bugün

yeşil-siyah-beyaz ağırlıklıdır. hepsinde zeytin ve zeytinyağı, peynir bulunur. etçil birinin ilgisini çekmese de yemek zorunda kalır, beğenir de.
türk yemeklerine benzeyen sebze ağırlıklı yemeklerdir.

(bkz: ege yemekleri)

(bkz: tzatziki)
(bkz: kalamari)
(bkz: feta psiti)
(bkz: aginares)
(bkz: melitzanosalata)
Yunanistan' da altı aydan fazla kalmış biri olarak geri döndüğümde hasret kaldığım şeydir yemekleri, içecekleri.. Sabahları bazen "ah bir Yunan Frappesi olsaydı" diyorum.. Bazen de Freddo Cappucinoyu çok özlüyorum. O kadar yer gezdim. Ne frappeyi onlardaki gibi içebildim ne de Freddo Cappucinoyu.. Ayrıca Pita.. Gyros. Bizdeki döner. Tavuk döner veya domuz döner bulmanız mümkün fakat bizdekinden biraz farklı. Yoğurtları o kadar kıvamlı ki bıçakla sürülecek cinsten. Bunu bir sarımsaklı cacık yapıyorlar tzatziki dediğimiz. Bizdeki gibi sulandırılmış filan değil. Sonra bunu dönerin içine bir sürüyorlar. mmmmm.. Enfes yeme de yanında yat. Tabii tavernalarda balık, ahtapot, kalamar yemeyi de çok özledim. imam bayıldı'ları ise bizimkinin aynısı. Ben gerçekten her şeyi çok özlemişim.
(bkz: boyoz)
genel olarak osmanlı yemeklerine çok benzeyen bir mutfak. sanırım bunun sebebi yunanların osmanlı devleti tarafından 368 yıl boyunca esir olmuş bir şekilde yaşayarak asimile olmaları yüzünden.
Birilerinin mutfağındaki esin kaynağıdır.

Bilmem kimlerdir.

Araklamasyonluk.

(bkz: swh).