bugün

adaletin yerini bulmasıdır. meslek liselilerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesinin önüne geçilmesi için güzel bir adımdır. yıllardır beklenendir, olması gerekendir.

artık tüm meslek liseliler, diğer liselilerle eşit muamele görecektir.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2009/07/21

edit: tahammülsüz arkadaşım, tahammülsüzlüğünü şuan çok iyi anlayabiliyorum, zira imam hatiplilerin önünü artık açıldı. sen de haklısın eksilemekte...*
ama, nazar etme ne olur, çalış senin de üniversiten olur...
bugün itibariyle çözülmüş problemdir, artık problem olmaktan çıkmıştır. tüm meslek liselilerin gözü aydındır. *
biraz zor gibidir.
meslek liseleri ile düz lise arasında öss adına hiç bir fark olmaz ise bu durumda da düz lise mezunları mağdur durumda oluyor. meslek lisesi okuyan eleman mezun olup çıktığında direk iş bulma ihtimali yüksek iken düz lise mezunu ise vasıfszı durumda kalıyor. meslek liselerinin amacı zaten ülkede eksik olan ara elemanı tamamlamaktır.
adam seçmiş elektirik, muhasebe vesaire 10 larca bölümü daha var lisede bunun üzerine eğitim almışken, gidip tıp kazanması da biraz manidardır. tıp okuduğunda da ne derece başarılı olabilirler o da ayrı bir soru işareti.

meslek liselerinde verilen eğitim kalitesi ile normal liseler arasında da büyük fark vardır.
gördüğüm kadarıyla disiplinli, sıkı eğitim veren bir meslek lisesine pek rastlanmamıştır. istisnalar vardır tabiki.
meslek lisesine giden gençler bu ülkede genelde okumaya niyeti yok, bari bir meslek öğrensin mantığıyla yollanır zaten.
bu mantıkta okula giren bir genci eğitmekle yükümlü olan öğretmenlerde de geçsin kurtulalım mantığı vardır.
eğitimin çok üst bir kalite de olması beklenemez haliyle.

