bugün

okuldan mezun olunca arkadaşlara yazılan, hem gerekli hem gereksiz olan, genelde yalanlarla dolu yazılardır.
"ne cok sey yasadik... birlikte agladik, birlikta güldük... seni ömür boyu unutmayacagim, cünkü hic ayrilmayacagiz..." gibi oldukca klise cümlelerden olusan,amaci hatirlanmak,hatirlatmak olan, yillar sonra acip okundugunda insanda hüzünden ziyade, yüzünde ufacik bir tebessüme neden olan, yazilaridr.
kendi yıllık sayfasına hiç karışılmayan bir sistemde, aranızın son dönemde bozulduğu arkadaşların yalan yanlış sözlerinin yayınlanabileceği olay. *
gerçekten sıkı arkadaşlıkların bulunduğu durumlarda; neşeli başlanan, ortalarına doğru gözlerin dolduğu, sonlarda da hıçkıra hıçkıra ağlanan yazılardır.
(bkz: en iyi arkadaşa yıllık yazmak)
(bkz: yılışık yazısı)*
90larda hemen her yazının sonunda "sepet sepet yumurta sakın beni unutma..." şeklinde başlayan manilerin bulunduğu edebi bir yazım türü.

lisede edebiyat hocamız bizzat ders vermiştir (bkz: yıllık yazma sanatı)
mezun olurken aranızın iyi olduğu ve yıllığınıza yazan ama sonradan küsüştüğünüz arkadaşlarınızın yanı sıra; o dönemde arkadaşlığınıza ara verdiğiniz * ve bu yüzden şu an sizin için önemli olduğu halde yıllığınızda yazısı olmayanlar da vardır. (bkz: il010471)
en kötüsü, sayfanın yarısının evlenmeyi düşündüğü insana ayırıp 3 ay sonra ayrılmak, evlenememek olsa gerek.
bu aralar (bkz: uludağ üniversitesi tıp fakültesi) intörnlerinin yazmakta zorlandıkları yazılar.
kesinlikle tartışmalara yol açacak yazılardır. yazıp arkadaşlarınıza verirsiniz, yok ben şurasını beğenmedim, yok şu kısmı gereksiz olmuş gibi eleştirilere maruz kalırsınız. ama asıl gümbürtü, andaçlar basıldıktan sonra kopar. beni niye ilk sıraya koymadın, filancaya benden daha çok mu değer veriyosun, sen kankanla takıl, bizi arama zaten diye her buluşmanızda başınıza kakılır artık.
genellikle zorlama ile yazılan yazıdır.
Yakın bir zamanda varlığını kaybedeceğini ve yerini sözlükte kişilere girilen entrylere bırakmasını beklediğim yazı çeşididir..
sevgili berkant. oncelikle bana bu kalbinden daha temiz bembeyaz sayfayi bana ayirdigin icin tesekkur ederim. neler yasamadik ki seninle. otostop cekerken bizi arabasina alan travestiyi hatirliyor musun? ne komikti degil mi? ayrica derste ne kopyalar cekerdik seninle. ne hinzirdik yaa. hatta birkeresinde halil hoca sana bagirmisti ya. napiyosunuz lan siz orda diye. o gun cok gulmustuk ya. yazin yaptigimiz su savaslari unutulmaz. hele melise yaptigimiz saka..(anladin sen onu).öldüm ya resmen. sen bana bu okulun kazandirdigi en iyi dostlardan birisin. sana kendine iyi bak demeyecegim. cunku okuldan sonra da biz hep beraberiz. kendine iyi bak okulun en yakışıklısı. pikachu'dan sevgiler...
Genellikle laf salatasının yapıldığı, ileriki yıllarda büyük ihtimal bakılmaya bile tenezzül edilmeyecek, lisenin bitişi itibariye adet yerini bulsun diye yazılan yazıdır.
lise, üniversite (ilköğretimde de oluyordu kanımca) vb.'den mezun olunca okulun bitişiyle birlikte hayattan çıkacak, bir daha görüşülmeyecek adama dâhi sevgi pıtırcığı tadında laflar yazıldığı, neredeyse tamamı yalan dolan olan içi geçmiş kelimeler bütünüdür. "canım arkadaşım"la giren yalanlar "iyi ki tanımışım seni" ile gelişme sürecine girer "hayatta başarı, mutluluk, seks vb. dolu günler" gibi temenni kısmısı ile son bulur. Bir de 4 5 artık kaç sene olmuşsa iki ders geyiği dışında muhabbetin olmadığı insanların bana yaz hihihi yapmaları sonucu içine düşülen zorluk onlara 2 satır yazı olarak geri döner ki yazması 2 saat sürer resmen.

o değil de nick altı entry'sini andırmakta sanki. yalan, dolan, sahte, cıvık, iğrenç...
sınıfımdaki bir kıza erotik olduğunu söylemiştim. o da suratını ekşitince, "tamam tamam değilsin" demiştim. miştim.
ben bu adam hakkında ne söylesem de yıllar sonra baktığında mutlu olsa diye düşündüğüm yazı tipi.
"sevgili haci,
seninle ebemden beri aynı sınıfta olmamıza rağmen, şu son 2 senede yakınlaştık. keşke daha önce yakınlaşsaymışız. öyle güzeldi ki. aaaah... düşündükçe hala içim bir hoş oluyor. ne yakınlaşmaydı ama. ehem. neyse. evet iyi ki varsın sevgili dostum. seni hiç unutmayacağım. umarım mutluluk yağmurunda şemsiyesiz kalırsın"

şeklinde gelişen, çoğu kez manasız, anlatım bozukluğu ve imla hatası dolu, hep aynı şeyleri tekrarlayan bir paragraflık yazılar. öyle ki bir sayfa boyunca tüm yazılar, yazılan kişinin idealine göre "umarım iyi bir mühendis olursun" dileğinden ibaret olabilir. sonra baktıkça, sayfayı o tip yazılarla doldurduğunuz için lise yılları zihniyetinize lanet okursunuz. *
yillar sonra geri donup baktiginizda duygulandiran yazilardir. santaj malzemesi olarak kullanilabilir. bu aralar mevsimi de geldi.
genellikle yazılan yazı ile basılan yazı arasında dağlar kadar fark olan yazılardır.

nedense bizim yıllık yazım hatasından geçilmiyordu.
sevgili yıllık,

bu yıl...

diye devam eden bir yıl özeti de olabilir. oha hayal gücüne bak. *
okuldaykene zannediyorum kısa diye write up nam geçen, tiksindiğim hede.
genellikle hocalar tarafından kesilip saçma sapan cümleler haline getirilen yazılardır. Online sisteme geçilmesiyle de eski tadını yitirmiştir. En iyisi bir tane de elden yazıp sansürsüz olanı yıllık içinde saklamaktır.

(bkz: şişli terakki lisesi)
insanı duygulandıran hede. mezun olmaya yaklaşılan anlarda telaşe yaratır. ve her gün tek tük elinize geçen yazılara baktığınızda arkadaşlarınızın sizin hakkınızdaki düşüncelerinize, o kişiye neler kattığınıza tanıklık edersiniz. ve en önemlisi kendi kişiliğinizi en iyi bu yazılarla anlarsınız. koca on iki seneyi paylaştığınız insanlardan veda yazıları; duygulanmamak elde değil.
yalan dolu yazı. şu anda bol bol yazıyorum. nasıl bir yalancıyım bende şaştım kaldım doğrusu.
güncel Önemli Başlıklar