bugün

ayrıca turk milleti olarak ağladıgımız tek 9/8 lik parca.
sözde gelini ağlatmak için söylenir derler fakat candan erçetin türküye başladıgı anda bende bile kayışlar kopar, istem dışı bir şey olur, başlarım ağlamaya, uçan kuşlara malum olsun hem annemi hem babamı ben köyümü özledim diyerek salyalanırım. ailem 2 saatlik bir mesafede aslında ama işte, bilrek ve isteyerek mi ne acı çektiriyorum kendime bu şekilde. *
siz hayir dediklerine bakmayin. her genc kizin ruyasidir; kendi kina gecesinde bu turku ile aglamak.
Veli Göçerin bir parmağı olduğuna inandığım söz. Zira adam plaj kumu kullanıyor, tepeye niye ev kursun, niye ödesin ki nakliyat parası?
sozleri incelendiginde:

Annemin Yelkeni Olsa Açsa Da Gelse
Babamın Bir Atı Olsa Binse De Gelse,
Kardeşlerim Yolları Bilse De Gelse.

kismi akillarda soru isareti birakan turku.

Yukaridaki verilere gore gelin kisisi yelken kullanan manyak bir anneye ve iki eliyle bi seyi dogrultamayan ve harita neyin kullanmasini bilmeyen kardeslere sahip. Allah dusman basina vermesin.

Yine cografi olarak baba evinin ve gelin olarak gittigi evin hem karayolu ile hem de deniz yolu ile ulasilabilir olmasini goz onune alirsak bu iki yerlesim yeri de liman kentidir.

(bkz: kafa yerinde degilken entry girmek)
türkü sahibinin, yüksek tepelere neden ev kurulmasını istemediği çocukluğumdan beri zihnimi karıştıran soru olmuştur. ayrıca türkünün o en dokunaklı dizesi olan aşrı aşrı memlekete kız vermesinler dizesi de bayanların o müthiş ağlama efekti ile birleşince daha dokunaklı bir hale gelmektedir.

aşrı aşrı memlekete kız verenlere, alanlara, yayında ve yapımda emeği geçen herkese allah sabırlar versindir.
Tekirdağ'ın Malkara ilçesinin türküsüdür . Malkara yer şekli bakımından yüksektir. Sürekli yokuş çıkmak zorundasınızdır. Zeynep Malkara'ya gelin gelmiştir.
köyünden sadece 20 kilometre uzağa gelin gittiği için hasretlik çekerek ölen bir güzele yakılmış ağıttır. "vay be! dünya hakikaten küçülmüş!" diyor insan ister istemez.
(bkz: master yaparken dinlenecek şarkılar)
kına gecesi türküsü. ama daha ağlayan gelin görmedim anasını satim, koşa koşa gidiyolar kocaya.
oldukça naif, son derece basit fakat insanı hüzünlendiren, yeni gelin türküsü. bu şarkıyı dinleyip de ağlamayan gelin ya orospudur, ya da daha önce evlenip dinlemiştir.
bir edirne türküsü.

kaynak kişisi: yöre kadın ekibi
derleyen: ümit kaftancıoğlu
notaya alan: nida tüfekçi

notaları ve sözleri için:

http://www.trtnotaarsivi....rsiv/thm/1-1000/00190.gif
emiri veren kişiye yüksek yere ev kuranın cevabı:
-ovada arsa verdin de yapmadık mı ev ?
çıkması zor olan ev mekanı.
candan erçetin versiyonu defalarca kez dinlenir dinlenir ve dinledir.
--spoiler--
ali ağaoğlu yaptı olacak.tartışmayalım bunu.
--spoiler--
bazu gerizekalıların sonuna "benim yükseklik korkum var" cümlesini yerleştirdiği ifade.
17 ağustos 1999 depremi sonrası değişmiş yargıdır.
görsel
everest in çağrışımıdır.
kar yağınca ulaşım güç oluyor, evet.
bu türküyü duyunca insanın ölesi geliyor.

çekilen burunlar falan iğrençsiniz ibneler.
kina gecesinde gelini aglatmak icin kadinlarin soyledigi turkunun sozleridir.
sonra millet zırıl zırıl ağlıyor. ne hakkınız var bu insancıkları ağlatmaya? gelsen adam gibi şehir merkezinden arsa alıp evini oraya kursan? ne var yani insanlarla iç içe yaşasan? yüksek yüksek tepelere ev kurmayı düşünen insan bunu okuduktan sonra tekrar bi düşünsün derim.
sigara içenler birliğinin son kampanyası...