bugün

harry potter kadar değer görmediğini düşünüyorum. bence görmeli.
https://youtu.be/lWbk5XSzWik
frodo ve sam in virüs konuşması

https://youtu.be/vx35odqje8y
fazla yoruma gerek yok hala izlemeyen cahiller varsa sözlükten siktir olup gitsin ben ağzını burnunu kırmadan.
yüzüklerin efendisi kitaplarının modern dönem edebiyatı ile karşılaştırmasında müthiş bir taraflı anlatım mevcuttur. burada epik kahramanlar ve olağanüstü özgecilikleri, kardeşlik, erdem ve cesaret davranışları göze sokuluyor. fakat bugün geldiğimiz noktada postmodern edebiyat ve anti-kahramanlar revaçta. insan davranışlarının rasyonalize edilemeyeceği; toplumsal ideolojilerin geçersizliği ve bireysellik gibi hususların üzerinde durulmaktadır.

işte bu nokta game of thrones ile the lord of the rings arasındaki temel farkı göstermektedir.
herkes yüzüğü kimin götüreceğini tartışırken frodo nun ben götüreceğim demesi ve sonra herkesin froda ya yoldaş olmak için birleşmesi serinin en nirvana sahnesidir.
Esas karakter sauron bilecikte kuyumcu açmıştır. Bu onun gizli emeklilik planıdır
Türkçe Dublajı En iyi filmlerden biridir.
Lütfen kitabı okumadan, filmleri baz alarak öküz oğlu öküz gibi yorum yapmayın. Gülünç duruma düşersiniz.
silmarillion'u okumadan önce okumuştum. o kadar etkileyici değildi kitapları filmlerini izlediğim için kitapları okumak işkence gibi geldi çünkü zaten biliyordum neler olacağını. ama hurin'in çocukları ve silmarillion mükemmel kitaplardı.
Vakti zamanında tarihçi bir arkadaşımın teşvikiyle okumaya giriştiğim roman serisi.
Herkese hükmeden yüzük kiymetlimissss..
bir daha onun gibi film gelmez.
15 eylül'de tekrar vizyona giriyormuş, extended versiyonuyla.

ne gerek vardı diyeceğim ama yeni yeni bebeler giderler sinemada izlerler işte, aslında mantıklı pazarlama.

efendimiisşss.
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türkiyeli okur da "okumuş olanlar" safına geçme fırsatı buldu. Kitabın türkçe basımı Yüzüklerin Efendisi'ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı.
Yapıtın bu başarısını taçlandırmak için üç kısmı bir araya getiren bu özel, tek cilt edisyonu sunuyoruz: Hem hâlâ okumamış, "okuyacak olanlar" için, hem de bu güzel kitabın kütüphanenizde gelecek kuşaklara devrolacak kadar kalıcı olması için Yüzüklerin Efendisi yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantazi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasındaki tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakârlık ve dostluk üzerine, hırs ihanet üzerine bir roman.