edit: zor gibi değilmiş, hayırlı uğurlu olsun.
edit 2 : ununu elemiş eleğini 5 yıl önce asmış biri olarak, sistemden önce verilen eğitimin kalitesini düzeltmelerini arzu ederdim... ümit ederim yakın zamanda onu da yapabilirler.
yeniden yıllar sonra yeniden "iste bu sefer oğlum işte bu sefer" diyerek on yıldan daha uzun zaman once mazun olan birçok meslek lisesi mezununun sırf prestij amaçlı olarak öss sınavına katılabileceği karardır. bütün meslek liselilere hayırlı uğurlu olsun.
yıllardır süren adaletsizliğin son bulmasıdır. vatana millete hayırlı olsundur.
mynet haber e göre 2010 yılında uygulanacak olan karardır.
yıllardır duran bir mesele, meslek lisesi, imam hatip lisesi, orda okuyan insanlarımızı tenzih ederim çünkü küçük yaş itibarı ile oraya giriyorlar ne yaptıklarından habersiz. yıllardır süre gelen bir mesele ee şimdi soruyorum: " o insanları oraya gönderen ailelere; sizin aklınız nerdeydi? bu durup dururken ortaya çıkan bir mesele değil, bende bilirdim oralara gitmeyi hatta çok istiyordum lakin düşündüm taşındım, araştırdım." sonrasında ise vay işte önümüz kapalı, vay bilmem ne, yok imza toplarlar, resmen bildiğin ülke düzenini bozuyorlar, gönderme kardeşim o zaman çoluğunu çocuğunu silah zoruyla mı gönderttiler sana? yok kızım var başı kapalı olması lazım imam hatip lisesine yolladım. nak sana diyorm " sen kızını oraya yollamasaydın normal bir liseye yollasaydın, kızın adam gibi bir üniversite okuyup saygın biri olsaydı ülkeyi karıştırarak değil adam aklılı yollarda düzeltmeye çalışsaydı bu işleri!" ona günah filan olmazdı, ama sen anadan babadan dogmalarla yaşamayı gelenek yapmışsın kendine, ne düşünme ne araştırma, bildiğini okuma. "oku gele bi korkma" . *
devrimdir.
problem olmayan konuyu problem edip çözüm aramaktır. ulan meslek lisesi işte adı üstünde oraya giden meslek sahibi olacak, kendi mesleğini yapacaktır. bir imam hatip öğrencisi niye gider tıp okur be adam? oraya din görevlisi olmak amacıyla gidilmiyor mu? yok efendim ben de üniversite okuyacam diye ağlıyorlar sonra. adamım zaten senin okuma hakkın var. alanın için katsayı avantajın da var. gir mesleğinin yüksek okuluna yay taşaklarını. ama yok böyle ağlarsan ne sikime okudun o zaman o meslek lisesini demezler mi adama?
ya şimdi ne yapacak bu sene ki meslek lisesi mezunları? sonuçlar açıklandı, rakamlar çarpıldı. madem böyle bi bok yiyeceksiniz * bu adamlar niye mağdur oldu? bir sene daha bekleyecekler şimdi.
ulan 17* elle bi siki doğrultamadınız. yök kaldırılmalı tamamen, üniversiteler özgür olmalı, meslek liseliler de mesleğini yapmalı. *
(bkz: kime göre neye göre)
düz meslek liselileri bilemem ama imam hatip'e bir ailenin katsayı problemini bildiği halde çocuğunu neden ısrarla gönderdiğini anlayamayacak olanları şaşırtan çözümdür.
asıl adaletsizliğin başlamasıdır. meslek lisesi mezunları, üniversiteyi kazanamasalar da ellerinde bir iş garantisi olmakta. lakin genel lise mezunları yaşadıkları gelecek kaygısını ancak ve ancak bu sınav sonucunda giderebilecekken, onların önüne yeni rakipler eklemek adaletsizliğin ta kendisidir.
meslek liselerinin ismini araç olarak kullanarak imam hatip liselerinin önünü açmaktır.
ailesi tarafından güdülen yoz beyinler artık üniversitelerin her bölümüne girecektir.
bir anadolu teknik lisesi mezunu olarak bu durumdan hoşnut olduğum söylenemez. zira öğrenci gideceği bölüme kendi iradesi ile karar verir, bunu isteyerek yapar.
katsayı problemi tüm bölümleri kapsamak yerine alanına yönelik olabilirdi. mesela;

makine bölümü öğrencisi --> makine müh, endüstri müh, uçak müh, otomotiv müh, tef makine bölümlerini seçerken katsayı farkı olmaması

elektronik bölümü öğrencisi --> elektronik müh, endüstri müh, uçak müh, tef elektronik bölümlerini seçerken katsayı farkı olmaması

imam hatip öğrencisi --> ilahiyat

gibi.

müslümanlığını daha güzel yaşamak isteyen genç kızın başka sorunu kaldı mı acaba?
imam hatipli insanın aldığı eğitim hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, imam hatip lisesinde okuyanları din adamı çıkacak sanacak kadar cahil, yoz beyinlerin anlayamacağı çözümdür.

tavsiyem, bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmaya kalkıp, gülünç duruma düşme...
araştırın bakalım imam hatipli öğrenci nasıl bir eğitim alıyor. hangi dersleri görüyor... asıl yozluk, araştırıp , öğrenmeden, işkembe-i kübradan sallayarak ortaya çıkıyor!
iktidarın makyajda ne kadar usta olduğunun göstergesidir. koç grubu gibi, benim meslek lisemi ağzınıza almasaydınız bari. direkt olarak imam hatiplere uygulasaydınız olmaz mıydı?

