bugün

Biz de orman yangınları için mesaj iletmiştik kendilerine.

https://www.finansgundem....i-yardima-haziriz/1465605

Can düşmanımız yardım etmek istiyor, ümmetten taziye mesajı bile yok. Yazıklar olsun hala bu arapların götünü yalayanlara.
düşman yunanlının dost bilinen tüm arap coğrafyasının toplamından daha delikanlı olduğunu gösterir.
https://mobile.twitter.co.../1220799783855628288?s=20

Ağlamıyorum gözüme medeniyet kaçtı!
dayanışma örneğidir. komşuluk böyle bir şey.
Arapların bu dünyaya gelmiş en büyük kötülük olduğunu gösteren söylem.
insani davranıştır.
Bu yazılı olmayan bir gelenektir,siyasi olarak Boğaz Boğaz'a olsanız bile,insani ve doğal felaketlerde yardımlaşma adettir.
Allah barzo dost vereceğine medeni düşman versin işte...
görsel

Bu da 2018 orman yangınlarında yunanistan için ulusal gazetelerimizden birinin attığı manşet.
Bir anlamı olmayan mesajdır. Ne biz onların teklifini kabul ederiz, ne de onlar bizimkini. maksat komşu alışverişte görsündür.
Yalanistan.

Siz önce bi gidin askerlerinize parka alın amk açları. Öyle yardım için yalandan demeçler vermeyin..

Açık ve net evet.
insanlık, medeniyet gerektiren bir olgudur. Bunun siyasi iktidarlarla, düşmanlıkla alakası yoktur. 99 depremi olduğunda akp daha yoktu, o dönemin sağlık bakanı aynı teklife ihtiyacımız yoktu demişti.

Mesele bu insanlarla yıllarca olan düşmanlığımız değil. Belli bir medeniyet davranışını gösterebilme erdemidir.

Yoksa bazı gerizekalıların dediği gibi yunanı savunan içimizdekileri desteklemekle falan alakası yok bunun.

Salaklığa lüzum yok.
Çok güzel bir mesajdir, bizim yunan halkiyla bir sorunumuz yoktur.
Bu tarz doğal afetlerde devletler birbirine güç ispatı için yardım teklif ederler. Genellikle de böyle soğuk ilişkilere sahip ülkeler arasında daha fazla yardım teklifi olur. Samimi değildir.
normaldir.
aynı şekilde yunanistan'da meydana gelen felaketlerde de ilk olarak türkiye yardım teklifi yapar.
iki ülke politikaları birbirine zıt olsa da 2000 yıldır hatta çok daha eskiden beri aynı coğrafyayı paylaşıyoruz.

99 depremini çoğunuz hatırlar.
ben bizzat yaşadım.
hem bursa'da sallandık, hem de deprem bölgesinde günlerce bulundum.

bursa'da depremi yaşadık. o gün ne olduğunu anlamadık. her yer yıkılmıştı komşularımızda.
çaresiz bekliyorduk. ne iş ne güç, zaten artçı sarsıntılar da devam ediyor.
o gece parkta yattık. malum yaz, zaten sıcak. gökyüzünü seyrettik bütün gece.

binlerce yıkılan bina, binlerce can kaybı.
çok canımız sıkılmıştı.

derken ertesi sabah radyoları açtık kalkınca, televizyonda haberler falan.
yunanistan yardım ekibi göndermiş.
bir başka yardım da israil'den gelmiş...

yunanistan ve israil, o 99 depreminde bize ilk yardım elini uzatan ülkelerdi.
sonra güney kore falan...

her yerden yardım yağıyordu.
rahmetli babamla birbirimize baktık.

"kalk baba" dedim, "kalk, burada durmanın bir alemi yok..."

bir arabamıza erzak doldurduk, diğer arabamıza da dükkandan jenaratör, hilti, kesme taşı, takım taklavat ne varsa.
yanımıza 2 de eleman aldık.
istikamet yalova...

tam 5 gün yalovada erzak dağıttık, su getirdik dağıttık. ben elemanlarla beraber enkazlarda çalıştım. pek çok ceset çıkardık malesef.
jeneratör en büyük ihtiyaç, bizde 2 tane var.
her yere girdik. nereye lazımsa o enkaza gittik.

velhasılı kelam, o günleri hiç unutamam. keşke bir kişiyi canlı çıkarabilseydim enkazdan.

ama israilli kurtarma ekipleri pek çok kişiyi canlı çıkardılar. allah onlardan razı olsun.

işte o günlerden hiç unutamadığım bir şey var.
tarih 19 ağustos 1999 yunanistan'da elefteropitiya gazetesi'nin o manşeti hiç unutulur mu;
(bkz: dayan komşu)

bulabilirsem görselini de koyarım...

dayandık...komşumuz da yetişti sağolsun.

binlerce yıldır bu topraklarda iki ulus pek çok acıya dayandık.

o yüzden yunan yardımı gelsin tabi, biz de onlara yardıma gidelim.
siyaset başka şey, kardeşlik başka.

siyasetçilerin ta amına koyayım, yunanlar kardeşimizdir...

teşekkürler komşu...
devletler birbirine düşman olabilir. halk ya bu oyunda kendini kukla olarak kullandırır ya da devleti biplemez. olay böyle ilerliyor.