bugün

lisans egitimini almak icin yurtdisindaki bir universiteye gitmektir. herhangi bir turk universitesinde okuduktan sonra baska diyarlardaki universiteleri gorunce insanin gecmise gidip yeniden karar veresini getirten olaydir.
türkiyedeki eğitime alışan insan için fazlasıyla korkutucu olaydır. ancak denenmelidir kaçırılmayacak fırsatlardan biridir.
birçok kişi kendi ülkesindeki üniverstede okuyamazken yurtdışında okumak şanstır. ya türkiyedeki üniversitelere girememekten dolayı ya da türkiyede bir üniversteden mezun olup master, yüksek lisans vs. yapmak için gidilir genelde.
ayricalik olarak dusunulur ve gipta edilen konular arasinda yer alir. bilgiyi alamayana yurtici veya yurtdisinda bir universitede okumak birsey kazandirmazi hatirlamaktir.
iyidir hostur ancak hele ki sozel bir bolumde lisansustu egitim yapiyorsaniz, derste her konusulani her tartisilani harfi harfine anlayamamanin, yakalayamamanin da stresini yasarsiniz. Her sey zaman icerisinde daha da bi kolaylasir lakin.
turkiye'de lisans okuduktan sonra master veya doktoraya gidilirse, egitimin agirligi ve farkliligi insani cok zorlayabilir, hazirlikli olmak lazimdir, ama tecrube edilmesi en guzel seylerden biridir.
cok afedersiniz yaraktan birseydir gidip frat ibisleri ile ugrasmak zorunda kalabilirsiniz ki kalirsiniz kuvvetle muhtemel ha bunun yani sira daha kotusu kendiniz frat olursunuz (bkz: tecrube ile sabittir) ha bunun disinda mal gibi bir lise egitimi almis amerikali arkadaslar arasinda sivrilmek cok kolay olur eger sinifta hindu bir arkadas yoksa (bak bu guzel bir tarafi) ayrica muhtesem imkanlar verirler elinize daha universite egitiminizi tamamlamadan misler gibi tecrubeniz olur ha bunun yaninda aile arkadas ozlemi olur yemekleri ozlersiniz o kotu birsey ..sonucta yaraktan ve guzel taraflari varmis sadece yaraktan degilmis ama yazinin basini degistirmeye usendim..ileri boyutu icin (bkz: yurtdisinda calismak)..
kesinlikle çok rahattır ve iyidir, hoştur; fakat yine kesinlikle, hiçbir zaman türkiye'deki o şirin ortamın olmamasıdır. akşam arkadaşlarla bim'e gitmek falan. yok. kötü aslında.
yurt disinda okumak icin herseyden once hem belirlenmis bir amac hem de bu amaci gerceklestirmek icin belirlenmis bir sureciniz olmalidir. cunku sinirlari konulmamis bir amac ve bu amaci gerceklestirmek icin cercevelenmemis bir surec ciddi bir zaman kaybina ve psikoljik olarakta yipranmaniza neden olabilir. turkiyeden aldiginiz egitim donanimlari ve hangi maddi sartlar altinda gelmis oldugunuz da ayni zamanda cok onemlidir. hesabinizi iyi yapmalisiniz.

ayrica gittiginiz ulkenin diline asina iseniz yeterli duzeyde pratik yapip dil engelinden kurtulmaniz oncelikle yapmaniz gereken seydir. dil engelini astiktan sonra her turlu bilgiye hic kimseye ihtiyac duymadan ulasmaniz mumkun olacaktir. boylelikle bagimliliktan kurtulup kendi basiniza hareket ederek, hayatinizla ilgili kendi kararlarinizi almaya baslarsiniz ki bu da sorumluluk duygunuzu gelistirip, size yasaminizin sonra ki kisminda basarili olmanin birinci kaidesi olan ozguven duygusu verecektir.