siz beyni güdümlü çocukları üniversiteye sokun, koç grubu meslek liselerine destek veriyoruz diye ucuz eleman sağlasın. oh be, ne ala memleket!

hatırlatmak isterim. bir tek kulağımızın arkası kaldı.
gerizekalılığın derecesini belirten eylem. öss kalkacak dediler, oks kalkacak sbs gelecek sistem daha düzgün işleyecek dediler, sonunda katsayı kalktı. hayırlı olsundur. o zaman niye biz oks, sbs kastırıp öğrencileri anadolu/fen liselerine göndermek için zorluyoruz, katsayı eşitse? eğitim farkı diyeceksiniz şimdi de..

git eğitimini kolejde tamamla, burs al, dersaneye git falan. ama önceden anadolu/fen lisesi denildi mi şöyle bi dikkat edilirdi, puan veriliyo olum bunlara, öğretim de iyi gibisinden. şimdi düz liseye gidiyorum desen de bi değişen olmayacak.

olan öğrencilere oldu, bilhassa anadolu/fen liselilere..
imamhatiplilerin önünü değil eğitim sisteminin hiç acımadan haksızlık yaptığı öğrencilerin önünü açmıştır. imam hatipli olsun, meslek liseli olsun her genç için bu durum geçerlidir. sırf içinde imam hatip geçti diye ideolojik tırnaklarınızı çıkartıp sağa sola salllamayın. bilip bilmeden konuşmayın.

ben hiç bi yeteneğim ve ilgim olmadan sırf ismi var diye bir mühendislik bölümü tercih ettim. gidince görürüz lan nasıl bi yer olduğunu diye yazdım.bindik bir alamete gidiyoz kıyamete mantığıyla yola çıktım kısacası. gidince sevdim bölümümü.

meslek lisesinde okuyan bir genç ise, daha 14 yaşında atolyeye girdi. makinelerle uğraştı. oturduğumuz sıraları cilaladı. prizimizi tamir etti. böyle bir gencin mühendis olup kendi işiyle ilgili daha üst bir seviye görmesi kadar normal bir şey olabilir mi? eminim her endüstri meslek liseli mühendis olmayı hayal etmiştir. ama 13 yaşında anne babasının hiç bir şey olamazsa sanayide çalışır yeterki elinden bir iş gelsin mantığıyla bir okula kayıt yaptırdı diye bu hayalini bırakın gerçekleştirmeye çabalamasına bile izin vermeyen bir sistem var ortada. elbette kalkacak bu haksızlık.

illa akp muhalifliği yapacaksanız gidin neden imam hatip lisesi var, laikliğe aykırı değil mi, madem öyle ruhban okuluna da izin verin türünden iddaalarla cıyaklayın.

amacınız bok atmak değil, işe yarar iki cümle söylemek olsun.
fen liseleri kadar sayısal ders gören anadolu teknik liseleri ile imam hatip liselerini bir tutmaktır.
toplumsal gelişim yerine toplumsal gerilemeye neden olacaktır.

ailesinin zoruyla, önce yazları yatılı kuran kursuna daha sonra imam hatip'e giden gencin asosyal bir yetişkin olmasıdır ayrıca.

allah'ını seven imam hatip'e kendi iradesiyle giden genç söylesin?
AKP'NiN GÜCÜNÜ GÖSTEREN GELiŞME.
taban puanlar 100 tavan puanlar ise 500 olmuştur. aobp de aynı şekilde 100 ile 500 arasında olmuş. hayırlısı...
'bilseydim ihl giderdim' zaten bir katsayı adaletsızlığı söz konusu olduğu söylenemez ilk bölümü yapıyor hukuk yada tıp mı okuyacak ayrıca gıtmesın efendım en mantıklısı bu liseleri kaldırmak derken sağolsun yök çözüm bulmuş. imam hatipler bu kadar düşünülüyor. anadolu liseleri , fen liseleri ek puan falan filan arada düz liseliler kaynıyor bu adaletsizlik olmuyor demek ki.
saçmadır.

