bugün

https://youtu.be/UWB_ZBo5ia4

Şimdiki halleri.
görsel

corona günlüklerinde ekip.
ilk filmi sinemada izlemiştim. tabii o zaman efsane olacağını bilmiyordum. can sıkıntısından bir filme girim dedim efsane oldu aq. şimdi arkadaş ortamında ilk filmi sinemada izlemiştim diye hava basıyorum.
"...içinizden en az yarısını, arzuladığımın yarısı kadar bile tanımıyorum ve yarınızdan azını da hak ettiğinizin ancak yarısı kadar sevebiliyorum..."

(Yüzüklerin Efendisi - J. R. R. Tolkien)
Sen Sauron’u savundun !
Savunmadım çıkar göster ahlaksız adam !
Sen Mordor mahkemelerinde çıkıp dönekliğini ilan etmedin mi ?
Terbiyesiz, sen görürsün Uruk-hai nasıl patlat suratında!!
görsel
Frodo: bilbo onu keşke böyle bir şans yakalamışken öldürseymiş, yazık. (gollum için)

Gandalf: yazık mı? Asıl yazık olan şey bilbo'nun eline böyle bi fırsat geçmiş olması. ölülerden bazıları yaşamı hak eder, yaşayanlardan bazıları da ölümü. Onlara yaşamı geri verebilir misin?
işte bu yüzden ölüm hakkında hüküm verirken acele etme çünkü en bilgeler bile sonu öngöremezler.
yetişkinler için olanı daha iyi (bkz: dar büzüklerin efendisi)
ilk üçlemesi izlenmeye doyulmayan başyapıtlardandır ama ben Frodo sahnelerini hep atlarım. bence çok sıkıcı. bir de sam e atar yapıp bir tane gollumun peşine takılmıyor mu, ekmeğe sürecek aklı yok.
(bkz: berat albayrak)
Dünyada beni bu film kadar etkileyen başka bir film yok. Gerek senaryosu gerek muhteşem oyuncuları gerek sürükleyiciliği.. her şeyiyle 1 numara. Hele o müzikleri yok mu, insana tam savaşın ortasında hissettiriyor.
Yüssüklerin ağası.

Konu orta dünyada diil güney doğuda geçecek olsaydı.
Serinin 3 filmi de muhteşemdir. Hiçbir film yanına yaklaşamaz.
ortada tek bir yüzük varken adının yüzüklerin efendisi olması dikenlerimi tüy tüy yapıyor.
tek bir yüzük yok. elflerde cücelerde ve insanlarda yüzükler var. hepsine hükmeden bir yüzük var.
Ortada tek bir yüzük yok kardeş. Birazcık araştır anlarsın.
Ah pardon ya dikenlerim tüylükten geri döndü sağolun.
Bi sike derman olmayan takanı sadece görünmez yapan yüzük. Hadi gelin itiraf edelim arkadaşlar bir yüzüktür gidiyor ama ne lotr da ne hobbitte ne de silmarillonda yüzüğün hiç bir numarasını göremiyoruz. Tamam Tolkien dede güzel bi masal yazmış ama altı boş kalmış biraz. Silmarillon ve lotr da bazı tutarsız konularda var fingolfin miydi ne tam hatırlamıyorum bu elaman koca melkorla dövüşüyor mücadele ediyor amk sanarsın melkor bağcılar kekosu ama lotr a geçiyorsun sauron melkordan daha ağırlığı olan bi karakter. Başıma bir şey gelmeyecekse film kitaptan çok daha iyi ve lotr got'un önünde diz çoküp tövbe etmesi gereken bir eser. *
Hepsine hükmeden bir yüzük " kıymetlimiss"... Yapıldığı dönemi düşünüyorum da hâlâ başyapıt .. efsane..
allah taş yapar kitap için tolkien 3 farklı lehçesiyle konuşulabilen bir üretti. neymiş masalmış. taş olursun taş.

1000 sayfa mitoloji kitabı var evrenin.
Tek yüzük sadece takanı görünmez yapmaz. Kendisi sauron tarafından dövülmüştür ve sauron ona ruhundan bir parçayı koymuştur. Dolayısıyla tek yüzük sauron'a bağlıdır. Kimin elinde olursa olsun amacı ona dönmektir. Sauron yüzüğü taktığında elflere, cücelere ve insanlara dağıtılan yüzükleri takan kim varsa hepsini köpeği yapabilir.

Bir ölümünün eline geçtiğinde onun ömrünü uzatır. Onun duyularını ve kişisel özelliklerini geliştirir. Eğer yüzüğü kontrol altına tutacak iradeye sahipse, orta dünyayı ters çevirecek güce sahip olur.

Dünyada eşi benzeri olmayan ve hiçbir eserin yanına dahi yaklaşamadığı ölümsüz Tolkien eseri.
Bu film daha çıkmadan öyle reklamı yapılmıştı ki; herkes meraktan en azından kıyısından köşesinden izledi. izlemeyeni dövüyorlardı zati. Ben fantastik filmleri severim; ama bunun sadece yarım saat bilemedin kırkbeş dakikasına tahammül edebiliyorum. Acaba ben mi anlayamıyorum, diyerek çok denedim, beceremedim. Herifin biri bir yerinden element uyduruyor, millet "kınanmayayım" diyerek seviyor gözüküyor, olay budur. Pan'ın Labirenti bile bu filmi ezer geçer. Anlattığı konunun bir tutarlılığı var hiç değilse. Kitabı kendi dilinde edebi bir değer taşıyor olabilir; ama konu rezil. Yok orta dünya yok bilmem ne. Bir de kitabına harita çizmiş dümbelek herif. Bence bir Amak-ı Hayal ya da puslu kıtalar atlası'nın yanına yanaşamaz. Keşke filmleri çekilebilse; ama bu sanırım imkansız. ikisi de fantastik eser kategorisinin nirvanasıdır bence. Nokta.
artık böyle filmler çekilmiyor bu filmler gerçek ortamlarda oyunculara makyaj yapılarak çekilirdi. şimdi ise kapalı kapılar ardında stüdyolarda efekt kullanılarak çekiliyor. peter jackson hobbit filminde bunu yaptı ve hobbit filmi bu film kadar güzel olmadı üzülerek söylüyorum ki bir daha böyle filmler göremeyeceğiz. böyle bir film uzun bir süredir gelmedi gelmeyecek. dünyamızdaki bilgi ve hayal ürünü bilgisi o kadar hızlı gelişmiyor çünkü.
Doğduğumdan beri düzenli izlediğim tek filmdir.24 yıllık hayatımda belki 5000 film izlemişimdir(imdb top 100 dahil) hiçbiri bunun verdiği tadı vermedi.
Dünya üzerindeki en overrated seridir.

Game of thrones'un amcası işte nesini beğeniyorsunuz anlamıyorum.
Tolkien' in başyapıtıdır bir çok bilgisayar oyununa ilham veren eserdir. Filmi de döneminin en iyilerindendir.