bugün

sabit başınç ve sıcaklıkta sıvı yüzeyini 1 cm2 artırmak için gerekli enerjiye veya sıvı yüzeyinde 1 cm'lik bir yarık oluşturabilmek için gerekli kuvvete verilen isimdir. sıvı moleküllerinin birbirine uyguladığı çekim kuvvetinden (bkz: kohezyon) kaynaklanmaktadır.
günlük hayatta minik börtü böceklerin suyun üstünde yürümesini sağlayan aynı zamanda bir bardağa su koyduğumuzda kenarlara deyen kısmının biraz yüksekte olmasına neden olan kuvvettir.
tatlı su ile tuzlu suyun karışmama sebebi, dünya'nın denge unsurlarından biri.
yuksekce bi yerden ya da malak gibi suya atlanildiginda, beton etkisi yapan kuvvet.
üstüne uzun araştırmalar yaptığım, ulan hangi metodu kullanarak kolay ve doğru bir şekilde ölçerim bunu diye kendimi, kitapları ve klavyemi paraladığım, bu konuda bana yardım edebilecek birini aradığım özellik. * *
basilisk kertenkelesinin suyun üstünde koşmasındaki dayanağını oluşturan kuvvet.
yaratıcının açık seçik delilidir. bu kanun olmasa kılcal damarlara kan yürümez, ağaçlara su çıkmaz, yağmur damla damla yağmazdı. şimdi zeki ve çağdaş genco sana soruyorum, bu bilmem kaç tane kanunu kendisi koyacak, bütün moleküllerinde 104,5 açıyla birleştirecek, sonra da sana kıçını yıkattıracak öyle mi? canım benim.
bir sıvının yüzeyini bir birim kare arttırmak için gerekli olan enerji miktarıdır.
Kendinizi ayık tutmak zorunda olduğunuz gecelerde kahveyle o yavaşça soğurken bakıştığınızda bir süre sonra aranıza girecek perdedir. Çocukken sokaktan ayrılamayıp evde çorba olduğunu gördüğümüz zaman kaşığı daldırdığımızda soğuyan çorbanın üstündeki yüzümüzü ekşitmemize sebep olandır. Sıcaklıkla ters orantılıdır.