ... son giden