1. 1.
    Karadeniz kemençesi ile arada büyük fark olan bir kemence dinlemektir. istanbul ve karadeniz kemencesinin birleşiminden oluşan kemencedir.
    ... derwish dede
  2. 2.
    şaşırtmayandır.

vakti zamanında eurovisionda yunanistan'a birincilik getiren helena papariziou da şarkısında kemençeye bolca yer vermiştir.

(bkz: my number one)
    ... foseptik cukura dusen burjuva
  3. 3.
    kemençe bir kıpçak enstrümanıdır, pontus rumlarına kıpçaklardan geçmiştir, türkmenlerde ise kemane olarak şekillenmiştir.

yunanistan'da kemençe çalanlar 1924 mübadelesinde yunanistan'a göç eden pontus rumlarıdır, lazların ise kemençe ile hiçbir ilgisi yoktur.
    2 -1 ... ateistvaiz
  4. 4.
    Kemençenin aslının bir rum çalgısı olduğu da bilinse böyle bir başlık açılmazdı. Ne var ki bugünün lazları(!) aslen rum olduklarını ısrarla kabul etmez.

Devşirmesin kardeşim, neden ısrar niçin inkar?
    ... nokia3310
  5. 5.
    lazlar'ın gücenmesini gerektirecek bir durum değildir. karadeniz'de kemençe'yi lazlar ve hemşinliler çalmaz, türkler yapar ve çalar. hemşinliler ve lazlar daha çok tulum çalarlar. çok cahilsin kardeş keşke ölsen.
    1 ... rapi d
  6. 6.
    o ne ki? buenos aires radyosunda bile kemençe duydum ben.

sonradan anladım ki arjantin kökenli yunanlar programa çıkmış meğersem.
    1 ... narsist prens
  7. 6.
    Kemençe ne pontus ne de karadeniz çalgısıdır. Bir zamanlar birlikte yaşayan karadeniz halklarına Özgü bir çalgı olmakla birlikte mübadil rumlar tarafından da çalınması gayet normaldir. Hiç de öyle şaşılacak birşey değil yani yunan radyosunda kemençe dinlemek.
    ... ornitorenkkk