bugün

kuru kağıtla götünüzü cart diye yırtarcasına silmenize neden olur. yakında musluk varsa boklu götünüzle donunuzu çekmeden ayağa kalkıp kağıdı hafif ıslatmak gibi atraksiyonlar da gerçekleşebilir...
değişik fikirler üretmenize neden olabilen eylem. bazı türk arkadaşlarım her sıçtıktan sonra banyo yapıyorlar mesela. günde bazen 3 kere bu iş için tuvalete giden ben için bu iyi bir fikir değil. peki ben ne mi yapıyorum? kuru tuvalet kağıdı + ıslak mendil kullanıyorum.
kısa süre içerisinde evinize dönecekseniz sorun olmuyor. fakat taharet musluğu olmayan tuvaletlere sıçtığınız takdirde gün boyu rahat dolaşamayabilirsiniz.
her tuvalet ihtiyacından sonra banyo yapmaktır.

ulan inlerine kadar girdik halâ medeniyet öğretemedik şu tek dişi kalmışlara.
Japonyada ise güzeldir. Adamlar hijyene önem veriyor. Klozetler sanırsin uzay mekiği. insan üstüne oturunca kişinin vücut sıcaklığına göre anında ısınıyor. Üstündeki düğmelerle suyun hızını yönünü kontrol edebiliyorsun. Tuvalet kağıdı diye bir şey yok. işin bitince alttan sıcak hava üflüyor. istersen müzik açıyor ya da o günkü haberleri ve son gelişmeleri aktarıyor. Ses komutu ile eline telefonu almadan sosyal medyada içerik paylaşa biliyorsun. işte bunun için bile japonya yaşamaya değer.
Ecnebilerin ne kadar pis olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.
pişmanlıktır. sonrasında çekilecek sıkıntıları bileydim hiç sıçmazdım.
(bkz: ıslak mendil ile taharet almak)
Taharet musluğu olmadığından oldukça sıkıntılı bir iştir. Ama musluk yakınımda olduğundan fazla sorun olmadan işlerimi halledebilmiştim.
Kesinlikle zor bir durumdur. Ama bizim dışımızda kimse pek umursamaz. Bazı yerlerde klozetten hallice bir lavobo daha vardır kimileri orda poposunu yıkar. Ama tavsiyem yanınızda ıslak mendil veya su şişesi bulundurmanız.