bugün

efendim çoğumuzun bildiği, bilmeyenlere de bilenlerin anlattığı gibi yürüyen merdivende sağda beklenir soldan acele işi olan bir kişi veya sporla kafayı bozmuş manyak ruhlu insanlar yürürler/koşarlar. soldan bekleyen insan önce uyarılır, sonra küfredilir, sonra da yokmuş farzedilerek üstüne basarak yol açılır ve geçilir -170 boy altı ve 70 kilo altı insanların üste basma eylemini denememesi tavsiye olunur, ayrıca evde de denemeyiniz manyak mısınız siz?-.

solda bekleme eylemi toplumun en büyük yarasıdır efendim. geçen yine soldan yürüyorum bir de ne göreyim 160 boylarında 80 kiloya yakın bir insan hayvanı solda beklemekte. ben bunu gözüme kestirdim tabi. önce hafifçe öhm öhm yaptım baktım anlamıyo iyice bir çemkirdim yüzüne. çemkirmenin etkisiyle afallayan şahsı ezdim geçtim.

yok lan yok şaka yaptım öyle olur mu yav? ben de arada sırada unutuyorum yürümeyi bekleyekalıyorum solda. lütfen aşırı tepki göstermeyiniz. onlar da düşünen birer hayvan -en azından biz öyle farzediyoruz- kibarca uyarınız. baktınız olmuyor kendinizi ahenkle dans eden merdivene bırakınız. *

yazarın notu: kardeş şu taksim metro çıkışında fanikülerin karşısındaki yürüyen merdiveni boşaltalım bi zahmet hadi. lan bi merdiven hep mi tıkalı olur ya?
aslında bir araya geldiklerinde epey salak olan tiplerdir. çünkü birlikte hareket ettiklerinde bazıları sağda bazıları solda bekler. aceleci vatandaşa da slalom yapmak düşer.
boşu boşuna insanı geren tiptir. acelem olmadıgı zaman bile o tipi solda beklerken gördüümde inatla üstüne yürürüm. yol isterim. ta ki solda beklenmeyeceğini öğrenene kadar. bunun değişik versiyonları da yok değildir.
(bkz: dar kaldırımda yan yana yuruyen teyzeler)
bakırköy metrosundaki yürüyen merdivende solda bekleyen birisi ve ilerlemeye çalışan kişi arasında diyalog;

-kardeşim ne dikiliyorsun ilerlesene

-ne diyorsun kardeşim yürüyen merdivende yürüyorsunuz gerizekalı mısınız nesiniz ?

ve ben ; helal olsun adama içimi okudu *
ingiliz veya avustralyalidir, bu ulkelerde solda beklenir.
bir yudum insandır. metropolün taşını toprağını çok bilmeyen bir insan olarak o an efor sarfetmeden hareket etmenin keyfini yaşamaktadır. arkasından kendisine öküz muamelesi yapan sözde metropol insanlarına karşı mahcup olur, sessizce sağa çeker. *
hiç bişeye yanmıyorum da, yürüyen merdivenlerde solda bekleyen tip'in arkasında sik gibi bekleyen tip e yanıyorum ben. ulan bi ses çıkar, "ilerle" de, bişey de, kişiliği yok adamın.
trafik kurallarının yürüyen merdivenlere uygulanması sonucu böyle bir teamül oluşmuştur ve sağ şerit ağır vasıtalar yani bekleme yapanlara ayrılmışken sol taraf hızlı araçlara yani dinamik acelesi olan insanlara ayrılmıştır.
tabi arıza falan halinde sağ tarafa geçilip bekleme yapılabilir levha koymaya gerek yoktur çünkü garip olur hem ne gerek var böyle şeylere zaten arkanda ki de hareket etmiyor dimi hemde nereye koyacaksın ki farzı mahal popono koysan arıza yaptı tarzı bişey adam acır vah vah der adam basur olmuş galiba o yüzden gereksizdir abartmadan durmunuza göre sağa sola çekin. *
yürüyen merdivende sağda bekleyen tipten, birazcık tipsiz tip.
yürüyen merdiven kültürü olmayan insandır. istanbulun %60'ıdır belkide.
bursa gibi, ankara ve istanbul' a oranla daha küçük büyükşehirlerde* garipsenmeyen tiptir. ayrıca kendisi otobüs duraklarında sıra olma kavramını da tam oturtamamıştır. gelen otobüse bodos dalar.
30 gün boyunca durmaksızın kırılmaz sopayla dövülmesi gereken tiptir. her yerdedir bu tip. alışveriş merkezinde, metroda, evde, işte, okuld... tamam pohunu çıkarmayalım.

bunun bir de; yürüyen merdivende ortada durup iki eliyle sağa ve sola tutunan versiyonu vardır ki; of of of aman hey yani.
bunlardan 5 6 tanesi rasgele arkarkaya gelirse veya kendilerine sövdürmek isteyen bir grup arkadaşta olabilir, merdivenin yürümesini beklemekten başka yapacak birşey yoktur.
acelesi olan, metrodan aktarma yapıp otobüse yetişme derdinde olan insanlara zulüm eden kişilerdir.
tüm trafiği tıkayan kişidir bu tip.
müsaade isteyince atarlanan kişidir aynı zamanda.
sağından kendisine çarparak geçtiğinizde sizi fırçalayan tiptir de.
Tam dayaklıktır. Hepsini tek tek uyarmak gerekir. bir de bunlar merdivenin başında sonuna kadar devam ediyorsa hiç bir şey yapamaz, beklersiniz.
ankara'lıdır.
Henuz yeterince medeni olamamis insandir.
Istedigi yerde beklemekte ozgur olan insandir.

Sol tarafin tapusunu almis sanki pezevenk! Ona buna carpa carpa sol taraftan yuruyecek diye biz koseye sikiscaz, beklicez gecsin... cok onemli cunku, birlesmis milletler'in duzenledigi afrika konulu toplantiya katilacak aminin koşarcası... ulan Bekle iste insin ya da ciksin mubarek, tabakhaneye bok mu yetistiriyon?!

Sizin gibilere teknolojiyi getiren zihniyeti sikmek lazim da iste...
300 spartalı filminde leonidas'ın pers elçisine yaptığının aynısını yapmak istediğim insandır. görsel
Normal insandır. Yürümek isteseydi yürüyen merdivende işi ne.
Yine de normal merdiven yoksa eğer ayıp yapan insandır.
Modern futbola tepki olarak doğan Sabri Sarıoğlu'nun metro istasyonlarına uyarlanmış versiyonudur. Nerede topa vurup nerede vurmamaları gerektiğini bilmezler.
işi olup acilen çıkışa ulaşmak isteyen özgüvensiz ibnelere dert olandır. baktın orada adam var ''birader bi müsade edicen mi'' dersin adam da açar yolu. adam karısıyla kızıyla biniyor yanında duracak illa ki.
ağzına kürekle vurulması gereken kisilerdir.
(bkz: izmirliler)
buyuksehirde yasamamis insana delalet eder altinda bir seyler aranmamalidir.