1. 1.
  ah ulan rıza adlı şiirin sahibi, şair kişisi.
  ahmet kayanın besteleri bir çok şiirine melodi katmıştır.
  7 -2 ... mintiminti
 2. 2.
  (bkz: birazdan kudurur deniz)
  2 ... haznedaroğlu
 3. 3.
  ahmet kayanın bacanagı insan kişisi.
  4 -3 ... karpuzkabugu
 4. 4.
  yazdığı kadar güzel okuyamayan mükemmel ötesi şarkılara imza atmış. gözleri intahar mavi içmekten bir deri kemik kalmış melankolik yapan yetenekli kelimelerle bir usta edasıyla oynayıp yüreğimizi kasıp kavuran zat.

  şu dağlarda kar olsaydım
  ayrılığın hediyesi
  bahtiyar
  kim susturabilir

  ve daha nice güzel eser..
  3 -4 ... sekizgen
 5. 5.
  ahmet kaya nın kayınbiraderi, yani hanımının abisi olan şair.
  2 -2 ... dr rocco amca
 6. 6.
  şiir ezberleme yetilerinden yoksun, ağzı bozuk bir kişilik...
  5 -21 ... baravi
 7. 7.
  Ahmet kayanin bir nevi Ahmet Kaya olmasindaki en etkin kisilik.
  6 -2 ... citlembik
 8. 8.
  bir garip adem; hangi kategoriye koysak ya kendisine ya yanındakilere haksızlık oluyor. Bir kere kafadan söyleyelim büyük şair demekten imtina ederim kendisine (nazım, necip fazıl, cemal süreyya, can baba, sezai karakoç e bi neruda, aragon, joyce hangi birini sayalım ki)
  şairimsi desek o da olmaz kesinlikle ona gelene kadar ismi lazım değillerden kendilerini adam(!) yerine koyan bi dünya edebiyat katili dolanırken papirüslerimiz(!) arasında fi tarihinde gülşen(!)imizde hatta,
  şarkı sözü yazarı desek ortalamanın gerçekten çok üzerinde ama bu da onunla ilintili değil direkt olarak, Ahmet Kaya'nın o harika müzikleri olmasa başlıbaşına şiir statüsünde ele alınamayacaklar maalesef onlarda, e günümüz pop şarkılarıyla kıyaslamak dahi abesle iştigal olur bir yandan da..
  Kısacası çetrefilli bi durum; bildiğim, o olmasaydı bugün kesinlikle Ahmet Kaya(eş faktöryeli de giriyor devreye tabii bu arada) olmazdı. Ahmet Kaya olmasaydı Yusuf zaten olmazdı ama olabilirdi de bi taraftan, abi şimdi acaba Kaderi falan yadsır mı olduk, günaha mı girdik lan yoksa bok yoluna, kuduracak mı birazdan deniz? Ne güzel sakin sakin yüzüyoduk başka entrylerde kuğu modunda, hadi lan ordan banane be Ahmet'ten Yusuf'tan, sen affet beni rabbim, şu cehennemde odun olmasaydım dedirtme bana..
  5 -1 ... 2lay1lom
 9. 8.
  şiir yazıyorum diye geçinen şahsiyet.
  8 -23 ... darkness nights
 10. 9.
  yüregindekileri , düsüncesindekini sözlere dökmeyi ustalık haline getirmiş kişidir. hayatıda kendiside mutevazidir. dilimize dolanmıs enaz bir sarkının siirine sahiptir. *
  5 -2 ... şenlik