bugün

kaç kaç olayı dediğin olay şudur.

işgal altındaki adana halkı işgal unsurlarından 'temizlenmiş' toros dağlarına sığınmak istemişlerdir. o olaylarda bu esnada cereyan etmiştir.

yörük türkmen diyarı toros dağlarının merkezi kozan 2 haziran 1920'de temizlenmiş, adana ise ancak 5 ocak 1922'de kurtulabilmiştir.

üstelik çukurova-toroslar yöresinde en büyük katliamlar kozan'ın işgali sırasında kozan türklerine karşı gerçekleşmiş lakin kozanlı yörük türkmenler bu zulme adana'dan yaklaşık 2 sene önce son vermiştir.

adana'nın en önemli kurtuluş savaşı kahramanları saim bey ile tufan bey'in kahramanlıkları da kozan yöresinde gerçekleşmiştir.

adana'nın kurtuluşu ise ancak il merkezini toroslardaki başka bir yörük türkmen ilçesi olan pozantı'ya taşıyıp savaşı oradan kontrol ederek mümkün olabilmiştir.

zaten adana kurtulduktan sonra bir nevi tüm çukurova kurtulmuş sayılmıştır.
adana'nın kurtuluşunda toros dağlarının yörük türkmen ilçesi pozantı belki adana'nın kendisinden daha kritik bir rol üstlenmiştir.

o dönemler ilin dengi olan sancak statüsündeki ermeniler içinse büyük önem arz eden kozan yöresi kendi göbek bağını çukurova'dan yaklaşık 2 sene önce keserek işgale son vermiş, o bölgedeki en güvenli kale konumuna gelmiştir.

ayrıca mersin yöresinde yörük türkmenlerin karboğazı baskınına bir göz atın.
eşi benzeri var ise beri gelin.
görsel
Karboğazı savaşını hiç duymamış birine Yörükleri anlatmak zor tabi. Bunu bilmeyen tekelioğlu sinan'ı,gulekli kemal'i,besim aleybeyoğlu'nu,beybaba saadettin'i ve o koca kadın kahraman hatice hatun'u da bilmez o yüzden işkembeden konuşur durur. Yörük dediğin özgürlüğüne aşkla tutkuyla bağlıdır. Dun de vatanı için seve seve ölüme gitti bu gün de gider ve yarın da gidecektir.

Edit: En alt tabaka yuz karası demek ha? Ulan sizin elit ataların cebini doldururken, işgal yıllarında düşmanla işbirliği yapıyorken, nazik götlerini kurtarmaya çalışırken benim atalarım ege'nin Torosların dağlarında Fransız, yunan avlıyordu. Sırf sen bu gün oturduğun yerden onlara hakaret et diye. Allah belanızı versin.
görsel
yörüğüm türkün hası adamın dibiyiz, ulan büyük dedelerimden biri çanakkale'de kardeşi sakarya'da şehit olmuş sen ordan bik bik konuş. anadolu'nun her yerindeyiz yurdu ayakta tutan direk biziz.
O yörük komitacılardan birisi de rahmetli baba dedem. Dedemin dedesi. Kurtuluş savaşı yıllarında yunanın halini hatırını iyi sorduğundan Yunanlılar köy köy gezip dedemi aramışlar bulamayınca 400 büyük baş hayvanını alıp götürmüşler. Bizimkiler hep anlatırdı. Şimdiki nesil bilmez o günleri. Yunan bizi iyi tanır. Çanakkalede şehit olan dedemin amcasını daha saymadım bile. Ulan özbe öz oğuzuz türküz, türkmeniz yörüğüz biz.
Yöruk miliyetciligi dedigimiz sey esekten düsenin derdini esekten düsen anlar mantigidir. Zorlu yasam sartlari onlari birbirlerine yaklastirmistir. Birbirini sevip tutmalarinin da kimseye zarari yoktur. Yöruk bilgeleri protokolu diye bir sey duymadim ben mesela. (bkz: sion bilgeleri protokolü)

Ayrica, evet, yörük değilim belki 5 nesil önceki dedem rumdu ( benim icin hic sorun degil) ama sunu söylemem lazim anadoludaki mücadeleyi hep yörükler ustlenmistir. Selcuklu hukumeti mogol saksorlugu yaparken yörukler mucadele ediyordu, osmanli zulum yaparken yörukler mucadele ediyordu. Akhisar halki mavi koyunlar keserken yunan ordusuna , yörukler mücadele ediyordu.

Bunu biliriz bunu söyleriz.
Senin dedelerin halepten aydın a aydın dan Makedonya ya Makedonya dan serik e serik ten Kıbrıs a Kıbrıs tan Kozan a sürülmedi çünkü bizim milliyetçiliğimizi bunun için anlayamazsın. eskiler özellikle Osmanlı nın zulmu silindi attı diye milliyetçi devletçiyiz. O beğenmedin Yörüklerin evlatlarıydı Sarıkamış ta şehit olanlar. özellikle Kozan, sarız, Feke, develi, Yahyalı gibi yerlerden gönderildi Avşar evlatları. Benim büyük dedem ve kardeşleri biri Şavşat tan dönmedi diğeri şam dan. He toroslara çekildik veled i zina.

Zaten toroslar bizim yuvamız nereye çekiliyoruz.
yörük milliyetçiliğini de ilk defa duyduk.
Tespit edip geberticeksin bu iftiracı piç kurularını. Zaten bu it evlatlarına sorsan türk direnmedi kürt direnmedi ermeni rum zaten dünden razı. Karadenizde direniş olmadı m.kemal de ingiliz ajanı. Be beynini siktiğim 7 devlet ne diye çekildi o zaman anadoludan. Beyinsiz bilgisiz orospu çocuklarının hiçbir şeyden haberleri olmadığı için aydınlatamadıkları geçmişi karanlık zannedip rastgele sıkıyorlar.

Sizin ben karı gibi kaçan ne yaptığını kim olduğunu dahi bilediğiniz atalarınızı dedelerinizi sikeyim.
(bkz: Hepimiz yörüğüz)
he amk milleti ayrıştırıcak bir bu kalmıştı.
ne kadar da önemliymiş altı üstü bir sitede açtığın başlığın tutması için olur olmaz yere çok bilmişlik serpiştirmek.
Yörükleri bir etnik grup-kavim sanan dallama kadar kafa sikmez.
Diğeri de çerkez.
ne idüğü belirsizlere dert olmuştur.
Yörük dediğin Türk'tür o kadar.
HER ŞEY BiTTi ŞiMDi BiZ YÖRÜKLERLE Mi BOZDUNUZ KAFAYI DEVELER? AMA HAKLISINIZ BiR TÜRLÜ ARAPLAŞTIRAMADINIZ YÖRÜKLERi ZORUNUZA GiDiYOR TABi.