dikkate almaniz gereken diger onemli bir nokta ise kendi soydaslarinizdan mumkun mertebe uzak durmanizdir. kasitli ya da kasitsiz olarak sizin yurt disinda ki gelisiminizi en cok baltalayan kendi soydaslarinizdir. cok iyi insanlarla da tanisacaksinizdir, sizin tecrubesizliginizden faydalanmak isteyen esfeli safilinler de olacaktir. ama siz yinede bu iki gruptan uzak durun ve onlarla ne ev arkadasligi yapin ne de birlikte cok fazla zaman gecirin. aksi halde her gun turkce konusursunuz ve buda dil ogrenmenizi engeller. ayrica onlarin tecrubelerinden faydalanirsaniz, bir muddet sonra tembellesmeye baslarsiniz. oysa yurt disinda basarili olmanin temel nedeni mecburiyettir. hayattaki en hakiki mursit ilimse, mecburiyet ilmin kapisini acan bir maymuncuktur. iyi bir cilingir olmak istiyorsaniz bu surecten mutlaka gecmelisiniz. kapiyi size surekli icerden acarlarsa, hayatiniz boyunca hicbir seyi basaramazsiniz. ya da basardiginizi sanirsiniz.

sonuc olarak yurt disinda okumak zordur. deger mi? deger.
Zenginler için sıradan bir durum, maddi yetersizlikteki insanlar içinse hayaldir. Bunu 'orada okursak kesin işe gireriz ' mantığıyla yorumlamıyorum. Eğer öyle yorumlamaya kalkarsam ekonomi, sosyoloji, psikoloji her yönden ele almak gerekir. Ülkemizin hali ortada demek istemiyorum bugun, iyimserim. Sadece şunu diyebilirim , keşke yurt dışında üniversiteyi , herkes sadece farklı bir kültürü yakından incelerken, eğitilmek için okuma şansına sahip olsaydı.
%80 ihtimalle birkaç aya kadar içinde bulunacağım durum. yaşayıp görcüez efendim.. yusuf yusuf olayı yok mu? var tabii.
ama her şeye rağmen güzel olacağına inanıyorum ve gerçekten istiyorum.
geldiğinde çevresindekilere ben oldum havası vermek, sırf bunun için saygı görebilmek vs. vs.
Bu benim hayalim. (bkz: this is my imagination)
şehir dışında okumak bile bir çocuğu adam ediyorsa yurt dışında okumak daha fazla şey katar diye düşünüyorum. imkanı olan herkese tavsiyemdir. ollmayan da siktirsin başka şehire. aile yanında okumak iş değil.
belli bir miktar para gerektirir efendim.
ilk birkaç hafta süper eğlenceliyken daha sonra yavaş yavaş vatan hasreti basmaya başlar.
mükemmel bir olaydır. kendi ülkendeki sistemi daha iyi eleştirme şansı verir insana.
hiçbir farkı yoktur. çileye çile katmak amk. evet.
daha evvel avusturya ile gerçekleştirdiğim eylem. hiç bir zor yanı yok. eğer iyi bir ingilizce ve almancanız varsa çok daha kolay gelebilir size. ders geçmek tamamen proje hazırlamaya dayalı. iyi bir proje gurubu ile pek ala halleidlebilecek bir şey. tabi orada yaşamak ne kadar güzel olsa da bir bedeli var. benim için bu bedel güneşsizlik idi. sen antalyalı adamı koyarsan avusturya gibi bir memlekete adam donar tabi.
ilk 3 veya 4 ayı zor geçer yeni bir ülke, yeni bir dil bu süreden sonra alışabilirseniz zorluğu azalır. eğer bu süreden sonra alışamazsanız o zaman dönüş seçeneği kafasını kurcalar.

ülkeden* daha gelişmiş bir ülkede yapılırsa tadından yenmeyebilir.
türkiyede ki fahiş üni fiyatlarını görünce şu an yapmak istediğim bir şey bu konuda harbiden bilgili biri varsa yeşillendirebilir mi beni acaba.

edit; bunun nesini eksilediniz gerizekalı orospu çocukları?
Yapılacak en mantıklı hareketlerden biridir.

Zaten fiyatlara bakılırsa türkiyede uçuk fiyatlar mevcut. Hani bu paraları yurt dışına yatırıp daha güzel bir eğitim alınabilir.

Bu sebeple de mantıklı bi hareket.

Benim bu şansım olmadı. He olsa 1 saniye durmam. O da bi gerçek.
Yine üniversite kazanamayan dallamaların doluşacağı başlık.

Yurtdışı da sizin gibi geri Zekalıları bekliyordu zaten amk. Oturun adam gibi ders çalışın amk!
lwl atlamanıza neden olacaktır. yurt dışındaki en kötü üniversite bizim ülkemizdeki en iyi üniversite ile eşdeğerdir.
Rüşvet yedirip, gri pasaportla topuklamaktan iyidir. Bari bir mesleğin olur, kaçak işçilik yapmazsın.