1. ?.
  halkın daha çok ekonomik durumuna göre oy vermesiyle meydana gelen şüphe.

  şimdi bu halk amerika karşıtı ama oy verirken işin ideolojik kısmını düşünmüyor. ekonomik kriz olmadı diyor, artık her yerde tedavi olabiliyorum diyor, çocuğuma ders kitabını bedava verdiler diyor, ecevit zamanında çok daha kötüydük diyor, zaten müslümanım ben diyor ve oy veriyor. tabi bu oyları verirken gözardı ettiği bazı gerçekler var.

  bilmiyor ki o hizmetler dış borç alınarak yapılıyor. bilmiyor ki o hizmetler verilirken ülkenin değerleri çatır çutur satılıyor. kamu sözcüğü lugattan çıkıyor. adamlar telekomu sattı, petkimi sattı halk tepki vermedi. neden? çünkü halk kendi işine bakıyor. hangi hükümet gelse ülkede işsizlik, yoksulluk, açlık kol geziyor zaten. bizim halkımız okumuyor, araştırmıyor. zaten zamanında apolitize edilmiş, siyasetten uzaklaştırılmış. sonuçta haliyle "durmak yok yola devam" diyor.
  2 ... uieat
 2. ?.
  yıllardır amerikan karşıtı olan seçmenin yıllar yılı amerikancı partileri seçmesi olayıdır.
  bu yukarıda adı geçen partilerin başarısı mıdır yoksa seçmen yanlış seçimi midir ayrı bir başlık konusu.
  1 ... sara nobetcisi
 3. 1.
  yersiz şüphedir.

  çünkü türk halkı'nın amerika karşıtı olması o bizim amerika ile özdeşleştirdiğimiz emperyalizm'e karşı olmasından kaynaklanmamaktadır. ''ama hocam amerika afganistan'a, irak'a girdikten sonra oluşmadı mı bu amerikan karşıtlığı? bu emperyalizm değil de nedir?'' diye düşüncekler de olabilir. aslında haklıdırlar da ama şunu da düşünmek lazım, amerika'nın son zamanlarda işgal ettiği ülkelerin tamamı müslüman ülkeler. unutmadan söylemeliyim ki amerika'nın pkk'ya verdiği gizli destek veya kamuoyunda bu yönde yaratılan haberler de türk halkı'nın ameriyan karşıtı olmasına neden olmaktadır.

  bunun yanında amerika'nın israil'in ortadoğu'da yaptığı pisliklere sürekli destek çıkması -ki israil'in son olarak lübnan'ı bombalaması ve bu konuda amerikanın hiçbir şey yapmaması bunun en güncel örneğidir-, sırpların yine müslüman olan boşnakları kesmesine amerika'nın seyirci kalması ve ülkemizde medyanın da büyük desteğiyle, komplo teorileriyle -dünyayı sittin tane yahudi yönetiyor zırvaları- halka aşılanmış olan yahudi düşmanlığı da düşünüldüğü zaman ülkemizin yüzde doksanının amerika karşıtı olması gayet normaldir.

  fakat yazdıklarımdan da ne demek istediğimi anlayacaksınızdır ki halk emperyalist amerika'ya değil kendi ümmetine zulüm çektiren şeytan amerika'ya, şeytan israil'e karşıttır. buna ek olarak hatırlatmak isterim ki bu ümmetçi toplum yapısı sivas'ta, kahramanmaraş'ta, çorum'da kendi kardeşlerini kesmiştir.

  ayrıca amerika daha önce de bir sürü ülkeye girmiş bir sürü insanı katletmiştir. hani nerede emperyalizm düşmanlığı? halkların kardeşliği?

  (#1462525)

  ama o zamanlar halkın yüzde doksanı falan amerika karşıtı olmamıştır. bunun tersine deniz gezmiş gibi insanlar sırf amerikan emperyalizmine karşı oldukları için asılmışlardır. ve inanıyorum ki yarın amerika nikaragua'yı işgal etse, küba'ya -dinzis gomunstlere- atom bombası atsa bizim amerikan karşıtı yüce türk milleti'nin afedersiniz s..kinde bile olmayacaktır.
  3 ... nokia şarzı
 4. 2.
  (bkz: yrdum insanının iki yüzlü olması)
  1 ... muhterem fil
 5. 3.
  bu karşıtlığın temeli tamamiyle duygusal nedenlere dayanır. bu antipatiyi doğuran ortadoğuda müslümanların amerika ve israil gibi ülkeler tarafından katledilmesidir. yoksa altını ideoloji ile hiçbirzaman dolduramamıştır. abd nin, israilin ürünlerini kullanırken kraldan çok kralcı kesilip, iş lafa gelincede mangalda kül bırakmaz. ben daha bu halka ne diyeyim bilmiyorum ki...
  2 ... tavushavasi