1. 1.
  20 Haziran 1946 tarihinde Konya ılgın'da doğmuştur. Asıl adı Ömer Zülfü Livaneli'dir. Bağlama çalmayı çocukluğunda öğrenmiştir.
  1972'de isveç'e yerleşmiştir. 1974-1975 yıllarında Stockholm'de müzik öğrenimi görmüştür. Aynı yıllarda bağlama eşliğinde doldurduğu politik ağırlıklı uzunçalardan sonra giderek Batı çalgılarıyla geleneksel çalgıları bir arada kullanarak düzenlemeler yapmıştır.
  300 bestesinin birçoğu değişik sanatçılar tarafından yorumlanan Livaneli bugüne dek yaklaşık 25 kaset/plak/CD hazırlamıştır. Bunlar Türkiye, Yunanistan, çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD'de çıkmıştır. "Otobüs", "Sürü", "Hazal", "Yılanı Öldürseler", "Yol", "Sis" en bilinenleri olan yaklaşık 30 filmin müziğini yapmıştır.
  1995 yılından beri UNESCO kültür elçisi görevini sürdüren Livaneli, "Yer Demir Gök Bakır"*, "Sis"* gibi filmleri yönetti ve çeşitli ödüller almıştır.
  "Diktatör ile Palyaço"*, "Sosyalizm Öldü mü"*, "Orta Zekalılar Cenneti", "Arafat'ta Bir Çocuk"*, "Livaneli Besteleri-Nota"*, "Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm"*, "Engereğin Gözündeki Kamaşma,"(2001), Mutluluk, * adlı kitapları yayımlanan, filmleri ve müzik çalışmalarıyla "Altın Palmiye", "En iyi Müzisyen" gibi birçok ödül alan Livaneli, günlük bir gazetede yazarlık yapmaktadır. *
  19 -1 ... trinfr
 2. 2.
  gözlerin , sevda değil , leylim ley gibi eserlere sahip değerli sanatçımız.
  5 -1 ... witch
 3. 3.
  2002 yılında chp'den istanbul milletvekili olarak tbmm'ye girdi.
  4 ... siberr
 4. 4.
  mutluluk adındaki romanı okunası insan
  (bkz: karlı kayın)
  7 ... berbay
 5. 5.
  şarkısını söylerken içindeki en baskın olan şu cümlenin aklımda kaldığı şarkı...NE ÖLÜMDEN KORKMAK AYIP NE DE DÜŞÜNMEK ÖLÜMÜ...
  3 ... fayaka
 6. 6.
  istanbul bağımsız milletvekilidir.maalesef kavgalı, hatta maalesef herzamanki gibi kavgalı geçen bir kurultayın ardından maalesef partisinden* istifa efmiştir.
  2 ... kemalettin şentürk
 7. 7.
  Bir kedi,Bir adam,Bir Ölüm adlı kitabıyla kendisine olan hayranlığımın arttığı,kültürlü,alçakgönüllü yazar,politikacı,sanatçı,kültür elçisi.
  4 ... pucca
 8. 8.
  alevi olmayan;ama alevi kültürünü çok iyi bilen vatan gazetesinde köşe yazıları yazıp gündemi en iyi yakalayan,son kitabı için chirac'tan tebrik alan,değeri hiçbir şekilde bilinmeyen,yalnızca aydın kitleyle,halkın belirli kesimlerinin çok sevdiğini düşündüğüm,ortalama fikirli halkı aydınlatmaya çalıştığı için bu mekanik kişilerce önü kesilen sanatçı ve siyasetçidir.
  6 -1 ... ucuncayir666
 9. 9.
  dünyada şarkıları en çok söylenen türk bestecisidir.ayrıca konserine en çok dinleyici gelen kişidir.ankaradaki açık hava konserini yarım milyon kişi seyretmiştir.kolay kolayda kırılacağa benzemiyor bu rekor.
  6 ... pavell
 10. 7.
  Akşam gazetesinin abuk yazarı Oray Eğin'in kendisi üzerinden reklam yapmaya çalıştığı, riya, aldatma ve yolsuzluğun hakim olduğu ceylan derisi koltuklara oturamayacak kadar naif ve kişilik sahibi olan Atatürkçü sanatçı.
  6 ... sulh
 11. zülfü livaneli Başlığındaki Önemli Entry'ler