6

1. 0.
    bu ne ya yuh denir buna. onlar halen coğrafyadan silinmedi mi? oldu olacak bize her yer yunanistan desinler.
    not: sinirden yanlış yazmışım.
    #15019265 :)
  2. 1.
    bizim dünyaya bizimdir diye tanıtmadığımız kültürümüzü onların bizimdir diye tanıtması.
    #15019285 :)
  3. 2.
    kemençeyi falan bilmem de bu klip ne arkadaş? iki ülke bu kadar mı aynı olur? benzer birbirine. *

kim ne derse desin abi iki kültür bildiğin iç içe geçmiş işte, klibe baksana serdar ortaç kliplerinin aynısı sadece bi kaç sene geriden geliyorlar.

ha kemençe olayına gelirsek, hiçbir zaman bir saffet genç olamazlar bu şekilde. e hal böyle olduktan sonra da kemençeyi sahiplenseler ne sahiplenmeseler ne?

ulan o burunlarla kemençe mi çalınır bi kere?
    #15019356 :)
  4. 3.
    kemençenin zaten bir pontus çalgısı olduğunu, istiklal savaşından sonra bir ton pontuslu'nun yunanistan'a sürüldüğünü bilmeyenleri şaşırtır.
    #15019457 :)
  5. 4.
    utanmazlar uzuneşeğide sahiplenecekler yakında. Uzun eşek oynayın beyler kültür elden gidiyor.
    #15019490 :)
  6. 5.
    kemençe'nin bir pontus çalgısı olduğunu düşünen/iddia edenler hadsizdir.
    yunanlar kemençemizi sahiplenirken, içimizdeki yunanlar da pontus'tan bahsediyorlar. adamlar sahiplenmesin de ne yapsın?
    böyle millete az bile yapıyorlar.

(bkz: kemenche/@protest sanayici)
    (bkz: horon/@protest sanayici)

not: ayrıca nasıl ki karamanlılar yunan değilse, pontuslular da yunan değildir. onu ayrı bir başlıkta ele alırız bir ara...
    #15019498 :)
  7. 6.
    -yunanlılar artık kemençemize de sahipleniyormuş
    -gelsunlar penum 16 cm ye sahiplensunlar.
    #15020720 :)
  8. 7.
    iflastan artık ülkeyi de satma noktasına gelen zavallı yunanistan'ın iddiasıdır. itibar etmeyiniz efendim. onlar boş konuşuyorlar.
    #15023880 :)
  9. 8.
    kendilerine ait olana sahip çıkmalarıdır. kimse alınmasın gücenmesin kemençe bir pontus enstrümanıdır. ayrıca kokoreçte bizim icadımız değil. bilgi olsun diye şey ettim.
    #15023900 :)
  10. 9.
    kürtlerin nevruz bayramını sahiplenmesiyle aynıdır.
    #15023907 :)
  11. 10.
    baklavamızı sahiplenmeye çalışıp havasını alan yunanlıların beyhude çabasıdır.
    #15023924 :)
  12. 11.
    yazık be acıyorum adamlara. hiçbirşeyleri yokmuş bu yunan milletinin. hep bizden çalıyorlar.

baklavası döneri derken şimdi de kemençe ha. valla sesli güldüm.
    #15023954 :)
  13. 12.
    kemençe bizimdir
    yay onların olsun.

bir zamanlar inönü stadının yıkılması gündeme gelince büyük çarşı bir pankart açmıştı
    ne demişti azizim?

inönü bizimdir
    direkleri sizindir. misali.
    #15023966 :)
  14. 13.
    baklava, kemençe.... biz uyuyalım onlar sahiplensin.
    #15023968 :)
  15. 14.
    Kemençe karadeniz'in öte kıyılarında tatarlarda da bulunan bir çalgıdır ki oradaki tatar varlığı karadenizdeki Türk varlığından daha öncedir. Kemençe'nin daha primitif türlerini aynı isimle kullanmalarından ötürü, karadeniz kemençesinden önce tatarlar tarafından kullandığı katidir. hal böyle olunca, Kemençe'ye rum çalgısı demek cehaletten öteye gitmemektedir. kemençe Türk çalgısıdır. Rumlar da birlikte yaşadıkları anadolu Türklüğünden Tatarlara göre gelişmiş türünü kopya etmiş ve Türkiye'den eşkıyalık, isyancılık ve yunan ordusuna yardım etmeleri yüzünden kovulunca hemen hemen topluca Yunanistan'a götürülmüştür. Anadolu kökenli olmayan Yunanlarda Kemençe olmaması da Kemençe'nin Rum çalgısı olmadığının bir başka kanıtıdır. binlerce yıl önce birbirinden ayrılmış Türk boylarının ikisinde, üçünde, dördünde kemençe oluyor ama daha ayrılıkları birkaç yüzyılı geçmeyen Yunanistan Rumları ile Karadeniz rumlarının ortak çalgısı olmuyor.

Ha birileri de Laz çalgısı la bu diyor ki, hadi diyelim Türk çalgısı değil, Laz çalgısı olması Lazların kafkas kökenli bir ırk olup hem tatar Türklüğünde, hem anadolu Türklüğünde neden bulunduğunun ve gelişmişlik farklarının daha gerçekçi açıklaması olur hiç olmazsa.

ha rumlardan aldığımız şeyler yok mu? elbette var. örneğin Osmanlı usulü Türk hamamları bizans hamamlarının değişik versiyonudur. Lakin yaylı ve diğer Türlü telli sazlar üzerine çok geniş bir yelpazede ortaasyadan balkanlara kadar ayak izleri belli olan bir Milletin yegane yaylı çalgısını tutup da Rum'a mal etmek Türkiye'de yaşayan biri olarak olsa olsa soysuzluk, cahillik, art niyetlilik veya doğrudan doğruya Türk düşmanlığıdır.
    #15023997 :)
  16. 15.
    ilk adalarla başlamıştır.. neyse ki yakında götlerini bile satacak duruma gelecekler. tekrar alırız.
    #15024051 :)
  17. 16.
    kendimize ait olan değerlerimizin kıymetini bilmediğimizdendir.

yunanlıları eleştirenler söyleyin neyin değerini bildik???
    #15024058 :)
  18. 17.
    (bkz: bir bu eksikti)
    #15024065 :)
  19. 18.
    müzik ortak bir güzellik olduğundan, abes olan bir tartışmadır. bazı yunanlıların "kemençe sadece bizim" demesi de son derece abes olur. kemençe senin-benim kavgası yapmak yerine müzik vesilesiyle ortak yönleri arayıp barışta buluşmaya çalışmak gerekir. harp-darp peşinde koşmak yerine kültürel derinleşmeyi aramak gerekir. yoksa kemençe yurdumun güzel insanının da , yunanlının da eline (bkz: sonsuzluk ve bir gün) yakışır; hepimizi mutlu edecek, coşturacak melodiler üretir. güzel şeyler paylaştıkça çoğalır.
    #15024155 :)
  20. 19.
    bu ilk değildir.
    (bkz: baklava)
    #15024165 :)
  21. 20.
    yunanlıların sürekli bizden bir şeyler sahiplenmesi durumuna bir örnek daha.

Not: yunanlılar yakında beni de sahiplenecek diye çok korkuyorum.
    #15024172 :)
  22. 22.
    komiktir. yahu bu yunanlılar çalmaktan başka ne iş yapar acaba. kuyruk acısı ağır galiba. evet.
    #34916672 :)
  23. 23.
    Sahiplenmedikleri birşey kaldımı?
    #34926237 :)