1. .
  özellikle kalabalık alışveriş merkezlerinde sık görülen insan tipi. diğer insanların binme ve inmesini zorlaştırmakla mükelleftirler.
  genelde yanındaki ile hararetli bir tartışmadadırlar, bu ciddi bir konu olabileceği gibi, x mağazası neredeydi şeklinde bir konuşma da olabilir.
  veya, bir tanıdık ile karşılaşılmış, muhabbet başlamıştır.
  iki farklı durum olabilir, bakalım;
  merdivenin binme bölümünün önündelerse; nispeten iyi olan durum. onlarla beraber bir kalabalık oluşur orada. hele ki iki arkadaş karşılaşmışsa, sanki siz de o arkadaşlardan birinin yanındaymışsınız gibi olur. aradan sıyrılıp binmek, sakin günlerde mümkünken, kalabalık zamanlarda, merdivenin önü, indirim günlerinde mango'ya döner.
  merdivenin inme bölümündelerse işte o zaman şenlik var, gençler iner inmez sağa ve sola zıplayarak kaçarlar. eskiden böyle bir atari oyunu vardı, uçakla üzerine gelen şeylerden kaçılırdı, onun gibi. ancak daha yaşlılar, indikten sonra, orada bir süre oyalanmak durumunda kalırlar. tam o sırada arkadan gelen de bir öncekinin arkasına yapışır. sonra bir anda orada bir kitle oluşur hemen dağılmazlarsa, merdiven önünde bekleyenlerin üzerine devrilme tehlikesi vardır.
  velhasıl kelam, yürüyen merdiven önünde beklemek yanlış birşeydir, yapmayınız, yapanları uyarınız.
  ... regulus
 2. .
  birde yürüyen merdivende seni geçmeye kalakan insanlar vardır. sanki sende yürüyen merdivenle yürümek zorundasın gibi bön bön yüzüne bakarlar. birde seni itire kaktıra geçerler geçerken cık cıklarlar. *
  velhasıl kelam yürüyen merdivende yürünmez, yapmayınız, yapanları uyarınız.
  1 ... bakanlarcekilsinbasbakangeldi