bugün

Baris hemen simdi adlı mezopotamya eşeği hemen damlamış

içinde türk folkloru ve tarihi ile ilgili bir şey geçsin alakalı alakasız adamın dübürü hemen kaşınmaya başlıyor

iddiaya gelirsek olmayan olaydır oğuz kağan çin kaynaklarında hiung-nu olarak geçen devleti yöneten bizim Mete han yine çin kaynaklarında mao-tun olarak geçen kralın zamanla oğuzlar başta olmak üzere diğer türk unsurlar arasında efsaneleşmiş halidir

zorlarsan ibrahim oradan brahman hop oldu mu hinduizm de aslında semavi din.
bu barış denen haine söylüyorum:
1-yaşamayan insanlar için destan yazılmaz.
2-ilber ortaylı dahi oğuz'un öküz kökünden geldiğini söyledi ve boynuz da oradan geliyor.
3-yada taşı'nı baz alarak odin destanı'nı, etrüsk yazıtları'na bak aklın ererse.
4-ayrıca zülkarneyn'in emrine verilenleri araştır.
5-her şeyi batı tarihiyle algılamaya çalışma, git de biraz ön türkle'ri, önre bınabaşı'nı araştır.

Gerçi sen Yunan Tarihi' cenahından bakarsın.
insan topluluklarıı bir arada tutmanın yolu kurgular yaratmaktır. antropologların araştırmalarına göre 150'yi aşan insan toplulukları dağılmaktadırlar. tarih boyunca insanlar daha geniş topluluklar içinde yaşamak zorunda kaldı. bu nedenle kültürel bir alt yapı oluştumak gerekirki, insanlar ortak amaçlar doğrultusunda birleşebilsinler.

dinler, efsaneler ve folklor bu yüzden vardır. günmüzde böyle eften püften masallar modern insanın biraara yaşama istencini canlandıramıyor.

elbette efsanelere bel bağlamış yığınla insanlar mevcut. zaman ilerledikçe kalabalıklar bilişsel derinliğini arttıracaktır diye bir kaide yok. birtakım toplumlar (ortadoğu gibi) yerinde sayabilirler. panik ve öfke duygusunun hakim olduğu toplumlar ip üzerinde yürürler. bunlar gelişemezler.

bu tür toplumlaraın bireylerine ait savlar bize teoplumun geleceği hakkında fikir verebilir. mars'a roket yollandığı bir devirde öfkelenilen, tartışılan konulara bak.

ek not: ay ikiye falan bölünmedi.

ad hominem ile fikir çürütmeye kalkmak çomar kafasıdır. efsaneler ve romanlardan yola çıkarak tarih kurgulamak salaklıktır.
Bağzı ne aq?

(bkz: din hakkında ahkam kesmeden önce ilk olarak bi türkçe öğrenmek)
Zülkarneyn mitolojik bir varlıktır. Kuranda mitolojiden etkilenmiştir.
Derdini sileyim butonu gelsin gelmeli şart oldu artık.
--spoiler--
mars'a roket yollanılan bir devirde öfkelenilen konuya bak.
--spoiler--

kimileri araştırmanın bırakılmasını istiyor.
o zaman kapatalım tarih, coğrafya, felsefe, filoloji gibi bölümleri.
Polat alemdarın çatlı olması gibi bir varsayımdır. Olabilir de olmayabilir de. Olsa da olmasa da olan olmuş. Sonra horoz şey demiş. Ben öter geçerim.
Tamamen varsayım.

Oğuz Kaan bana göre bir insan değildir. Türklerin zamanında bir araya gelişini sembolize eden bir olaydır. Ama yazıdan önce olduğu için çok bir kanıt yoktur. Benimki de varsayım...
Tarihte hiçbir türk'ün peygamberlik iddiası olmamıştır.
Bu türklerin büyük bir millet olduğunun ispatıdır.
onu allah bilir. oğuz kağan kutlu bir türk lideriydi.
Oğuz Kağan sadece bir mittir ve astrolojik anlamı vardır.
O dönemde göçebe Türk toplumunun yazılı kaynağa ulaşması mümkün olmadığından dolayı ve yaz kış durumunu kestirmek için gök olayları takip edilirdi. Bir şeyi akılda tutmanın en kolay yolu onu hikayelestirmektir.

Oğuz kağanın öldürdüğü tek boynuzlu canavarın, yanındaki köpeğin, yol gosteren kurdun, nehrin ve ağaç kavuğunda beliren kızların 3 3 doğan cocuklarin, köpek takım yıldızının, Orion yıldız takımının her şeyini size anlatırdım da sanırım sosyolojik olarak toplumsal bir olayı ya da felaketleri dine bağlamak duygusal bir tepki. O yüzden cehaletinize sövmek yerine harcamaya kiyamadigim eforumu sizlere bu konuyu çok güzel bir şekilde ele alan bir kitap tavsiyesine harcamak istiyorum. Biliyorum okumayacak hatta tarihsel mastürbasyonunuzu ademle havvanin türk olduğuna dair iddialarla percinleyeceksiniz ama olsun.
Kitap Nuray bilgili ablamizin tamgalar isimli eseridir.
Kitapta Fatih'in italyan ressamlara cizdirdigi sembol dolu tabloları da ele alıyor. Öyle Google da olmayan görsellerle hem de. Kendini uzun saçlı tasvir etmesi, elinde kartal başlı bir asa yanında teke, tekenin toynağı altında kızıl elma gibi figürlerle dolu bir tablo.
Ama okumayan bilemez. Okumak önemli.
Ben de bilirim pompei kül oldu çünkü tanrıları kızdırdılar demesini. Ama aslında basit bir doğa olayı işte.