hayır o zaman niye meslek liseleri ile düz liseler ayrı? birleştirin düz liselerle arkadaşım. asabımızı bozmayın.
imam hatip lisesi mezunlarının felsefe öğretmeni, ürolog, avukat olmasına yol açacak olay.
yapılan bir yanlışın başka bir yanlışla "adaletmiş gibi" sunulması olayıdır.

vakt-i zamanında katsayı uygulaması yanlış şekilde uygulamaya sokuldu uygulanması gereken şekli, bu kararın alındığı dönemden sonra -1999'dan sonra mesela 2000-2001 eğitim öğretim yılı'ndan itibaren- bahsi geçen okullara kayıt olan öğrencileri kapsamalıydı. o anda öğrenci olanları, daha önce mezun olanları kapsar şekilde çıkınca bu karar otomatik olarak ortaya haksız bir durum ortaya çıkardı.

ha, gelelim işin cins tarafına, bu karar çıktıktan sonra bu durumu "bile bile" meslek liselerine giden adamlar için hiç de adaletsiz bir durum yoktur. sen o okula katsayı farkını bile bile gittiysen hiiiiç bouşna "bana adaletsiz davranılıyor" demeyeceksin. ortada adaletsiz bir durum varsa 1999'dan önce mezun olmuş veya o karar çıktığı yılda bu liselerde okuyan öğrencilere vardır.

sen 2003 yılında imam hatip lisesine gir, sonra adaletsizlikten bahset. "devlet bizi ayırıyor" de. lan durumu biliyorsun, git o zaman düz liseye.

meslek lisesi olayıyla kast edilen olay, imam hatip liselerinin olduğu da gün gibi aşikardır. zira hiçbir teknik meslek lisesinden tıp kazanamaz öğrenci. hatta bırak tıp'ı iddia ediyorum küçük istisnalar olabilir belki, o istisnalar dışında işletme, iktisat tarzı bölümleri bile kazanamaz. zira, lise 2'den sonra bu adamlar ilgili bölümleri ile ilgili "teknik" dersler görmeye başlıyorlar. hele ki, son sene staj ile geçiyor neredeyse ders yok.

kaldı ki, bu liselerin 2 yıllık önlisans programlarına geçişi sınavsız! öss'de 1,5 milyon kişi ile yarışacağına, dikey geçiş sınavına girsin, mühendis olsun!

hiçkimse "adaletsizlik önlendi" diye ağlamasın, o zaman önlisans programlarına sınavsız girişi engellesinler, puanla alsınlar, düz liselerdeki adamlar girince o önlisans programlarına meslek liseliler ne yapacaklar? düz lise mezunu tezgahtarlıktan başka bir şey yapamazken, meslek lisesi mezunu kalifiye ara elemandır.

velhasıl, adaletsizlik 1999'dan önce mezun olan ve 1999'da bu liselerde öğrenci olanlaraydı. 1999'dan sonra bu liselere girenlerin hepsi bu durumu "bile bile" girdiler. 1999'dan sonra bu liselere girenler için hiç de adaletsiz bir durum yoktur, hiç boşuna ağlamasınlar.

imam hatip lisesi harici meslek lisesi mezunlarının lisans programlarını kazanamayacaklarını adları gibi bildiklerinden, o bölümlerin adını kullanarak imam hatip liselerine getirilen bir serbestidir bu.

hiç olmazsa delikanlı gibi "imam hatip liseleri" deseydiniz lan.
Çökmüş, çarpık bir eğitim sisteminin içerisinde bir şeylerin düzeldiğini zannetmekten başka bir şey değildir.

ayrıca türkiye'de eğitim için en büyük engellerden birisinin yök olduğu bilinmelidir.

Boşuna demiyor öğrenciler; paramız yök diye!..